Yazıcı, otopark sunumu yaptı

8. Uluslararası Altyapı, Trafik Yönetimi, Yol Güvenliği ve Park Sistemleri Fuarı kapsamında İstanbul Fuar Merkezi’nde 4. Uluslararası Ulaşım ve Araç...

BÜYÜT

8. Uluslararası Altyapı, Trafik Yönetimi, Yol Güvenliği ve Park Sistemleri Fuarı kapsamında İstanbul Fuar Merkezi’nde 4. Uluslararası Ulaşım ve Araç Park Alanları Yönetimi Sempozyumu düzenlendi. Sektörün tüm aktörlerini bir araya getiren sempozyuma katılan Belde A.Ş. Genel Müdürü Kemal Yazıcı, ikinci gün yaptığı sunumda araç parklanmasının yatırımcı yönünden içinde bulunduğu sıkıntıları ve çözüm önerilerini aktardı. Aynı zamanda Otopark İşletmecileri Derneği(OİD) Yönetim Kurulu Üyesi olan Yazıcı’nın yaptığı sunum dikkat çekti.

 

OTOPARK EKONOMİSİNİ ANLATTI

Sempozyumda düzenlenen ‘’Otopark Ekonomisi’’ konulu oturuma konuşmacı olarak katılan Belde A.Ş. Genel Müdürü Yazıcı, ‘’Otopark Sektöründe İşletme Stratejileri’’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sempozyuma katılanların ilgiyle takip ettiği sunumda Yazıcı, ilk olarak artan nüfus ve araç sayısının otopark sorununa etkilerini anlattı.

 

OTOPARK YÖNETMELİĞİ

Otopark işletmelerinin sorunlarının ‘’teknoloji, işletme, yatırım(finans), ulaşım(trafik), planlama ve mevzuat’’ başlıkları altında toplandığını vurgulayan Yazıcı, ‘’Bu işin yönetimini ve yürütümünü yapan bir şirket olarak temel sorunlar çözüme kavuşturulduğunda, burada bahsi geçmeyen tali sorunların da zaman içerisinde ortadan kalkacağını düşünmekteyiz. Şehirlerimizin otopark düzenlemeleri 1990’lı yıllarda çıkarılan Otopark Yönetmeliği ile gerçekleştirilmektedir. Günümüzde otopark yönetmeliği ile ilgili ciddi sorunlar yaşanmakta ve yönetmeliğin çağdaş ulaşım politikalarının gerisinde kaldığı görülmektedir’’ dedi.

 

YOL ÜSTÜ PARKLANMA BİR İHTİYAÇ

Yazıcı, sempozyumda yaptığı sunumda yol üzeri parklanmaların şehirler ve araç sürücüleri için bir ihtiyaç olduğuna değindi.  Yol üstü parklanmaların süreli ve ücretli olmasının doğru bir yaklaşım olduğunu aktaran Yazıcı, aksi takdirde yolların keşmekeş bir hale geleceği ve trafiğin içinden çıkılmaz bir duruma dönüşeceğini vurguladı.

 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Açık, kapalı ve yol üzeri otoparklarda ödeme anlamında teknolojik kolaylıklar sağlanması gerektiğini, HGS, Kentkart, İstanbulkart gibi dijital kartların ödeme noktalarına entegre edilmesinin tahsilat sorununu ortadan kaldıracağını sözlerine ekleyen Yazıcı, mevzuat, işletme, teknoloji konularındaki çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı; ‘’Müstakil bir Otopark Mevzuatı çıkarılmalı. İmar mevzuatında otopark harç bedeli yatırılarak otopark yapmama hususunun kaldırılması sağlanmalı. Çok katlı binaların bodrum katlarının otopark olarak kullanılması zorunlu hale getirilmeli.


OTOPARK TAPUSU

İleri tarihlerde yoğun trafik bölgelerinin belirlenerek araç satışlarında belge ibrazı (otopark tapusu) sağlayanlara araç satışı yapılmalı. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) yol üzeri otoparklardaki cihaz-yazılım uygulamalarına standart getirmeli. Hazırlanacak Ulaşım Master Planları kapsamında katlı kapalı otopark tesisleri için işletmecilere devlet teşviki verilmeli veya vergisel avantajlar sağlanmalı. Otopark işletmecilerinin ve çalışanların bilinçlendirilmesi için sempozyum, çalıştay ve seminer gibi etkinlikler sürekli hale getirilmeli.’’

 

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

OİD Yönetim Kurulu Üyesi ve Belde A.Ş. Genel Müdürü Yazıcı’nın yaptığı sunumu dikkatle dinleyen katılımcılar, programın ardından kendisine sorular yöneltti. Yazıcı ve oturuma katılanlara sempozyuma katkılarından dolayı plaket takdim edildi. Sempozyum aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

01 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR