“Altın fiyatları yükselecek”

Yükselişi durmayan ve her gün yeri bir rekor kıran altın fiyatları hakkında kentimiz kuyumcularının fikirlerini aldık. Altının fiyatının artacağı yönü...

BÜYÜT

Yükselişi durmayan ve her gün yeri bir rekor kıran altın fiyatları hakkında kentimiz kuyumcularının fikirlerini aldık. Altının fiyatının artacağı yönünde görüş bildiren kuyumcular, altının hala en büyük yatırım aracı olduğunu ifade ettiler.

Kocaeli Kuyumcular Derneği Başkanı Cemalettin Tüysüz, altın fiyatlarının günden güne artması nedeniyle vatandaşın alım gücünün düşmesi ve kuyumcuların satışlardan memnun olmaması hakkında açıklamalarda bulundu. Tüysüz, “Dünya üzerinde yaşanan kriz ve Hindistan’da düğün mevsimi olması altın fiyatlarının yükselmesine sebep oldu” dedi.

KEYİF İÇİN BOZDURMAYIN
Tüysüz, “Altının gramı 88.5 TL ve bu fiyatın önü açık, yükseliş devam edecek. Vatandaşımız ve müşterilerimiz altın piyasasını yakından takip ediyor, milletimiz altını seviyor. Hiç kimse ihtiyaç olmadığı sürece altın bozdurmasın, keyif için altın bozdurmayın. Cumhuriyet altınını darphane belirli günler basıyor, bu esnada piyasada ufak ve geçici bir sıkıntı yaşanıyor. Kriz ve altın fiyatının yükseliyor olması yüzünden, ihtiyaç dışında altınları yastık altından çıkarmayın” diye konuştu.

TASARRUF İÇİN ALIYORLAR
Sarımeşe Kuyumcusu’nun sahibi Ali Kumru, “Fiyatlardan memnun değiliz, zarar görüyoruz. Altın fiyatının yüksek olması nedeniyle vatandaşın alım gücü düşüyor ve sıkıntısını biz çekiyoruz. Altınını bozduran bozdurdu, geçen yıl rağbet vardı fakat şimdi bir şey yok. Fiyatların yükselmesi piyasayı etkiledi ve tasarruf için altın alan müşteri var fakat bozduran yok. Önceden kuyumcular para kazanıyordu, ama artık dükkanımızı bekliyoruz. Dünyada yaşanan ekonomik kriz sürdüğü sürece altın fiyatının önüne geçmek mümkün değildir. Önceden nişan yapacak olan müşteriye alyans, bilezik, küpe ve set satardık, şimdi bir alyans ve küpe alınıyor. Her yaz turist ve gurbetçiler gelirdi, altınlarını bozdurup alışveriş yapardı.

GRAMA YÖNLENİYORLAR
Artık ülkemize döviz girmiyor. Avrupa’dan tatil için gelenler gelirken bankalardan kredi çekiyorlar. Bu kriz müşteriyi 22 ayar altın yerine 14 ayar altına yöneltti. Bunun yanında cumhuriyet altını yok denilecek kadar az. Çeyrek altın 148 TL, 1 gram altın ise 91 TL, doğal olarak müşteri 1 gram altına yöneliyor. Artık kuyumcular, gümüş, saat satışı ve doğal taşlı kolyeler satmaya başladı” şeklinde konuştu.

EN GÜVENLİ LİMAN
İlhan Gold Market Mağaza Müdürü Atakan İlhan, “Dünya üzerinde yaşanan kriz, doların yükselmesi, fiyatı yükseltiyor. Vatandaşın alım gücü düşse bile altın alıyorlar, çünkü altın herkes için sığınılacak en güvenli liman olarak görülüyor. Müşterilerimize elimizden gelen hizmeti yapıyoruz, makul fiyatlarla ürünlerimizi satıp, müşteriyi kapıdan boş çevirmiyoruz. Piyasanın durgunluğuna rağmen müşteri elindeki parayı altın yatırımında kullanıyor ve Cumhuriyet altını alıyor. Bu aralar 1 gram altın müşteriler tarafından daha makbul görünüyor. Müşteri 14 ayar altına yöneldi. Altın bizde gelenek, ayar farkı için aynı ürüne 2 kat fazla para vermek bence mantıksız. İzmit küçük bir şehir, bizde diğerleri gibi saat, pırlanta ve çelik alyans satışlarımız var” açıklamasında bulundu.

ARABASINI SATAN VAR
Öz Karadeniz Kuyumculuk’un sahibi ve aynı zamanda Kocaeli Kuyumcular Derneği Başkan Yardımcısı Osman Öztürk ise “Dünyanın çivisi çıktı, toprağın altındaki her şey pahalı oldu. Arabasını satıp altın alan bile var. Yaşanılacak olan kriz için en güvenli yatırım altındır. Şimdi alıp toprağın altına gömün, bin yıl sonra o altını çıkarsınlar yine değerini kaybetmiyor, tam tersine değer kazanıyor. Cumhuriyet altını piyasada yok satıyor, bazı kuyumcular satış fiyatından ziyade maliyetinin bile altında satıyorlar” ifadelerini kullandı.

KAR ETMEK MÜMKÜN
Seval Kuyumculuk Merkez Mağazası Müdürü Onur Yerlikaya konuya ilişkin olarak, “Altın fiyatları artacak, müşteri de buna tepkili. Ramazan ayının yaz ayına gelmiş olması ve bunun yanında altın fiyatlarının yükseliyor olması müşterileri ve bizi etkiledi, satışlarımız düştü. Yatırım için daha önce altın alanların, fiyatların yükselmesi sayesinde kar etmeleri mümkün. Bu aralar altın bozduranların sayısı artmaya başladı, öte yandan yatırım için altın alan müşteriler de Cumhuriyet altınına yöneldi” dedi.

28 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR