Devlet, darbe mağdurlarına tazminat ödeyecek

Yaralanan sivil vatandaşlara 3 bin 916 lira tazminat ödenecek. Sakat kalan sivillere, çalışma gücü kaybına göre 47 bin liraya kadar tazminat ödenecek...

Yaralanan sivil vatandaşlara 3 bin 916 lira tazminat ödenecek. Sakat kalan sivillere, çalışma gücü kaybına göre 47 bin liraya kadar tazminat ödenecek ve maluliyet aylığı bağlanacak. Şehit olanların yakınlarına aylığın yanı istihdam hakkı sağlanacak. Aracı, işyeri zarar gören vatandaşların hasarları karşılanacak. Darbe girişiminde 246 kişi şehit olurken bin 536 kişi yaralandı. Şehitlerin 179'u, yaralıların ise bin 391'i sivillerden oluşuyor. Ölenler geride yüzlerce çocuk, eş ve mağdur annebaba bıraktı. Yaralıların bir kısmının ise ömür boyu engelli kalma riski bulunuyor. Talihsiz gecede onlarca araç tankların altında kalarak ya da atılan bombalardan kullanılamaz hale geldi. Bazı işyerleri zarar gördü.

 

ice111-045.jpg

 

TÜM YARALILARA TAZMİNAT VERİLİR

Darbe girişimi sırasında yaralanan sivil vatandaşlara bir defaya mahsus olmak üzere 3 bin 916.86 lira tazminat ödenecek. Yaralanma sonucu çalışma gücü kaybı yaşayanlara, derecesine göre ödeme yapılacak. Çalışma gücü kaybı üçüncü derece olanlara 2 bin 611-15 bin 667 lira; ikinci derece olanlara 16 bin 320 -31 bin 334 lira; birinci derece olanlara ise 31 bin 987-47 bin lira arasında değişen tutarlarda bir defalık ödeme gerçekleştirilecek. Şehit olanların mirasçılarına ise 32 bin 640 liralık toplu ödeme yapılacak. Bakanlar Kurulu'nun bu tazminat tutarlarını yüzde 30 oranında artırma yetkisi bulunuyor. Hayatlarını ortaya koyarak tankların karşısına dikilen bu kişilere ve hak sahiplerine yüksek tutardan ödeme yapılması bekleniyor.

 

ŞEHİT VE MALUL AYLIĞI BAĞLANACAK

Korkunç gecede şehit olanların yakınları ile engelli hale gelenlere aylık bağlanacak. Engellilere bağlanacak aylık tutarı çalışma gücü kaybı üçüncü derece olanlarda 531 TL; ikinci derece olanlarda 708 TL; birinci derecede olanlarda ise 885 TL olacak. Şehitlerin hak sahiplerine de 885 lira aylık bağlanacak. Sağlanacak istihdam hakkından yararlanmak için birden fazla kişi başvurursa, örneğin ölen kişinin birden fazla işsiz kardeşi istihdam hakkından yararlanmak isterse, valilik bünyesinde oluşturulan Uyuşmazlık Komisyonu, kimin yararlanacağını belirleyecek. Uyuşmazlık olmasa bile, diğer hak sahibi kardeşlerden veya eşten "feragatname" alınması gerekecek.

 

SİVİL ŞEHİTLERİN YAKINLARINA 1 İSTİHDAM HAKKI

Sivil şehitler için 1 kişilik istihdam hakkı bulunuyor. Hayatını kaybedenler için sağlanan istihdam hakkından eşi veya çocuklardan birisi, bunlar yoksa kardeşlerden birisi yararlanabilir. İlköğretim, ortaokul ve ilkokul mezunu olan hak sahipleri hizmetli olarak; lise ve üniversite mezunları ise memur unvanlı kadrolara atanacaklar. Sözleşmeli personel veya işçi kadrolarına yapılacak atamalarda da aynı öğrenim kriterleri dikkate alınacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, istihdam hakkı olanların listesini eylül veya gelecek yıl mart ayının son gününe kadar Devlet Personel Başkanlığı'na (DPB) bildirecek.

22 Temmuz 2016 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR