CHP, Topaca’yı AKP’li gibi davranmakla suçladı

İl Genel Meclisi’nin dünkü toplantısına CHP’liler Vali Ercan Topaca’yı AKP İl Başkanı’ndan daha çok AKP’li gibi davranmakla suçladıİl Genel Meclisi şu...

BÜYÜT

İl Genel Meclisi’nin dünkü toplantısına CHP’liler Vali Ercan Topaca’yı AKP İl Başkanı’ndan daha çok AKP’li gibi davranmakla suçladı

İl Genel Meclisi şubat ayı toplantısı dün Valilik 100.Yıl Toplantı Salonu’nda yapıldı. Gündem maddelerini tek tek ele alan Meclis Başkanı Fahim Kılıç, araştırma için atanan Tarım Komisyonunun raporunun okunmasını istemesi fırtına öncesi sessizliğin ilk belirtilerini verdi. Tarım Komisyonu Başkanı İsmail Onay’ın raporu DSİ’nin çok verimsiz kaldığını onlarca köyde bulunan ve zamanında büyük paralar harcanarak yapılan sulama kanaletlerinin artık yarardan çok suyu kullanılması konusunda eksiklikleri sayesinde tarıma zarar veren bir sistem olduğunu açıklaması, fırtınayı harekete geçirdi.

“SU HAMLESİ” GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI
Köylerde su kullanımı ve tarım konularında Tarım Komisyonu ile görevlendirilen bazı müdürlük yetkililerinin ortaklaşa hazırladığı rapor, İl Genel Meclisi’nin başlattığı “Su Hamlesi” hareketinin ne kadar doğru bir hareket olduğunu ortaya çıkardı. Tarım Komisyonu Başkanı İsmail Onay’ın meclise okuduğu rapor suyun nasıl heba edildiğini ve DSİ’nin kesinlikle işini yapmayan biri kurum olduğu gerçeğini su yüzüne çıkardığı gibi toplantıya katılan herkesin tüylerini diken diken etti.

AHMET UZUN DAYANAMADI
CHP’li İl Genel Meclisi üyesi Ahmet Uzun, dayanamayarak söz istedi ve DSİ’yi verdi veriştirdi. Ahmet Uzun, “Sayın başkan yaptırdığımız araştırmanın sonuçlarını siz de dinlediğiniz. İyi ki bu hamleyi başlatmışız. Yoksa gerçekleri sadece bizim anlatmamızla duymuş olmadınız. Bakın DSİ kanaletleri yapmış ve o tarih olan 1980’li yıllardan sonra bir daha dönüp de köylere bu kadar kanalet yaptım şimdi ne durumdalar dememişler. Koltuklarında küp gibi oturup boş boş işler yapmışlar” dedi. İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç, “Arkadaşlar sizlere kendilerini savunamayan bürokratların durumlarını siyasete alet etmek yakışmaz. Bakın az önce bir karar aldık. Gıda Tarım ve Hayvancılık, DSİ ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerini önümüzdeki toplantılara çağıralım dedik ama böyle ağır eleştiriler yapacaksanız çağırmayalım o zaman” dedi. Ahmet Uzun cevaben, “İyi de ne yani, çağıralım da teşekkür edip boyunlarına mı sarılalım. Adamlar işlerini hiçbir şekilde yapmamışlar” şeklinde konuştu.

KAÇAR, VALİMİZ YEMEK VERİYOR KENDİ GELMİYOR.
Kocaeli Valisi Ercan Topaca’yı eleştiren CHP’li Mehmet Kaçar, “Baştan söyleyeyim, Vali, hepimizin valisidir. Ama Sayın Topaca AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’ten daha fazla il başkanlığı yapmaktadır. Görev yerini işgal etmektedir. Devletin değil AKP’yi her fırsatta temsil etmektedir. Bakın yemekler veriyor ama kendisi gelmiyor. Ben her yerde bu devletin valisinin, meclis üyesinin ayırmadan yemeğini yerim ama durum böyle değil. Birilerine para kazandırmak için düzenlenen yemeklere katılmama kararımız var. Geçmişte diyelim fakat çok kısa bir süre öncesine kadar Özsar adındaki bir restorana valinin bir yıllık bile olmaya bir zaman diliminde 77 bin lira ödediğini kim biliyor? Bu ülke de garibanlar üç-beş bin liralık borçları yüzünden çocuklarını ve eşlerini doğrayarak intihar ediyorlar. Bu nasıl bir müsrifliktir. Bu nasıl devletçi olmaktır. Bu nasıl birilerini korumaktır” dedi. Maşukiye’deki bir lokantanın sahibi olduğu iddiası üzerine söz alan Meclis Üyesi Hüseyin Yazıcı, “Ben sayın Mehmet Kaçar’a teessüf ederim. O olayda yemek masraflarını ben üstlenmek istedim. Ve bunu valilik makamına bırakmayarak ben üstlenmek istedim ve üstlendim. Bunu böyle bilir” dedi.

KAÇAR, “KONUŞMAK İÇİN YEMEK VERMESİNE GEREK YOK”
Kocaeli Valisi hakkında ki eleştirilerini aralık vermeden devam ettiren CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Kaçar, “Sayın valinin bizim kendisine söyleyeceklerimiz yada eleştirilerimizi dinlemesi ve bizimle konuşabilmesi için bir yemek masası etrafından toplanmamıza gerek yoktur. Bakın bu salon burada herkesin kullanımına açık. Kendisi bunu bu salonda da yapar ve bizimle konuşur. Biz de eleştirecek miyiz? Konuşacak mıyız ne yapacaksak yaparız. Yemek harcamaları yapmasına gerek yok. Tasarruf etsin biraz “ şeklinde konuştu.

04 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR