Tüpraş tam kapasiteye ulaştı

Tüpraş 56. Genel Kurul Toplantısı, önceki gün Körfez ilçedeki şirket merkezinde yapılarak görüşülen gündem maddeleri onaylandı. Genel kurulda Tüpraş'...

Tüpraş 56. Genel Kurul Toplantısı, önceki gün Körfez ilçedeki şirket merkezinde yapılarak görüşülen gündem maddeleri onaylandı. Genel kurulda Tüpraş'ın 2015 yılı mali tabloları onaylanarak, yönetim kurulu ibra edildi.

 

YÖNETİM BELİRLENDİ

2017 yılındaki genel kurula kadar görev yapmak üzere yönetim kurulu üyeliklerine Rahmi M. Koç, Semahat S. Arsel, Ömer M. Koç, Ali Y. Koç, Levent Çakıroğlu, Temel K. Atay, Dr. Bülent Bulgurlu, Turgay Durak, Erol Memioğlu, Yağız Eyüboğlu, bağımsız yönetim kurulu üyeliklerine ise Cengiz Yavilioğlu, Ahmet Turul, Gökçe Bayındır, Kutsan Çelebican ve Osman Mete Altan seçildi.

 

5,52 TL TEMETTÜ ÖDENECEK

Yönetim kurulunun 2015 yılı kazancının dağıtımı ve tarihi konusundaki önerisi kabul edilerek, 2015 yılı cari dönem karından 1 milyar 627 milyon 724 bin 800 TL'nın 6 Nisan 2016 tarihi itibarıyla hissedarlara dağıtılması kararlaştırıldı. Karara göre yüzde 650 nispetinde ve 1 TL nominal değerde bir adet hisse senedine hissedarların vergi mükellefiyetine göre 6,50 TL brüt, 5,5250 TL net nakit temettü ödeneceği belirtildi.

 

TALEP ÇOK ARTTI

Koç Holding ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, genel kurulda hissedarlara yönelik mesajında, “Orta vadeli stratejimizin odak noktası olan en önemli yatırımımız Fuel Oil Dönüşüm Tesisi'nin devreye girmesiyle birlikte öngörülerimiz paralelinde operasyonel ve finansal sonuçlarımıza olumlu katkılarını görmekteyiz. 2015 yılına 55 dolar/varil düzeyinde başlayan ham petrol fiyatı sınırlı talep artışı beklentisi ve arz fazlasına bağlı olarak 45 dolar/varil düzeyine geriledikten sonra, kaya ham petrolü üretiminde düşüş beklentilerinin yanı sıra talebin tahminlerin üzerinde artması sonucu 67 dolar/varil düzeyine kadar yükselmiştir” dedi.

 

2,6 MİLYAR TL KAR MİKTARI

Son 10 yılda toplam 5,5 milyar dolarlık yatırım harcaması yapıldığını dile getiren Ömer Koç, “Dönüşüm ünitelerinin etkin kullanımı ile beyaz ürün verimi artarak 27,3 milyon ton ürün üretilmiştir. Ülkemizde bir önceki yıla göre 4,4 milyon ton daha az motorin ve jet yakıtı ithalatı ve 1 milyon ton daha fazla benzin ihracatı gerçekleştirilmiş, böylelikle ülkemiz cari açığının düşürülmesine de katkı sağlanmıştır. Toplam ürün satışlarının yüzde 29,5 artışıyla 28,7 milyon ton olduğu 2015 yılında, 36,9 milyar TL ciro elde edilmiştir. 2015 yılında 2,8 milyar TL faaliyet karı, 2,2 milyar TL vergi öncesi kar ve yatırım teşvikinden kaynaklanan ertelenmiş vergi gelirinin de olumlu katkısı ile 2,6 milyar TL net kar elde edilmiştir” diye konuştu.

05 Nisan 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR