Ender Kayan yeni projelerle geliyor

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2014 değerlendirmesinde Büyük Jüri tarafından ‘Yılın İşadamı’ kategorisinde ödüle layık bulunan Ford Oto...

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2014 değerlendirmesinde Büyük Jüri tarafından ‘Yılın İşadamı’ kategorisinde ödüle layık bulunan Ford Otosan Kocaeli Bayii Esoto Grup Başkanı ve yeni markası Essüt’ün sahibi Ender Kayan ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Aynı zamanda inşaat yüksek mühendisi olan Kayan, başarısının sırrını verirken gelecek hedeflerinden ve Mecidiyeköy’de hayata geçirilen Essüt Hayvancılık Tesisi’nden söz etti. Hayallerinin geniş olduğunu vurgulayan Kayan, biyogaz ve güneş enerjisi projesi hakkında genel bilgiler verdi.

 

“DOĞA DOSTU BİR YER YAPTIK”

Essüt Hayvancılık Tesisi’ni kurmaya nasıl karar verdiniz, çıkış noktanız ne oldu?

Çiftlik hayali herkesin hayatında olduğu gibi bizim de gençlik hayalimizde vardı. Hayvanları, doğayı çok seviyorum öncelikle. Burada meyve bahçem var, seram var. 20 küsur kadar köpeğim, çeşitli hayvanlarım var. Doğayla iç içe yaşıyoruz. Çocuklar işleri ele alınca bu işe yöneldik. Hem emekliyken de meşgale olabileceğini düşündüm. Doğayı hayvanları seven için çok güzel bir şey.

 

Essüt Hayvancılık Tesisi işleyişi hakkında bilgi verebilir misiniz? Anlaştığınız bir firma var mı?

Tam doğa dostu bir yer oldu. Bin 500 tane fidan ektik. 300 tane doğmuş veya gebe hayvan aldık. İki üç tanesi doğum yaptı. Süt üretimi yapıyoruz onlarla. Sütü soğuk süt olarak satıyoruz. Ülker Grubu ile anlaşmamız var. Her gün Ülker Grubu üç, dört tankeriyle geliyor ve hazırlanmış, soğutulmuş sütü alıyor. Şu anda yaptığımız iş bu. Daha sonra besiye de geçeceğiz. Şu aşamada sadece süt üretimi var. Tüm bunları yaparken çevrenin de güzel olması gerek. O yüzden tesisi ve etrafını yeşillendirdik. Tamamen orman içerisinde, doğaya uygun, asla çevreyi kirletmeyen bir tesis yaptık.

 

“YAŞAYAN BİR VARLIK ORTAYA ÇIKTI”

Bu tesisin çevreye ne gibi faydaları var?

Oradan çıkan gübreyi tarlalarımıza döküyoruz. Çevredeki köylülerin toprakları kıraç. Oradaki tarlalara da döküyoruz gübreleri ve toprağı verimli hale geliyor. Çevre halkına iş imkanı sağlıyoruz. Bizim hayvanlarımız için 3 bin dönümlük arazinin mahsulüne ihtiyacımız var. Onların bir kısmını çevremizden alarak vatandaşın boş duran arazisini değerlendirmiş oluyoruz. Hem de çıkan gübreyi onların arazilerine de döküyoruz. Ülkemize ve bölgemize bir faydası olsun diye böyle bir tesisi yaptık. Orada yaşayan bir varlık ortaya çıktı. Büyük bir proses. İnsanın emeği var. Tüm sistemi kurmuş oluyorsun ve yaşayan bir bünye oluyor. Orası da artık yaşayacak. Yaşayabiliyorsa da ne mutlu bana. Oradaki inanların arazileri değerlendirdi. Tarlaları verimli hale geliyor, mallarını satıyorlar bize ve istihdam sağlıyoruz.

 

Bu tesisi bir başka kente yapmayı düşündünüz mü?

Doğu Anadolu’da veya İç Anadolu’da büyük teşvikler var. Ama biz Kocaeli’de yaşıyoruz, yatırımı bu kente yapalım dedik. Herhangi bir teşvikten istifade etmedik. Çok yorucu ve zor bir iş. O yüzden sadece bu tesisi yürütmek istiyorum. Bana da başta tavsiye etmediler bu işi. Ama artık çıkış yok. Savaşa devam ediyoruz. Süt hayvancılığı besi hayvancılığı gibi değil. Daha zor. Her hayvanın yetiştirilişi farklı. Ekibimiz 24 saat çalışıyor. Her işin başlangıcı sıkıntılı. Adaptasyon evresindeyiz şu an.

 

“CENNET GİBİ BİR YER OLACAK”

Temel prensibiniz nedir?

Sakıp Sabancı’nın ‘Üretmek üretmek’ diye bir lafı vardı. Biz de üretmek zorundayız. Sigortacılıktan, servisçiliğe, rent a cara kadar her türlü iş yaptık. Müteahhitliği bıraktım şu an. Ama hep bir şeyler yapmak lazım. Gelip giderken bu adam bir şeyler yaptı demeleri lazım arkamızdan. Es Süt Tesisinin her noktasında da benim emeğim var. Cennet gibi bir yer yapacağım orayı. Daha da geliştireceğiz.

 

İleriye dönük farklı projeleriniz var mı?

Başka projelerimiz de var. Biyogaz ve güneş enerjisi projesi. Çıkan gübreyi tarlalara ham olarak döküyoruz. O gübrede gaz dediğimiz biyogaz var. O gazı alıp elektrik enerjisi üretiminde, ısınmada kullanabilirsiniz. Daha sonra o gübre yanmış gübre oluyor. O gübreyi bir sene bekletmeden tarlaya dökerseniz o gübre toprağı yakar. Çünkü gübrede karbon var. Karbon yanacak. Yanarken de ısı çıkarıyor. O bitkileri yakar. Biz karbona aldığımızda geriye azot kalıyor. O gazı alıp gaz jeneratörleri ile elektrik enerjisine çevireceğiz. O elektrik enerjisini de devlet alıyor. İhtiyacımız olanı kendimiz kullanacağız, fazlasını da devlete satacağız. Bu arada ısı enerjisi çıkacak açığa. O ısıyı da sera ve tesisin ısınmasında kullanacağız. Mutlaka yapılması gereken bir olay.

 

KREDİBİLİTEDEN KAYBETMEYİZ

Hem yoktan enerji elde ediyorsunuz hem de gübreyi kullanabilir hale getiriyorsunuz. Oradan çıkan gübre yabani bitki tohumu içermiyor. Siz o biyogazı aldığınızda saf gübre elde ediyorsunuz. Bunun alt yapısını hazırladık. Türkiye’de çok da tatbikatı olan bir alan değil. Güneş enerjisinde güneş pillerini kullanmak lazım. Bunu da mutlaka yapacağım. Güneş pillerini koyacağım. Çünkü sırf güneye bakan 5 bin küsur metrekare çatım var. O çatıyı pillerle kaplayacağım. Oradan bir elektrik enerjisi üreteceğiz. Öyle bir şey ki güneş enerjisi 20 sene bakım istemiyor. Projelerimiz çok. Hayallerimiz geniş yani.

 

Ford Esoto ile ilgili gelecek planlarınız nelerdir?

Burayı artık çocuklarım yürütüyor. Ford 12 sene Türkiye birincisiydi. Bu sene birinciliği kaybettik. Yeni modeller çıkıyor. Yeni senede de yeni otomobiller çıkacak, otomobil yılı olacak. Ford’un bir pazar kaybı oldu. Burada kısa vadede yapacağımız çok fazla projemiz yok. Türkiye’nin en büyük showroom servis plazalarından bir tanesi burası. Arkada arazimiz, boş yerlerimiz de var. Dolayısıyla daha da büyüme şansımız var. 2015 içerisinde bir yatırım düşünmüyoruz.

 

Piyasada nasıl bir duruşunuz var?

Serbest ekonomide hem marka içinde hem markalar arasında rekabet söz konusu. Karlılıklar son derece düşük. Her sektörde böyle ama otomotivde bu daha fazla. 77’de kurulduk ve bir imajımız var. Hep adamlarıma, çalışanlarıma müşterinin kandırılamayacağını söyledim. Müşteriyi kandırırsan kendini kandırmış olursun. Dürüst, açık olacaksın. Belki az kazanacaksın ama devamlı kazanacaksın. Bütün ticari prensibimiz bu. Her şeyimiz açık olacak. Etik değerleri bırakın maddi düşünseniz bile bu böyledir. Kredibilitemiz de iyidir. Hem bankalar hem de piyasa içerisinde. Az da kazansak, zarar da etsek o kredibiliteden kaybetmeyiz. Ondan fedakarlık yok. Kimseye Esoto beni kandırdı dedirtmem.

 

“TÜRKİYE’NİN ŞARTLARINA AYAK UYDURACAĞIZ”

Kimseye bilerek yanlış yapılmasına müsaade etmem. Ana prensibimiz bu. Bu şartlar altında devam edeceğiz. Ford’un çok güzel arabaları var. Dünyanın en büyük markaları arasında. Ford’da yatırımlarımızı tamamladık. Şu aşamada yapılacak bir şey yok. Benzinliğimizi dolaşın pırıl pırıl. Sürekli bir boya ekibi görürsünüz. Eğitimlerimiz sürüyor. Türkiye’nin şartlarına ayak uyduracağız.

 

Ticarete atılmak isteyen gençlere neler tavsiye ediyorsunuz?

İnsanlar önce sevdiği işi yapmalı. Kafa yapımınız neye müsaitse tahsilin ne olursa olsun o işi yapmalısınız. O zaman başarılı olmamanız mümkün değil. Biz işimizi yaparken keyif alıyoruz. Araba satmak da çok zevkli iş. Benim en sevdiğim iş ise inşaatçılık. Çünkü gidiyorum burayı ben yaptım, her noktasını ben dizayn ettim diyorum. Hayvancı değilim ben. Ama doğayı seviyorum. Gittim her noktasını danıştım, öğrendim.

 

“ÜNİVERSİTE VE OTOMOTİVE DÖNÜK PROJELERİMİZ OLACAK”

İlerleyen zamanlarda bir inşaat mühendisi olarak konut veya AVM projeniz var mı?

Yok, hayır. İnşaatçılığı artık bıraktım. Zaten emekli olacağım artık. Çocuklar yaparsa yapsın. Bir iki projemiz daha var ama şu an onları anlatmak için çok erken. AVM değil artık. Üniversite ve otomotive dönük projelerimiz olacak.

 

Siyasete atılmayı düşünür müsünüz?

Yok. O işi siyasetçiler yapacak. Hiç alakam olmadı şimdiye kadar. Röportaj: Seda DEMİRAL

02 Şubat 2015 Kocaeli-


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR