KSO limanlara demiryolu bağlantısı istiyor

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ihracat hedefine ulaşılmak isteniyorsa lojistik ve ulaşımdaki sıkıntıları aşmak gerektiğine dikkat çekti, limanlara demi...

BÜYÜT

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ihracat hedefine ulaşılmak isteniyorsa lojistik ve ulaşımdaki sıkıntıları aşmak gerektiğine dikkat çekti, limanlara demiryolu bağlantısı istedi.

Kocaeli Sanayi Odası, dün mart ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi, T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Bakan Danışmanı Prof. Dr. Oral Erdoğan konuk konuşmacı olarak katıldı. Erdoğan, toplantıda. “Ekonomik gelişmeler çerçevesinde Kocaeli ve ulaştırma stratejisi” konusunda görüşlerini aktarırken, KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bölgede yaşanan lojistik sorunlara dair uzun bir konuşma yaptı. KSO’nın 3. Meslek Komitesi Bitkisel Gıda Ürünleri Sanayi Grubu Meclis Üyesi Lütfü Türkkant’ın milletvekilliği aday adaylığı nedeniyle istifa etmesi üzerine toplantıya yerine getirilen Ana Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den Ahmet Sünnetçi de katıldı.

ULAŞIMDA SIKINTI
Ayhan Zeytinoğlu, yatırımcıların Kocaeli’yi teşviklerden dolayı değil lojistik üstünlüğünden dolayı tercih ettiğini ifade ederek, “Ancak üretimin bu kadar yoğun olması lojistik konusunda ciddi alt yapı eksikliklerini ortaya çıkarmıştır. Limanlardaki yüklerin hepsi D-100 ve TEM otoyolu ile taşınmaktadır. Limanlarla otoyollar arasında ciddi tıkanmalar yaşanmaktadır. Yük hacimlerinin artması ile zaten mevcut olan trafik iyice artacaktır” dedi. Firmaların lojistik açıdan sıkıntı duydukları noktaları tespit edip Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yeni kavşak çalışmaları yürütüldüğünü, bu kapsamda belli noktalarda rahatlamalar sağlandığını, ancak anlık ve kısa dönemli çözümler yeterli olmadığını vurgulayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, şunları kaydetti

DEMİRYOLU YOK
“Bildiğiniz gibi, 2023 yılı ihracat hedefimiz, Başbakanımızın da bulunduğu toplantıda revize edildi. Kocaeli, bu hedef doğrultusunda en az 80 milyar dolar ihracata, 100 milyar dolar ithalata ulaşacaktır. Yük hacimlerinin artması ile zaten mevcut olan trafik iyice artacaktır. Bölgede bulunan organize sanayi bölgelerinden ana yollara bağlantıda hala ciddi sıkıntılar mevcut, hiç birinde demir yolu bağlantısı yok. Bölgemizdeki ve civar bölgelerdeki birçok sanayi kuruluşu, yaşanan ulaşım sıkıntıları nedeni ile ihracatlarını diğer illerde bulunan limanlardan karşılamaya çalışıyor.

ÖNERİLERİNİ SIRALADI
Bu durum ihracatçılarımıza ilave maliyetler getirmektedir. Bu kapsamda önerimiz öncelikle mevcut alt yapı sorunlarının bir an önce çözülüp, yeni olanaklar sağlanmasıdır. Bugün ilimizdeki yoğun sanayileşmenin ve çevre sorununun yanı sıra, lojistikten ötürü de bir takım sorunlar yaşanmaktadır. Bir an önce İzmit Körfezi’nde bulunan limanların modernizasyonlarının yapılması, ana yollara bağlantılarının düzeltilmesi ve demiryollarına bağlantılarının yapılması gerekmektedir. Bölgede bulunan limanların demiryolu ile bağlantısının yapılmasıyla, Anadolu’daki istenen sanayileşme süreci de hızlanacaktır diye düşünüyoruz.”

JAPONYA DEĞERLENDİRMESİ
Konuşması’nda Japonya’da meydana gelen depremden duyduğu üzüntüyü belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Japonya ara malı tedarik eden bir ülke. Gelenekçi tutumları nedeniyle Japonya’ya ihracat yapmak oldukça zor. Türkiye genelinde ihracatımız da oldukça az. İlimizde 8 adet Japon sermayeli firmamız faaliyet gösteriyor. Yaptığımız araştırmada henüz bölgemizdeki sanayicilerimizi olumsuz yönde etkileyen bir durum görülmüyor. Hatta Japonya’da üretim yavaşlaması nedeniyle de, buradaki tedarikçi firmaların ihracatlarını artırabileceğini düşünüyoruz” dedi.

LİBYA ÖNEMLİ
Libya’da yaşanan gelişmelere de değinen Zeytinoğlu, “Türkiye’nin Libya ile olan dış ticareti olması gereken yerde değil. Yıllık ihracatımız 2 milyar, ithalatımız ise 400 milyon dolar civarında. Ancak taahhüt boyutunda Libya, ülkemiz için oldukça önemli bir ülke. Bölgemizdeki Libya ile iş yapan firmalarımız, alacaklarında ve nakit akışlarında yavaşlama sorunu yaşadıklarını biliyoruz. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki karışıklıklar petrol fiyatlarına yansıyor. En büyük endişemiz petrol fiyatlarındaki artışın enflasyonu ve cari işlemler açığını büyütecek olmasıdır. Biliyorsunuz, her 10 dolarlık petrol fiyatlarındaki yükselişin cari açığa yansıması, yaklaşık 4 milyar dolar” diye konuştu.

6 KİŞİDEN BİRİ İŞSİZ
Konuşması’nda UMEM Projesine değinen Başkan Zeytinoğlu, “Mart ayında 172 kişilik stajyer ihtiyacını karşılama yönünde 15 adet kurs açıldı. Fakat açılması planlanan ancak yeterli kursiyer talebi olmadığı için açılamayan kurslarımız da bulunmaktadır. İlimiz göç nedeniyle Türkiye genelinde en yüksek işsizlik oranı olan iller içerisinde yer alıyor. Kocaeli’de yaklaşık her 6 kişiden biri işsiz. Ancak geçerli sebebi olmadıkça hiçbir işsizin proje genelinde açılan kurslara kayıt yaptırıp gelmemek gibi lüksü olduğunu düşünmemekteyiz. Proje çerçevesinde 5 yıl içinde yaklaşık 1 milyon işsize işyerlerinde staj imkânı sağlanması ve başarılı kursiyerlerin yüzde 90’nının istihdam edilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle oda olarak UMEM projesini çok önemsiyoruz“ şeklinde konuştu.

BEKLENTİ YÜKSEK OLMALI
Zeytinoğlu’nun ardından konuk konuşmacı Prof. Dr. Oral Erdoğan kürsüye çıktı. Erdoğan, “Ekonomik Gelişmeler çerçevesinde Kocaeli ve Ulaştırma stratejisi “konusunda görüşlerini aktardı. Prof. Erdoğan, konuşmasında “Kriz dönemlerinde öngörülen global büyüme ile farklı vadedeki faizler arasındaki açıklığın ilişkisi yüksektir. Büyük bir olasılıkla 2011 yılında ekonomideki canlanma devam edecektir. Son dönemde geleceğe yönelik hedef koymak bir anlamda moda oldu. Örneğin “İhracat hedefi 500 milyar dolar” deniliyor. Global ekonominin 2010 yılında 62 trilyon dolarlık gelir yarattığını ve global ticaret hacminin krize rağmen 15 trilyon doları aştığı bir konjonktürde Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefinin daha yüksek konulması beklenmelidir. Ama doğru dış ticaret yapısı kurgulanmak şartıyla” dedi.

30 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR