Şükrü Aracı Okulları HAYIRLI OLSUN!

ARACI AİLESİNDEN EĞİTİME YÜZDE 100 DESTEKŞükrü Aracı Okulları HAYIRLI OLSUN!Kocaeli Valiliği’nin başlattığı eğitime %100 Destek Kampanyası kapsamında...

BÜYÜT

ARACI AİLESİNDEN EĞİTİME YÜZDE 100 DESTEK

Şükrü Aracı Okulları HAYIRLI OLSUN!

Kocaeli Valiliği’nin başlattığı eğitime %100 Destek Kampanyası kapsamında Şükrü Aracı İlk ve Ortaokulları’nın açılış töreni dün Bakan Nihat Ergün’ün katılımıyla gerçekleştirildi
Kocaeli Valiliği’nin başlattığı eğitime %100 Destek Kampanyası kapsamında Koruma Şirketler Grubu’nun sahipleri Zümran Aracı ile Vefa İbrahim Aracı’nın yaptırdığı ve babalarının ismini verdikleri Şükrü Aracı İlk ve Ortaokulları’nın açılış töreni dün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla gerçekleştirildi.
PROTOKOLDEN BÜYÜK İLGİ
Pazartesi günü itibariyle eğitim ve öğretime başlayan Derince’deki Şükrü Aracı okullarının açılışına Bakan Nihat Ergün dışında Kocaeli Valisi Ercan Topaca, AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, Ankara Ukrayna Büyükelçisi’ni temsilen Başkatip Dr Denis Zolotov, Ukrayna Kırım Özerk Bölgesi Saraybahçe Belediye Başkanı Constantin Rubunonko, Ukrayna Kırım Özerk Bölgesi Saraybahçe Belediyesi Kültür Müdürü Jamal Sanpey ve çok sayıda davetli katıldı.
7.250.000 LİRA MALİYET
Derince Yavuz Sultan Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Bilge Sokak adresinde eski adı Necati Bey ilk ve ortaokulu olan ve sonradan Aracı ailesi tarafından babası Şükrü Aracı anısına yapılan okulda 1010 öğrenci eğitim görecek. Okulda 37 derslik, 3 adet anasınıfı, kütüphane, 3 adet laboratuar, 1 adet çok amaçlı salon, yemekhane, toplantı salonu ve idari odalar var. Bu modern okulun toplam maliyeti 7 Milyon 250 bin lira olmakla birlikte toplam inşaat alanı da 6 bin 600 metre kare.
“ANNEMİZİN ADINA BİR OKUL DAHA”
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu ve Kocaeli Kırım Tatarları Derneği Başkanı İbrahim Aracı, “Babam eğitime önem veren bir isimdi. Bizler babamızın adını yaşatmak istediğimizi belirttik ve devletimizin buradaki temsilcisi sayın valimiz önümüzü açtı. Babamızın adını yaşatabildik. Okulumuza bir anaokulu birde spor kompleksi eklemek istiyoruz. Bunun için yan tarafta bulunan parktan yer istedik. Umarız bu isteğimizde yerine gelir. Ama kimse hayırseverlerin farklı hesaplar taşıdığını düşünmesin. Bizler bunu sadece iyi niyetler besleyerek yaptık. Ve bir de rahmetli annemiz Semahat Aracı adına bir okul daha yapmak istiyoruz” dedi.
“BÜK BİR EĞİTİM ORDUSU”
Eğitim alt yapısını değiştiriyoruz diyerek kısa bir konuşma yapan Vali Ercan Topaca da “Artık yapılan okullar belli bir standarda uygun. Özel okullar ile devlet okullarının pek bir farkı yok. Atölyeleri, spor salonları ile tertemiz okullar yaptık. İyi bir nesil yetiştirmek adına devletimiz hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyor. Çocuklarımız bu okulların hakkını daha çok çalışarak vermeli. 350 bin öğrencisi ve 843 civarında okul ve 18 bin eğitim kadrosu ile büyük bir eğitim ordusuna sahibiz. Ama bunlar için sadece kamu kaynakları yetmiyor. Zaman zaman iş adamlarımıza başvuruyoruz” dedi.
“ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ”
Aracı ailesinin güzel bir şekilde projesini hayata geçirdiğini ifade ederek sözlerini sürdüren Vali Topaca, “Aracı ailesinin rahmetli annesi adına da güzel bir okulu daha hayata geçireceğini öğrendik ve buna sevindik. Bu okulda derslik sayısı fazla ama yine de bu okulun da belli bir kayıt kapasitesi var. İlerleyen zamanlarda yan tarafa anaokulu ve spor salonu yaptırılmasının önünü açacağız. Bu konuda Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar gerekli desteği sağlayacak. Derslik başına düşen öğrenci sayısını 30’un üzerine çıkarmamak adına uğraşıyoruz. Bunun için özel sektöründe hayırseverlerinde ciddi katkısı gerekiyor” dedi.
“GELİŞECEĞİNİ GÖSTERMEKTE”
Toplamda bin 10 öğrencisi olan okulun hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başlayan Bakan Nihat Ergün, “Bahçesaray Belediye Başkanının burada olması Kırım ile ilişkilerin daha da gelişeceğini göstermektedir. İyi yapılan işleri takdir etmek için buradayız. İnsanımıza faydalı olduğu için buradayız. Yeni iyi işler yapılması için sanayicilerimizi teşvik diyoruz. Son 10 yılda eğitim yuvaları şekillendi. 450 tanesi son 10 yılda yapıldı. Yüzde 25 yüzde 30 civarında iş adamlarımızın katkısı var. Yeni eğitim yaklaşımları ile daha nitelikli eğitim vermenin kaygısındayız. Eğitimin kalitesinde dünya çapında merkez haline geleceğin adımlarını atmıştır” dedi. Konuşmalar sonrasında açılış gerçekleştirildi.

19 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR