İhracat arttı, ithalat azaldı

Rakamlarla ilgili açıklama yapan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Yaşanan o kadar sıkıntıya rağmen sağlanan yükselişi olumlu buluyoruz” dedi.   Türkiye İsta...

BÜYÜT

Rakamlarla ilgili açıklama yapan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Yaşanan o kadar sıkıntıya rağmen sağlanan yükselişi olumlu buluyoruz” dedi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ekim ayı dış ticaret rakamları açıklandı. Buna göre ihracat ekim ayında 12,9 milyar dolar, ithalat ise 19,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 arttığı, ancak bu karşılık ise ithalatın da yüzde 1,5 oranında gerilediği belirtildi.

 

ARTIŞ SEVİNDİRDİ

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da, yaptığı açıklama ile dış ticaret rakamlarını değerlendirdi. Artışların memnuniyet verici olduğunu dile getiren Başkan Zeytinoğlu, ekim ayındaki ihracatta yaşanan yükselişi gelecek adına ümit verici bulduklarını dile getirdi.

 

YÜKSELİŞ OLUMLU

Zeytinoğlu, “Yıllık ihracatımızdaki artış yüzde 5,3 oldu. Yılsonu 160 milyar doları geçeceğimizi tahmin ediyoruz. Dolar-Euro paritesinin Euro aleyhine gelişmesi ve emtia fiyatlarındaki düşüş, ayrıca son dönemde başta Irak ve Rusya olmak üzere ticaret yaptığımız ülkelerdeki olumsuz gelişmeler ne yazık ki ihracatta istediğimiz performansa ulaşmamızı engelliyor. Bir evvelki aya göre ihracatın gerilemesine rağmen ekim ayındaki artışı olumlu değerlendiriyoruz” dedi.

30 Kasım 2014 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR