Fatih Halil "19 futbolcu, 2 hoca, 1 Temel" 22 Aslan Yürekli Adam..!

  Röportaj: Erdem Övüç Başarılı kaleci geride bıraktıkları sezonda yaşadıklarını Erdem Övüç ile paylaştı. Aydın Kolaylı ve Erman Deniz'in sahibi old...

BÜYÜT

 

Röportaj: Erdem Övüç

Başarılı kaleci geride bıraktıkları sezonda yaşadıklarını Erdem Övüç ile paylaştı. Aydın Kolaylı ve Erman Deniz'in sahibi olduğu Eray Playstation Karaoke Kafe'de bir araya gelen ikilinin röportajını okuduğunuzda Çınarlıspor'un neden üst lige çıktığını çok daha iyi anlayacaksınız. İşte Fatih Halil ile yaptığımız röportaj...

 

KARAKTERLİ BİR GENÇ...

Geçen sezon Doğantepespor'da futbol oynayan ve sezonun başında Çınarlıspor ile anlaşarak eski takımına geri döndüğü için büyük bir mutluluk yaşayan Fatih Halil, inanan yüreklerin zor görevi alınlarının akı ile başardığını söyledi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisi olan başarılı eldiven, arkadaş grubundan yönetimine, hocalarından kulüp personeline, sezon içinde yaşadıkları birçok anıyı paylaştı. Güler yüzü, efendiliği, duruşu ve samimiyeti ile tüm sorulara net ve doyurucu cevaplar aldığım Fatih ile yaptığım röportajı eminim ki büyük bir keyif ile okuyacaksınız...

 

EN KARŞILAŞMAK İSTEDİĞİMİZ TAKIM HEREKE'YDİ…

 

-Erdem Övüç: Fatih'çim ilk önce BAL hayırlı olsun. Seni ve tüm takımı tebrik ediyor, vaktini ayırdığın için teşekkür ederim kardeşim.

-Fatih Halil: Allah razı olsun. Ne demek ağabey ben teşekkür ederim.

-Erdem Övüç: Fatih... İlk önce genel olarak sezonu bir yorumla. Sonra detaylara ineceğiz.

-Fatih Halil: Tabii ki ağabey. Genel olarak ifade etmek gerekirse bu sezon beklenenin üzerinde bir performans ortaya koyduk. Normal sezonu namağlup şampiyon tamamladık. Play-Off'ların ilk haftalarında belki puanlar kaybetsek de, normal sezon performansımızdan daha iyi bir futbol ortaya koyduğumuzu ancak sonuca gitmekte sorun yaşadığımızı belirtmeliyim. Sultan Orhan ve Başaranspor'ın ardından 3. sırada tamamladığımız Play-Off Ligi'nde önümüzde son bir engel vardı. Güçlü ve kaliteli bir takım Hereke ile oynayacaktık. Bana -En son hangi takım ile karşılaşmak isterdin?- diye sorsalar vereceğim cevap Hereke Yıldız olurdu. Şükürler olsun ki rakibimizi 2-0 mağlup ederek Bölgesel Amatör Lig'e yükseldik. Allah'a hamd olsun ki bize bu günleri de gördük.

 

TESİSİMİZİN OLMASI BÜYÜK BİR AVANTAJDI

-Erdem Övüç: Fatih, maddi anlamda da, bazı takımlardan daha düşük bir bütçe ile kuruldunuz. Sezon başındaki hedefiniz de BAL'mıydı? Yani sizden böyle bir beklenti var mıydı? Yoksa zamanla gelişen bir odaklanma mıydı? Neydi size başarıya ulaştıran unsurlar?

-Fatih Halil: Erdem ağabey açıkçası bu sezon başında bizden bu kadar üst düzey bir başarı beklemiyordu. Bu başarımızda önemli unsur tabii ki arkadaşlık ve samimiyetti. Doğru, çok uçuk paralar kazanmadık. Ancak takım olarak o kadar karakterli ve kimlikli oyunculardan oluşan bir ekip olduk ki, para konusu takım içinde her zaman ikinci planda oldu. Şunu da es geçemem. Antrenman ve tesis imkanımız, bizi diğer rakiplerimizin bir adım önüne çıkardı. Hepimiz, rakiplerimizin saha bulma, bulduğu sahanın da yarısında çalışmak zorunda olduğunu biliyorduk. Takım içi disiplin, yönetim, hocalarımız ve taraftarlarımızın bize olan güveni de başarımızdaki önemli etkenlerdi. Ancak en önemlisi tabii ki olaya inanmaktı.

 

Kırılma maçımız...

-Erdem Övüç: Fatih, normal sezonu namağlup bitirerek şampiyon olan ilk takım sizsiniz. Ancak Play-Off'lara beklentilerin altında başladınız. Peki ne oldu da bir anda seri galibiyetler geldi? Sezonun kırılma maçı senin için hangisiydi?

-Fatih Halil: "Evet ağabey. Namağlup şampiyonluğu da Allah bize nasip etti. Play-Off'lara Demirspor ve Alikahya yenilgileri ile başladık. Başaran ile de berabere kaldık. İlk 3 maçta 1 puan almıştık. Play-Off Ligi'nin başındaki bu kayıplar ciddi anlamda motivasyonumuzu olumsuz etkiledi. 4. haftada da güçlü Kandıra ile karşılaştık. Bu maçta da etkiliydik. Maç 0-0 devam ediyordu. Süre de bir hayli azalmıştı. Burak Şeker kardeşim ceza sahası dışında düşürüldü. Hatta o pozisyonda Burak'ın köprücük kemiği kırıldı. Kendisine bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum. Kaptanımız Ramazan 90. dakikada bizi hayata döndüren bir gol attı. Hani "Uzay gol" diyorlar ya, işte öyle bir goldü. O maçı kazanınca, kaybetmek üzere olduğumuz özgüvenimizi yeniden kazanarak seri galibiyetler bulduk. Kısacası kırılma maçımız buydu.

 

TEMEL SAKARYA FAKTÖRÜ

-Erdem Övüç: Evet, ben de maçtaydım. Maçın adamı kaleci Ercan'dı ancak o şuta kimse bir şey yapamazdı. Saha içine birazdan döneceğiz. Peki saha dışında sizi özel kılan konular var mıydı?

-Fatih Halil: Olmaz mı ağabey. O kadar çok güzellikler yaşadık ki. Sadece futbolcu olarak değil, tüm takım olarak büyük bir aileyiz. Bizim bir temel ağabeyimiz var. Temel Sakarya. Kendisi tesis sorumlusu. Aramıza sezonun devre arasında katıldı. Keşke çok daha önceden tanışsaydık. Bir gün tesislerdeyim. Hava serindi. Çok üşümüyorduk ancak yine de az da ısınsak iyi olacaktı. Kaloriferlerin yanması gerekiyordu. Kalorifer dairesinin anahtarı 2 personelimizde vardı. Saat gece 12-1 gibiydi. Asıl yetkili olan ağabeyimize ulaşamadık. Diğer anahtar da Temel ağabeydeydi. Telefonla kendisine ulaştık ve durumu anlattık. Kendisi çok uzakta olmasına rağmen gecenin 1'inde araçla geldi, kapıyı açtı ve kaloriferleri yakarak ısınmamızı sağladı. Temel ağabeyin bu takıma çok büyük emekleri oldu. O da en az bizim kadar, hatta bizden çok daha fazla bu takımın başarılı olması için asker gibi çalıştı. Sağ olsun var olsun.

 

BÜYÜK VE SAMİMİ BİR AİLEYDİK

-Erdem Övüç: Vay be... Temel ağabeye selamlar. Peki sadece Temel ağabey mi?

-Fatih Halil: Yok ağabey. Yine deminki örnekten devam edeyim. Abdullah başkanımız  her zaman olduğu gibi sürekli bizi aradı. Temel ağabeye ulaşmadan önce bize evine gelebileceğimizi, her zaman Derince'de bir evimizin olduğunu söyledi. Diğer yöneticilerimiz de sezon boyunca bize dost canlısı yaklaştı. Dedim ya ağabey. Aile gibiydik. Gerek başkanımız ve yöneticilerimiz, gerekse de taraftarlarımız, bize hiç bir baskıda bulunmadı. Yöneticilerimizin Hereke maçı öncesi takıma söylediği bir şey vardı. -Siz, bu sezon hem oynadığınız futbolla hem de karakterinizle Kocaeli'nde kendinizi kanıtladınız. BAL'a çıksanız da çıkmasanız da hepiniz gönüllerin şampiyonusunuz- diyerek içimizdeki en küçük bir baskı varsa bile bunu üzerimizden aldılar.

 

RAMAZAN KAPTAN'IN 1984 GRUBU ARKADAŞLARI

-Erdem Övüç: Tarihi maçtan devam edelim Fatih. Hereke maçı öncesi yaşananları anlatır mısın?

-Fatih Halil: Ya ağabey. Çok güzel bir akşamdı. Maneviyat ile doluydu. Tüm takım olarak içimizde hiç bir endişe yoktu. Her nedense çok rahattık. İnanın ki, sezon içinde bazı maçlarda strese girerdik ancak, asıl heyecanlanmamız gereken bu maçta asla ilginçtir ki hepimizin değişik bir huzur vardı. Maçtan önceki gece Ramazan Kaptan'ımızın 1984 tayfasındaki eski Derince Belediyesporlu oyuncu arkadaşları tesislerimize geldi. Çok güzel bir sohbetimiz oldu. Bu ağabeylerimiz bize kazandığımız taktirde sadece Çınarlıspor'un değil, Derince'nin tarihine geçeceğimizi, ancak kaybetsek de  yöneticilerimizin dediği gibi gönüllerin takımı olacağımızı ifade ederek moral verdiler. Eski hocalarımızdan Çetin Kara da kampımıza gelerek bizi çok iyi motive etti. Çetin Hoca süper bir insan. O günkü heyecanı ve bize olan inancı hâlâ gözümün önünde. O akşam takım olarak namazlarımızı kıldık ve maçı bekledik.

 

İSMETPAŞA'DA OYNAMA ONURUNU YAŞADIM

-Erdem Övüç: Gerçekten çok etkileyici ve hoş bir gün olmuş. Fatih, Hereke maçı öncesi soyunma odasında yaşananları anlatır mısın? Bir de İsmetpaşa'ya çıkmak nasıl bir duygu?

-Fatih Halil: Maçtan önce Şakir Hoca'mız taktik konuşması yapmadı. Buraya kadar geldik, bundan sonra işin biz de biteceğini tüm takım olarak biliyorduk. Zaten rakibimizin kilit oyuncularını ve takım olarak ne yapabileceğimizi de iyi biliyorduk. Şakir Hoca'm bize belli etmemeye çalışsa da çok heyecanlıydı. Soyunma odasında bol bol dua ettik ve İsmetpaşa'ya çıktık. Allah her futbolcuya İsmetpaşa'da maç oynamayı nasip etsin. Orası bambaşka bir yer. Şükürler olsun ki ben ve arkadaşlarım bu güzelliği tattık. Maç öncesi saha içinde kümelendik. Kaptan Ramazan konuşmasını yaptı ve -Bu gün burada hem biz oynayacağımız oyundan zevk alalım, hem de bizi izleyenler futbolumuzdan keyif alsın- diyerek bizim iyi bir takım olduğumuzu söyledi. Bu konuşmanın ardından maçımızı oynadık.

 

İNANANLARIN ZAFERİ

-Erdem Övüç: 90 dakikayı anlatır mısın?

-Fatih Halil: Hereke neticesinde üst ligden gelen bir takımdı. Kağıt üzerinde de artıları bizden fazlaydı. Erken gol bulmamız belki de maçın kilidini açtı. Ardından oyunun kontrolü sürekli bizdeydi. Direncimiz de yüksekti. Hereke'nin süratli isimlerini çabuk adamlarımız ile kilitledik. Skor 2-0 olduktan sonra haliyle skoru korumak için çekildik. Son dakikalarda talihsiz bir gol yedik. Uzatmalarda üst üste kornerler kullandılar, tehlikeli de oldular. Ancak son düdük çaldığında Dünya'lar bizim oldu. Başarmıştık. İnanan yürekler görevini başarı ile tamamlamıştı.

 

ŞAKİR HOCA BİZİM BABAMIZ GİBİYDİ

-Erdem Övüç: Bence de hak ettiğiniz bir galibiyet ile Hereke'yi devirdiniz. Doğru, siz maçın tamamında oyunu domine ettiniz ancak o gün birileri Hereke'ye sanki "Siz çıkmayın" diye telkinde bulunmuş gibiydi. Açıkçası ben bu kadar kötü bir Hereke Yıldız beklemiyordum. Peki Fatih'im, Şakir Hoca'yı anlatsana...

-Fatih Halil: Şakir Hoca'm bize antrenörlükten çok, bir baba gibi yaklaştı. Sezon başında bize şöyle bir cümle sarf etmişti. -Yapılan bütün iyilikler sizin, bütün olumsuzluklar benimdir-Hatta devre arasında transfer de yapmadı ve -Ben bu takımla yola çıktım, bu takımla devam edeceğim. Çıkarsak çıkarız, çıkamazsak da canınız sağ olsun- diyerek bize olan güvenini ortaya koydu. Biz de sanıyorum ki Şakir Hoca'nın yüzünü kara çıkarmadık.

 

EKREM HOCA'MI KELİMELERLE BİLE TARİF EDEMEM

Erdem Övüç: Fatih... Biliyorum... Senin için çok özel isimlerden birisi kaleci antrenörü Ekrem Taşdemir'dir. Çok güzel adam değil mi Ekrem ağabey.  

Fatih Halil: Ağabey onun için kelimeleri bulmakta güçlük çekebilirim. Sen bana yardım et... Allah ondan bin kat razı olsun. Sadece saha içinde değil, saha dışında da benim en yakınımdaki isimdi. Kendini çok geliştirdi, geliştirmeye de devam ediyor. Sürekli kitap okuyor. Beşiktaş'ın kaleci antrenörünün yaptığı çalışmaları bana uyguluyor. Sürekli araştırıyor, günümüz kalecilerinin çalışmalarını benim ile paylaşıyor. Kocaeli futbolunun en önemli kaleci antrenörlerinden birisi kesinlikle Ekrem ağabeydir. Ağabey, bir ara çok zor günler geçirdim. Yaşadığım bazı olaylardan dolayı futbolu bırakma noktasına geldim. Ancak Ekrem Hoca'mın eli her zaman omzumdaydı... (Bu cümleleri sarf ederken gözleri doluyor)…

 

O'na verdiğim sözü tuttum...

-Erdem Övüç: Ekrem ağabey, kral adam vallahi. Valla Fatih'im... Çok keyifli bir sohbet oldu. Ağzına, yüreğine sağlık canım kardeşim. Son olarak neler eklemek istersin.

-Fatih Halil: Rica ederim ağabey. Asıl ben sana teşekkür ederim. Emeklerine sağlık. Son cümlelerim şu olacak. Derince futbolu için Çınarlı'nın öneminin farkındayız. BAL'da da bu ekip bozulmazsa güzel günlerin bizi beklediğini düşünüyorum. Bunu söylememek için direndim ancak yapamayacağım. Play-Off'lar başlamadan önce benim için çok özel birine "Sana şampiyonluğu hediye edeceğim" dedim. O özel biri şu an yok ancak ben Hereke maçına da onun için çıktım. Üst lige çıktık ve şu an verdiğim sözü tutmanın haklı gururunu yaşıyorum... Bu kadar ağabey. Tekrar teşekkür ederim.

-Erdem Övüç: Anladım kardeşim... Başarının devamını diliyor ve ben de sana teşekkür ediyorum. 

19 Mayıs 2014 Kocaeli- Spor


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR