Zeytinoğlu: Kocaeli’de işsizden çok işçi talebi var

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı açıklama ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik verilerini d...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı açıklama ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik verilerini değerlendirdi. İlimizden örnekler veren Başkan Zeytinoğlu, Kocaeli’deki sanayi kuruluşlarının talep ettiği işçi sayısının, İŞKUR tarafından açıklanan işsiz sayısından fazla olduğunu dile getirdi.

 

“İŞSİZLİĞİ AYRICA ELE ALMALIYIZ”

Bütün işsizlerin bir kuruma yerleştirilmesi halinde bile Kocaeli’deki işçi talebinin karşılanamayacağını dile getiren Zeytinoğlu, “Bu nedenle Türkiye’de işsizliği değerlendirirken bu gerçeğin altında yatan nedenlere bakmalıyız” diye konuştu.

 

VERİLER MEMNUN ETTİ

Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan kasım ayı işsizlik rakamlarına ilişkin olarak; “Kasım ayında sezonsal artış beklediğimiz bir dönemde işsizliğin yerinde sayması memnuniyet vericidir. Hala gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında geride olsak da işgücüne katılma oranının yüzde 51,2 ile bir evvelki yılın üzerinde gerçekleşmesini olumlu değerlendiriyoruz” dedi.

 

“İŞİ OLAN DA İŞ ARIYOR”

Kocaeli işgücü verilerini de değerlendiren KSO Başkanı “İŞKUR’un son verilerine göre ilimizde işsiz veya işi olanları kapsayacak şekilde kayıtlı iş arayanların sayısı toplam sayısı 154 bin 451 kişi. Sadece işsizlerin sayısı ise 49 bin 363 kişi. Açık iş ilanı ise 57 bin 600 kişi. Veriler işsiz sayısından daha fazla işveren talebi olduğunu gösteriyor. Ama diğer taraftan işi de olsa ya da emekli olup 96 bin 851 kişinin de iş aradığını gösteriyor” dedi.

 

BÜTÇE RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ocak ayı bütçe rakamlarını da değerlendiren Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Bütçe gelirlerinin yüzde 16,5 ile enflasyonun üzerinde artmasını olumlu buluyoruz. Buna rağmen giderlerdeki artışın enflasyonun 8 puan üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Yıl sonunda denk bütçeyi yakalayabilmek için giderler tarafında daha tutucu olmamız gerektiğine inanıyoruz.”

15 Şubat 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR