Biçer: Statlara -Arena- ismi koymak cehalettir..!

YOĞUN İLGİ VARDI 400 kişinin tıka basa doldurduğu Tütünçiftlik Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panele Körfez Belediye Başkanı İsmai Baran, Körfe...

YOĞUN İLGİ VARDI

400 kişinin tıka basa doldurduğu Tütünçiftlik Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panele Körfez Belediye Başkanı İsmai Baran, Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan Körfez Belediyesi Başkan Yardımcısı İsa Taş, Kartepe İlçe Spor Müdürü Erol Arutan, KASKF Başkanı Murat Aydın, Antrenörler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Remzi Demirer, MHK Eski Başkanı Mustafa Çulcu, Körfez Belediyesi Spor Danışmanı Metin Özkan, KOTSİAD Başkanı Mehmet Allak, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Atalı, Kocaelispor'un eski futbolcularından Osman Çakır, TFFHGD Kocaeli Şube Başkanı Mitat Atalay, sporcular, antrenörler ve öğrenciler katıldı.

 

SADECE FUTBOL YOK..!

Bu ülkede genel olarak futbol dışındaki branşların -Öylesine- branşlar olarak görenlerin sayısının az olmadığını ifade eden Biçer "Kendimize yapılan en büyük yatırım spordur. Bunlardan birisi de futboldur. Ancak bu ülkede bir çok insan futbol dışındaki branşları -Öylesine- olarak adlandırıyor.­ ­­­­-Futbol kesinlikle olmalı, diğerleri olsa da olur, olmasa da olur diyor. Sadece futbol yok. Futbolsuz da spor yapılabilir"

 

SOKAKLAR ARTIK ÇOK TEHLİKELİ

Sokaklar önceleri benim oyun alanımdı. Ancak şu an hiç güvenli değil. Belediyelerimiz sağ olsun spor merkezleri ve tesisler yaparak çocuklarımızı bir arada toplamayı başarıyor. Edebiyat, Şiir, Felsefe, Sanat gibi spor da hayatımızda yer etmelidir. Spor, bir birimizi ve rakibimizi ezmek değildir. Sporda bir sen varsın, bir rakibin var, bir de hakem var. Hakem ve rakip olmazsa müsabaka olmaz. Hakemi duruşunuzla, üslubunuzla kazanın. Hakemler bize her zaman lazım. Rakip ise benim düşmanım değil, iş ortağım.

 

ARENADA İNSANLAR ÖLDÜRÜLÜR, STATLARDA DEĞİL

Daha önce defalarca söyledim, anlattım ancak kimseye derdimi dinletemedim. Statlara -Arena- adı verilmesi cehalettir. Arenalarda eskiden savaşlar olur, insanlar ya hayvanlara yem edilir ya da kılıçtan geçirilirdi. Ancak biz spor yapacağımız alanlara -Arena- ismi veriyoruz. Olmaz..! Çünkü statlarda, salonlarda insanlar öldürülmez oralarda spor yaptırılır. Çocuklar, büyüklerden ne görürse onu yapıyor. Çocuklara sesleniyorum. Kötülük yapan ağabeylerinizi örnek almayın. Kültür alt yapıdadır.

 

SU BİLE VERSEN DEĞERLİSİN

Artvin'de -Mavi Kart- uygulaması yapılıyor. Bunun gerçekleşmesi için tam iki yıl çaba sarf edildi ve UEFA'dan ödül alındı. Herkes takımın içinde başarıya katkı sağlamak ister. Ancak takım sporcusu süre alamadığı zaman kendini soyutluyor, içine kapanıyor, sevince katılmıyor, yüzünü asıyor. Ancak oynayan da oynamayan da takımın bir parçasıdır. Sen oynamasan bile oynayan arkadaşına hiç değilse su uzat. Bu bile bir artıdır, bir değerdir, aidiyet duygusudur.

 

TAKIMLARDA SPOR PSİKOLOĞU OLMALI

İlhan Mansız 2002 Dünya Kupası'nda fazla oynayamadığı için mutsuzdu. Aldım karşıma ve ona hem takım arkadaşları hem de ülkesi için ne kadar değerli olduğunu anlattım. Ki Senegal maçındaki altın golü ile Türkiye'yi sevince boğmuştu. Takımlarda psikolog değil, spor psikoloğu ve mentör olmalı. Kızlar 15, Erkekler 16 yaşında rekabetçi bir yarışa sokulmalı. Öncesinde çocuklara spor kültürü aşılanmalı. Anneler, babalar, antrenörler... Spor yapan çocuğunuzu bozmayın. Onların spor yaparken zevk almalarını sağlayın.

 

SPOR YAPAN HERKES KAZANIR

Spor sektörü Dünya'da ilk 10 ekonominin içinde. Sporun işlevi içinde sağlık, eğitim, iletişim, sosyalleşme, ekonomi ve yarışma var. Bizde ruh ve beden sağlığı korunmuyor. Rakibe saygı duymuyoruz ve onu hiçe sayıyoruz. Sporcu karaktersiz ve cahil olamaz. Sporda kaybetmek diye bir şey yoktur. Her zaman kazanırsın.

 

SUNUM SONU PLAKET TAKDİMİ YAPILDI

Sunumun ardından Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran'a ve panelist Prof. Dr Turgay Biçer'e plaket takdim edildi. Baran ayrıca Biçer'e Körfez Gençlerbiliği forması hediye etti. KASKF  Başkanı Murat Aydın, spora önemli katkılar veren Baran ve spor danışmanı Metin Özkan'a teşekkür etti ve Baran'a özel bir hediye takdim etti. Erdem ÖVÜÇ

24 Aralık 2015 Kocaeli- SporYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR