Parkotomat’tan savaş ilanı!

Ödeme yükümlülüklerini yerine getirmedikleri gerekçesi ile Büyükşehir’in şehir içindeki otopark yetkisini elinden aldığı Parkotomat firması, konuyu y...

Ödeme yükümlülüklerini yerine getirmedikleri gerekçesi ile Büyükşehir’in şehir içindeki otopark yetkisini elinden aldığı Parkotomat firması, konuyu yargıya taşıyarak, belediyenin uygulamasının yürütmesini durdurdu. Belediye konu hakkındaki yasal itirazını yaptı. Parkotomat firması da yaptıkları yazılı bir açıklama ile belediye ve UKOME kararları nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi. 2015 yılında alınan UKOME kararı ile 10 araçlık yerlerinin iptal edildiğinin belirtildiği açıklamada, bu yerden 6 aracın kendilerine iade edildiğini, 4 araçlık sıkıntının ise sürdüğünün altı çizildi.

 

2ZABITALAR ENGEL OLDU”

Derince otopark sözleşmesinin, yükümlülüklerimiz yerine getirilmediği gerekçesi ile 8 Şubat’ta tek taraflı fesih edildiğini dile getiren kurum yetkilileri, açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Tebliğ elimize ulaşmadan 150’ye yakın zabıta personeli park ücretinin alınmasına mani olunmuş, müşterilerimizin personelimize ödediği para personelimizin elinden zorla alınarak araç sahiplerine iade edilmiştir. Ayrıca polis eşliğinde personelimizden cihazlar zorla toplatıldı. Fesih işlemi ve tahliye işlemi hukuki kurallar çerçevesinde yapılmadı.”

 

SIKINTILAR SIRALANDI

“Biz kiramızı ödemedik değil, ödeyemedik. Çünkü aldıkları resmi UKOME kararları ile kirayı ödeyebilme olasılığımızı ortadan kaldırdılar. Mahkemeye sunduğumuz evrakların neticesi olarak 22 Şubat itibarıyla yürütmeyi durdurma kararı aldık ve tekrar çalışmaya başladık. Mağduriyetimiz UKOME’nin kararının uygulanması ile başlamıştır. 14 adet olan engelli park yerleri bu karar ile 18 araç daha artırılarak ücretli park yerlerinde 18 adetlik araç kaybımız olmuştur. İlk 1 yıllık kirayı 1 milyon 500 bin lira olarak peşin verdiğimiz için kira düşümü yapılamamış ve yerine yer tahsis edilmemiştir. Hafız Binbaşı Caddesi’ndeki yıkım kararı ile peronlarımız 1 ay süre ile parklanmaya kapatıldı, fakat telafi edilmedi. 3 ay sonra 28 araçlık emsal bile olmayan yerler verildi ve 12 araçlık mağduriyetimiz sürüyor. Atatürk bulvarında UKOME kararı ile 7 araçlık peronumuz da otobüs durağı oldu.”

 

“ÜCRETSİZ ABONELER BELEDİYEYE YAKIN KİŞİLER”

334 araçlık olan peronlarının bulunduğunu, BELDE AŞ’nin gönderdiği peronların 3 katı kadar ücretsiz abone verildiği için yeni talepte bulunduklarını belirten şirket yöneticileri, şu açıklamayı yaptı: “Talebimiz sonrasında 30 araçlık Alemdar Caddesi açıldı, fakat ücretsiz abone sayısı bugün itibarı ile bin 570 adede çıktı. Yani peronlarımızın 5 katı oranında. Bu mağduriyet için bir telafi olmadı. Bu ücretsiz aboneler arasında belediyeye yakınlığı olan kişilerin yüzlerce plakası var. Mahkemeden bunların tespitinin yapılmasını isteyeceğiz.”

 

“KİRA BEDELİ ÇOK YÜKSEK”

“Aylık kira bedeli 25 bin TL iken bizim firmamız 125 bin TL gibi çok yüksek bir kira bedeli ile işe başladı. Her yıl TEFE-TÜFE oranında kiramız arttı ve bugün 147 bin 500 TL ödüyoruz. 10 Mart tarihinde de 160 bin lira olacak. Tüm giderlerimiz arttığı halde araç sayımızın düşürülmesi ve kiraya zam yapıldığı halde, ücret tarifesinde bir artış olmadı.”

 

İLÇELERİN BORÇ MİKTARI

Araç sahiplerinin kendilerine büyük miktarlarda borcunun bulunduğunu kaydeden şirket yöneticileri, “Şu an Gebze, İzmit ve Derince’de 147 bin araç sahibinin bize borcu 3 milyon 96 bin lira tutarında. İzmit’te 98 bin aracın toplam 2 milyon 323 bin lira, Gebze’de 31 bin aracın 578 bin lira ve Derince’de de 18 bin aracın toplam borcu 195 bin lira” olarak açıkladı.

 

“BELDE AŞ BİZİ UYARDI AMA ARTIK AF YOK”

Açıklamalarında çok ilginç ifadelere de yer veren şirket yöneticileri: “Gebze’de borçlarla alakalı icra takibine gittiğimizde Belde AŞ Genel Müdürü tarafından bu şekilde borç tahsilatı yapıldığından dolayı kamuoyunun rahatsız olduğunu söyledi. Bundan dolayı alacaklarımızı tahsil yoluna gitmedik. Bu gün gelinen nokta itibari ile alacaklarımızın ödenmediği takdirde icra takibi yaparak alacaklarımızı tahsil yoluna gideceğiz. Gebze, Derince ve İzmit ilçelerindeki araç sahiplerinin mağdur olmamaları için 0.262 324 14 24 nolu telefondun bilgi almalarını istiyoruz” diye konuştu.

25 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

BEKİR - UKAME GÖREVİNİ NEDEN YAPMIYOR ??

PARKOTOMAT FİRMASININ FAZLA ARAÇ PARKETTİĞİNİ RESİMLERLE MAİL ATTIM İLGİLENEN OLMADI. DAHA SONRA EKREM KURT'U TELEFON İLE ARADIM. ÖRNEĞİN 400 ARAÇLIK YERE 500 ARAÇ DİKİNE VE SIKIŞIK PARK EDİLİYOR VATANDAŞ GEÇMEKTE ZORLANIYOR, ÜSTÜ BAŞI KİRLENİYOR. PARKOTOMAT MAĞDUR EDEBİYARI YAPIYOR AMA ASIL MAĞDUR OLAN VATANDAŞ VE İŞ YAPMAKTA ZORLANAN ESNAFTIR. FAZLADAN KAZANDIĞI PARADAN KİMSE BAHSETMİYOR. PARK ÇİZGİLERİNE UYULMUYOR VE UKAME NEDEN DENETLEMİYOR YADA DENETLEMEK İSTEMİYOR?

Yanıtla . 0Beğen 25 Şubat 13:45
02

BEKİR - UKAME GÖREVİNİ NEDEN YAPMIYOR ??

PARKOTOMAT FİRMASININ FAZLA ARAÇ PARKETTİĞİNİ RESİMLERLE MAİL ATTIM İLGİLENEN OLMADI. DAHA SONRA EKREM KURT'U TELEFON İLE ARADIM. ÖRNEĞİN 400 ARAÇLIK YERE 500 ARAÇ DİKİNE VE SIKIŞIK PARK EDİLİYOR VATANDAŞ GEÇMEKTE ZORLANIYOR, ÜSTÜ BAŞI KİRLENİYOR. PARKOTOMAT MAĞDUR EDEBİYARI YAPIYOR AMA ASIL MAĞDUR OLAN VATANDAŞ VE İŞ YAPMAKTA ZORLANAN ESNAFTIR. FAZLADAN KAZANDIĞI PARADAN KİMSE BAHSETMİYOR. PARK ÇİZGİLERİNE UYULMUYOR VE UKAME NEDEN DENETLEMİYOR YADA DENETLEMEK İSTEMİYOR?

Yanıtla . 0Beğen 25 Şubat 13:45
01

Bilirkişi - İcraya versinler,iddaalarını ispatladıkları takdirde araçlardan borçlarını tahsil edebileceklerdir.Fakat böyle birşey söz konusu olmadığı için o paraları A-L-A-M-A-Y-A-C-A-L-A-R

Aynı şekilde Belde A.Ş denilen o firma'da hukuki olarak tahsilat yapamaz ve yapamayacaktır

Vatandaş akıllı olup böyle çakallara para kaptırmamalıdır

Yanıtla . 0Beğen 25 Şubat 13:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR