Sektörel güven endeksi açıklandı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endekslerini yayımladı. Buna göre, mevsim etk...

BÜYÜT

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endekslerini yayımladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, temmuzda yüzde 2,8 azaldı. Geçen ay 97,9 olan hizmet sektörü güven endeksi, temmuzda 95,2 değerine düştü.

 

TALEP AZALACAK

Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemdeki iş durumunun kötüleştiğini ve hizmetlere olan talebin azaldığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin azalacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre iş durumu endeksi yüzde 4,4, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 3,5, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,8 azaldı.

 

PERAKENDE GÜVEN ARTTI

Temmuzda perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,1 arttı. Haziranda 102,5 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, temmuzda 103,6 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 6,5 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 0,2 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 3,1 azaldı.

30 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR