Koçak: HDP kadınlara umut oldu

Düzenlenen programa HDP Kocaeli kadın milletvekili adayları Ayfer Koçak, Dilber Örnek, Bediha Salhan, Ayten Yılmaz, Kocaeli Barosu kadın avukatları N...

BÜYÜT

Düzenlenen programa HDP Kocaeli kadın milletvekili adayları Ayfer Koçak, Dilber Örnek, Bediha Salhan, Ayten Yılmaz, Kocaeli Barosu kadın avukatları Nesrin Aktaş, Sibel Aktürk, Sultan Sağır, Elvan Olkun, Özge Yıldırım, Betül Şengök, Çilem Baysal katıldı.

 

HDP’li kadın üyelerin de katıldığı programda konuşan HDP Kocaeli Milletvekili kadın adayı Ayfer Koçak, “Bugün bizimle beraber olan kadın avukatlara teşekkür ediyorum. Biz adaletin en çok sarsılan duygu olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda avukatların bugün burada olmanız bizi çok mutlu etti” dedi.

 

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Kadına yönelik şiddetle ilgili açıklamalarda bulunan Koçak, “Kadınlar seçim çalışması boyunca kendi sorunlarını direkt anlatmıyorlar. Kadınlar artık şiddette karşı ciddi bir duyarlılık kazandı. Özellikle televizyonda çıkan kadın cinayetleri ve şiddet haberlerinin içerikleri ve sunuş yöntemini kadınlarda korku psikolojisini geliştiriyor. Evde kocaları ya da akrabaları ile tartışmaktan korktuklarını ifade ediyorlar. Devletin kadın üzerindeki baskısı da açık bir şekilde karşımıza çıkıyor. Devlet destekli psikoloji merkezlerinde dahi ‘Kadınlar ne yaparsa şiddet görmez’ başlığı altında kadınlara itaat etme yöntemleri anlatılıyor. Özellikle koruma altındaki ve şiddet gösteren erkeklerin uzaklaştırma kararına rağmen katledilen kadın sayısı her geçen gün artıyor. Alınan tedbirler önleyici olmaktan uzaktan çok teşvik edici bir nitelik taşıyor. Kadınlar bu baskı altında yaşadıklarını paylaşmaktan ve birbirleriyle dayanışmaktan çekiniyorlar.  HDP kadınların kendini özgürce hissedebileceği ve kadın üzerindeki baskılara karşı çıkarak yaşamın her alanında eşit temsili savunuyor. Bu açıdan baktığımızda HDP’deki yarı erkek, yarı kadın sayısı kadınları umutlandırıyor” diye konuştu.


“AKP, SADECE GÖZ BOYUYOR”

Meclise girdiklerinde özellikle kadınlar özelinde birçok yasal düzenleme yapacaklarını dile getiren Koçak, “Meclise girdiğimiz takdirde kadının eve mahkûm olmasını kaldıracağız. ‘Ben çalışıyorum kadına bakıyorum’ algısı kesinlikle kalkmak zorunda. Ücretsiz izinler konusunda yeni düzenlemeler getireceğiz. Kadının erkek ile ortak şartlar ile değerlendirildiği bir düzen kuracağız. Park ve bahçelerde spor aletleri kuruldu. Ancak oradaki aletleri nasıl kullanacağını bilmeyen kadınlarımız sakatlanma riskine rağmen oralarda spor yapmaya çalışıyor. Bu AKP iktidarının sadece göz boyadığını gösteriyor. Biz meclise girdiğimizde ya da iktidar olduğumuzda mahallerde spor salonları kuracağız” şeklinde konuştu.

 

Toplantıda söz alan kadın avukatlar ise açılan davalarda mahkemelerin erkek egemen zihniyetle hareket ettiğini, davalara taraf olan kadınlara mahkemelerin önyargılı yaklaştığını dile getirdiler.

17 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR