Çukurbağ’da tarihi kent Pompei konuşuldu!

Numan Gülşah'ın başkanlığını yaptığı Nicomedia Kültür Platformu kent belleğini arttırmak ve toplumsal kültürü akılda tutmak için “Çukurbağ Salı Sohbe...

Numan Gülşah'ın başkanlığını yaptığı Nicomedia Kültür Platformu kent belleğini arttırmak ve toplumsal kültürü akılda tutmak için “Çukurbağ Salı Sohbetleri” programlarına devam ediyor. Tarih sohbetlerinin 16. haftasında, Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Ali Bora tarafından Antik Roma’nın en önemli kentlerinden Pompei gündeme getirildi. Etkinliğe Çekül Vakfı İl Temsilciliği, Nicomedia Akademi Derneği, Bitinya Uygarlıkları Kültür ve Araştırma Derneği, İmra Thökely & İlona Zirinyi Macar Dostluk Derneği üyeleri katılım gösterdi.

 

YANARDAĞ HAREKETE GEÇTİ

Pompei İtalya’da bulunan Napoli şehrine 25-30 km uzaklıktaki bir şehirdir diyen Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Ali Bora “Şehrin M.Ö 5000 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu şehirde Vezüv yanardağı bulunmaktadır. Bu yanardağ M.Ö 79 yılında harekete geçti ve bu hareket çok şiddetliydi” dedi.

 

CENNET GİBİ BİR YERDİ

Pompei şehri M.Ö 79 yılında ve o zaman dilimlerinde zengin, denize yakın, Capri adasına çok yakın ve cennet gibi bir yerdi diyen KOÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Bora “Ticaretin üst düzey olduğu bir kentti Pompei. Bu şehirde İtalya’nın elit kesimi, aydın kişileri ve çok çok zenginler yaşıyordu. Şehir ayrıca eğlencenin başkenti ve kumar merkeziydi. Bu şehirde köleler başka köleler tarafından öldürülüyor, geceleri dövüşler düzenleniyordu, tıpkı spartacus dizisi gibi… Vahşetin ve insanlık dışı her şeyin yaşandığı bir şehirdi. Şehirde adım başı fuhuş evleri boy gösteriyordu” açıklamasında bulundu.

 

200 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Pompei şehri M.Ö 79 yılında Vezüv yanardağının harekete geçmesiyle yok oldu diyen Bora “Yanardağ o kadar şiddetliydi ki şehri 6-8 metre derine kadar lavlarla gömdü, şehir yok oldu, insanlar ve etrafta ne varsa taş kesildi. Bu bulgular 18. yüzyılın başlarında bir İtalyan köylüsünün tarlada çalışırken kazmayı vurduğu yerde rastladığı duvarın izi sürülerek bulundu. M.Ö 79 yılında bir yaz ayında 1-2 gün yanardağın olağanüstü lav püskürtmesiyle 200.000 kişi hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

 

FELAKETİN HABERCİSİ SAYILABİLİRDİ

Sözlerine devam eden Bora “Napoli körfezine, Capri adasına baktığı için devamlı deniz kokulu esintiler altındaydı. Tepesindeki kalkerleşmiş taşlardan başka eski zamanların dramlarını hatırlatan herhangi bir hali yoktu. Oysa daha önceleri Vezüv’de yine bir püskürme olmuştu. Fakat o tarihlerde yeryüzünde hiçbir insan yaşamıyordu. Bu püskürmeyi çok sonra Yunan coğrafyacısı Strabon, kraterleri incelemek suretiyle keşfetmişti. Ancak bundan bahsetmemeyi uygun bulmuştu. Hoş, söyleseydi de ona kimse inanmazdı. Çünkü insanların gözü para ve zevkten başka bir şey görmüyordu. Şu var ki M.Ö. 62’de meydana gelen ve şehri hemen tamamıyla yıkan bir zelzele dahi bu felaketin habercisi sayılabilirdi. Zelzeleler de o kadar sık oluyordu ki artık Pompei halkı bunlara alışmış, önemsememeye başlamıştı” dedi.

 

NAPOLİ MÜZESİNDE SERGİLENMEKTEDİR

Sözlerinin devamında Bora “19. yüzyılın ortalarında İtalyan bilim adamı Giuseppe Fiovelli taşlaşan şehrin arasında bir boşluğa denk gelince oradan kalıplar çıkardı ve gözlerine inanamadı, her şey taşlaşmıştı, insan suretleri bile… Bunları bilimsel yöntemler ile çıkartmayı başaran Giuseppe Fiovelli insan vücutları, çeşitli hayvanlar, atlar, köpekler, çocuğuna sarılmış anneler bulmuştu. Bu bulgular hala Napoli müzesinde sergilenmektedir” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR