Balkan Türkleri&'nin ana vatanı Türkiye

İzmit Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği 20. yüzyıla özel uluslar arası Rumeli Balkan Sempozyumu düzenledi. Balkan ülkelerindeki devlet büyük...

BÜYÜT

İzmit Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği 20. yüzyıla özel uluslar arası Rumeli Balkan Sempozyumu düzenledi. Balkan ülkelerindeki devlet büyüklerinin katıldığı sempozyumda Rumeli Türkleri’nin Türkiye’deki durumu konuşuldu.

İzmit Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Halk Eğitim Merkezi’nde Uluslar arası Rumeli Balkan Sempozyumu gerçekleştirdi. Balkanlara genel bakış, Türk dünyası ve balkanlar, Balkanlarda Türk Kültürü ve Balkanlara stratejik bakış gibi konuların konuşulduğu sempozyuma Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Hadi Nezir, Yunanistan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Mete, TBMM Başkan Vekili ve MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener, Kosova KDTP Milletvekili Müfera Şenik, Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal, Rumeli Balkan Federasyonu Kurucu Başkanı Av Özcan Pehlivan, Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Süheyl Çobanoğlu, İzmit Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Sinan Balkan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜRKİYE’DEN İTHAL İMAM
Katılımcıların konuşmalarıyla başlayan sempozyumda değerli bilgilerin kamuoyuna aktarılmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Süheyl Çobanoğlu, “2006 yılında İstanbul’da 14 dernekle kurulan federasyonumuz bu gün yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplam 38 derneğiyle Rumeli’nin büyük çatısı olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Balkanlarda üç semavi din ile 11 ayrı ırktan insanın yaşadığı çok kültürlü, çok dinli ve çok uluslu ortamda yaşadığımız katliamlar, sürgünler ve göçlerin sonucunda edindiğimiz tecrübeler bu gün sürüklenmek istediğimiz yolda karşılaşılması muhtemel yıkımın sonuçları hakkında bizi uyanık olmaya mecbur ediyor” dedi. Çobanoğlu’dan sonra söz alan Ahmet Mete, balkanlarda müftülerin yaşadığı sorunlara değinerek, böyle giderse ilerleyen zamanlarda Türkiye’den imam ithal etmek zorunda kalacaklarını söyledi.

DEMOKRASİ TALEBİNE DİKKAT
Üzerimizden böl, parçala, yut politikasını izliyorlar, Yunan yönetimi bizi kendine esir etmek istiyor diyen Hadi Nezir, “Rumeli Türkleri olarak her zaman ana vatan Türkiye’nin yanında olduk. Bu vatan için Mehmet Akif Ersoy’u, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Yahya Kemal Beyatlı’yı feda ettik” şeklinde konuştu. Sempozyumda konuşma yapan TBMM Başkan Vekili Akşener ise Rumeli ve Balkan Türklerinin yapılan bütün katliam, bölücülük, parçalama, soykırım ve yaşanan acılara rağmen hiçbir zaman şiddete başvurmadıklarını bu nedenle demokrasi taleplerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Konuşmalardan sonra derneğin eski çalışanları Fahri Kaya, Hayriye Süleymenoğlu, Kemal Baysak ve Özcan Pehlivanoğlu’na onur ödülleri verildi.

20 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR