“Zübük” davasında karar çıkmadı

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ile Kartepe Belediye Meclis Üyesi Bülent Sarı arasındaki “Zübük” davasının 2. Duruşması gerçekleştirildi.Kart...

BÜYÜT

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ile Kartepe Belediye Meclis Üyesi Bülent Sarı arasındaki “Zübük” davasının 2. Duruşması gerçekleştirildi.
Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ile Kartepe Belediye Meclis Üyesi Bülent Sarı arasındaki “Zübük” davasının 2. Duruşması gerçekleştirildi. Kocaeli Adalet Sarayı 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmadan karar çıkmadı. Karabalık’ın avukatlığını Av. Erol Şahin yaparken, Bülent Sarı’nın avukatlıklarını CHP Kartepe İlçe Başkanı Av. Başar Değer, Av. Emrah Toker, Av. Tamer Ejderoğlu ve Av. Arzu Türkkal Enç yaptı.

“SÖZÜNDEN DÖNME
ANLAMINDA SÖYLEDİM”
Mahkemeye sözlü savunmasını yapan Başkan Şükrü Karabalık, “Meclisimizde her karar oy birliği ile kabul edilir. Oy çokluğu ile kabul edilen karar yok denecek kadar azdır. Bülent Bey komisyondaydı. Özellikle ben istedim komisyonda muhalefetten de temsilcilerin olmasını” dedi. Bülent Sarı’yı diğer meclis üyeleri kadar sevdiğini belirten Karabalık, bunu mecliste de çok kez ifade ettiğini söyledi. Meclisteki konuşması sırasında Sarı’ya “Zübüklük yapmayın” dediğini dile getiren Karabalık, “Onu da Sayın Sarı’nın şahsına değil, görüşünden ötürü siyasi anlayışına söyledim. Yani kesinlikle bir hakaret yok. Komisyonda onaylarken mecliste kabul etmedi. Sözünden döndüğü için o tabiri kullandım” diye konuştu.

“ÖZÜR DİLEMEM”
Mahkeme Başkanı’nın “Özür dileyecek misiniz?” sorusuna, “Ben özür dilenecek bir şey yapmadım, bu yüzden özür dilemeyeceğim. Biz nezaket konusunda kimseden geri kalmayız” şeklinde konuştu. Bülent Sarı’yı aile olarak da tanıdığını ifade eden Karabalık, “Bülent Bey’in siyaseten eleştiriye açık biri olduğunu biliyorum. CHP grubu ve avukatlarının zoruyla şikayetçi olduğunu düşünüyorum. Bülent Bey, böyle bir konuda şikayetçi olmayacak kadar asil ve hoşgörülü biri” dedi.

“İTİRAZ KAMU YARARINA AYKIRI”
Çalışmaların 37 teknik personelle yürütüldüğünü söyleyen Karabalık, konuyu şöyle ifade etti: “İlçemizde 37 teknik personel var. Projeyi onlar tasarlayıp bize sunuyor. İşin uzmanlarının düzenlediği bir konuya bizim itiraz etme hakkımız yok. Bülent Bey’in itirazı kamu yararına aykırıdır.”

AİHM ÖRNEĞİ
Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın avukatı Av. Erol Şahin, AİHM kararlarından örnek vererek, “Avrupa’da çok ağır ifadeler bile olayın bütünü incelendiğinde ceza almıyor. Zübüklük yapmak sözü nedeniyle dava açılmasının gereksiz olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Konuşmanın bütünsel olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, “O söz siyasi anlayışa söylenmiştir. Herhangi bir hakaret kastı ve manevi unsur yoktur” diyerek Karabalık’ın beraatını istedi.

“SÖZÜMDEN DÖNMEDİM”
Bölgede sadece bir adada 3 kata izin olduğunu, diğer yapılarda 3 kata izin verilmediğini dile getiren Sarı, “Ben en başından beri hepsine 3 kat izin verilmesine karşı çıktım. Çünkü bölgenin altyapısı 2 kata göre ayarlandı. Başkan’ın kendi komisyon üyeleri tasarıyı destekliyordu. Ben sözümden dönmedim” dedi.
“KÜÇÜK DÜŞTÜM”
Sözünden dönmediği için söylenen lafın daha da zoruna gittiğini ifade eden Sarı, şöyle devam etti: “Her gün evime tüm yerel gazeteler girer. Küçük bir kızım var ve gazeteyi bana gösterip ‘Baba zübük ne demek?’ diye sorduğunda cevap veremedim. Başta ailem olmak üzere beni tanıyan herkese karşı küçük düştüm.”

“ŞAHSA SÖYLENEN BİR SÖZ”
Bülent Sarı’nın avukatı, CHP Kartepe İlçe Başkanı Av. Başar Değer, söylenen sözün müvekkiline söylendiğini vurgulayarak, “Başkan görüşünü değiştirdiği için öyle dedim diyor. Yani Sayın Bülent Sarı’nın şahsına söylemiş oluyor” şeklinde konuştu. Erol Şahin’in verdiği AİHM örneğine açıklık getiren Değer, Şahin’in verdiği örneklerin dava örnekleri olmadığını belirterek, “Konunun detayına girmeden anlatacağım. Onlar bir ırkçılık örneği ve Avrupa’nın ırkçılığa nasıl baktığını biliyoruz” dedi.

GÖRÜNTÜLER İSTENDİ
“Sanıkların sundukları tutanakları incelemek istiyoruz” diyen Değer, Kartepe Belediye Meclisi’nden de görüntülerin istenmesini talep etti. Talebin olumlu karşılanması üzerine dava 30 Aralık 2013 tarihine ertelendi.

09 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR