Kent Bayramlaşmasına beraber gidecekler

Siyasi partilerin il başkanları, dün MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’nün ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Lastik-İş Sosyal Tesisleri’...

Siyasi partilerin il başkanları, dün MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’nün ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Lastik-İş Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya ev sahibi Ünlü’nün yanı sıra; AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Nihat Yıldız ve Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül katıldı.

 

CHP’DEN MHP’YE ELEŞTİRİ

CHP Genel Merkezi’nin MHP’ye yönelik eleştirileri ile ilgili olarak açıklama yapan ev sahipi MHP’li Aydın Ünlü, “Bu tür konular genel merkez düzeyinde cevaplandırılacaktır. CHP Genel Başkan Yardımcısı’nın açıklamasına aynı makamdaki insanlar yanıt verilmiştir. Biz yerel siyasette bu birlikteliği bozmamak adına bu tür konulardan uzak kalacağız” dedi.

 

ÇÖP FABRİKASININ DURUMU

Daha sonra konuşan ve kurulması planlanan yeni çöp tesisi ile ilgili konuşan AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “Bu konu Büyükşehir bünyesindedir. Çok yakında bir değerlendirme yapılacak. İl başkanlarının değerlendirmelerinin ardından gelecek ayki toplantıda gereken yapılacaktır. Konunun özünü partilerle paylaştık. Tesisin nereye kurulacağını Büyükşehir açıklayacaktır. Biz bu tesisin kurulmasının zaruret olduğunu ortaya koymalıyız” diye konuştu.

 

“DERİNCE LİMANI DEVAM EDECEK”

Derince Limanı ile ilgili olarak da konuşan Ceyhan, şöyle konuştu: “Liman konusunda da hukuki süreç söz konusudur. ÇED toplantısı, karayollarının bağlantısı, Danıştay süreci var. Kısmen izni olan yerlerde dolgular devam ediyor. Bu konuda gerekli adımlar atılıyor. Limanlar olduğu şekliyle devam edecek.”

 

“AKŞAMDAN SABAHA BİTMEZ”

FETÖ operasyonlarında gelinen nokta hakkında konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise, “15 Temmuz darbe girişimi çok ciddi bir olaydır. Yıllardır devlet içerisinde çöreklenmiş bir örgütün birkaç günde temizlenmesi mümkün değildir, ancak bu temizlik yapılmalıdır. Asıl sıkıntı devletten temizlenecek olan devlet memurlarının haksızlığa uğramamasıdır. FETÖ’cü temizlensin, ancak kurunun yanında yaş yanmasın. Açığa alınan bazı arkadaşların örgütle ilgilerinin olmadığına inanıyoruz. Ama biraz ağır ilerliyor, buna hız verilsin” dedi.

 

BASKI UNSURU DENİLİR

FETÖ ile bağlantısı olmayan, devlete hizmet etmiş insanların görevlerine acilen döndürülmesi gerektiğini dile getiren Sarıbay “Kocaeli Adliyesi’nin önündeki bariyerler kaldırılmalı. Hakimler ve savcılar dahil herkes buradan geçiyor. Bu durum adliyeye baskı gibi algılanabilir. Yargılamalar normal mahkemelerde olmalı” dedi.

 

214 VATAN EVLADI

Sarıbay’ın anlattıkları ile ilgili detayları paylaşan AKP’li Ceyhan ise, “Bin 800 dolayında personel açığa alındı. 300 dolayında tutuklama var. Soruşturma sürüyor. Bu işin en adaletli şekilde tamamlanması için çaba gösteriliyor. Bu ülkenin 241 vatan evladını şehit eden zalim bir yapıdan bahsediyoruz. Süreç bir takvim içinde bitecek. Kişilerin suç ve suçsuzluğun bu zaman zarfında emin olmalıdır” şeklinde konuştu.

 

“ONLAR ADİ KAPKAÇÇI DEĞİL”

“Olaya kaç kelle aldık diye bakmıyoruz” diyen Ceyhan, şöyle konuştu: “Bizim için mesele kaç FETÖ’cünün olduğu tespit etmektir. Onların bize davrandıkları gibi değil adalet çerçevesinde hak ettikleri cezaları bulmalarını istiyoruz. Sayılar artabilir. Bazıları göreve iade edilecektir. Adliye önündeki barikat konusunu valiliğe ileteceğiz. Yargıladıklarımız adi bir kapkaççı değil. Cumhurbaşkanını öldürmeye yeltenenlerden söz ediyoruz.”

 

BAYRAMLAŞMAYA BİRLİKTE KATILACAKLAR

Bu arada ülke genelinde 15 Temmuz sonrasında başlayan toplumsal ve siyasal birliktelik il başkanlarının bu toplantısına da yansıdı. Uzun yıllardır düzenlenen Kent Bayramlaşmalarına katılmayan CHP’nin, 13 Eylül’deki törene katılacağı belirtildi. Bu ara il başkanlarının Kent Bayramlaşmasına hep birlikte katılmak istediği ve bu yönde karar alındığı kaydedildi. Serkan BORLAK

img_6361.jpg

01 Eylül 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR