Kaplan, Gebze’deki hayvan pazarını utanç verici buldu

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebze Belediyesi’nin yeni hayvan pazarının Gebze adına utanç verici olduğunu belirterek, “Hayvan satıcıl...

BÜYÜT



CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebze Belediyesi’nin yeni hayvan pazarının Gebze adına utanç verici olduğunu belirterek, “Hayvan satıcılarından 1 milyon lira toplayacaksınız ancak hiç hizmet vermeyeceksiniz, bu kadar mı acizsiniz?” dedi.
Gebze Belediyesi’nin hayvan pazarını gezerek incelemelerde bulunan ve kurban satıcılarının sorunlarını dinleyen CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, “Gebze Belediyesi, 9x10 metre alana sahip çadır alanı için kurban satıcılarından 20 günlük kira için 2 bin 500’er lira para alıyor. 400 çadırdan elde edilen gelir, 1 milyon lira. Benim merak ettiğim, Bin 500 kişinin günlük faaliyet gösterdiği bir alanda Gebze Belediyesi neden hiç hizmet vermiyor? Hizmet adı altında 2 adet konteynır tuvalet ve 4 adet konteynır duş kabini konulmuş.
SAĞLIĞA ZARARLI…
Eski, dökük ve hijyenik olmayan tuvalet ve duş kabinlerinin insan sağlığına zararlı olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan, buradaki insanların ibadet ihtiyacı için basık ve küçük bir çadır yapmış olmaları Gebze adına utanç vericidir. 20 günde 1 milyon lira para kazanıyorsan, 20-50 bin lira harcasan hem duş, hem tuvalet hem de insanların ibadetlerini rahatlıkla yapacağı bir çadır oluşturabilirsin. Bu kadar aciz misiniz?” şeklinde konuştu.

“GEBZE BELEDİYESİ, SADECE
PARA KAZANMAYI DÜŞÜNÜYOR”
Milletvekili Kaplan, Gebze’de kalıcı ve modern bir hayvan pazarı ve kesimhanenin bulunmamasını da eleştirerek, “20 yıldır iktidardalar ancak ne yazık ki Gebze’de kalıcı, altyapısı bitmiş, su ve elektriği sağlanmış, modern kesimhanesiyle hizmet veren bir kurban pazarı kuramamışlar. Geçtiğimiz yıl hizmet veren Kirazpınar ve Mevlana Mahallesi’ndeki kurban satış yerleri gibi yeni kurban pazarı da aynı sorunları barındırıyor” diye konuştu.
“ULAŞIM SIKINTISI YAŞANIYOR”
Kaplan şöyle devam etti: ”Gebze’den yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan yeni hayvan pazarı ulaşım yönünden de sıkıntılı. Yol üzerinde bir tane tabela yok, bir tane belediye otobüsü ve toplu taşıma yok. İnsanlar buraya nasıl ulaşacaklar? Çadırlar arasındaki geçiş yolu da toprak. Eğer yağmur yağarsa çamur olacak ve insanlar mağdur olacak.”

“HAYVAN SATICILARI
ÇOK ZOR DURUMDA”

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, hayvan satıcıları ile yaptığı görüşmelerde sorunlarını da not aldı. Türkiye’de hayvancılığın zor şartlar altında yapıldığını ve hükümetin uyguladığı yanlış politikalar sonucu hayvancılığın bitme noktasına geldiğini vurgulayan Kaplan, “Anadolu’nun birçok yerinden buraya kurbanlık hayvanlar satılmak amacıyla getiriliyor. Bu hayvanların 2-3 yıl bakımı –saman fiyatlarının 1,3 TL olduğunu düşünürsek- zaten çok maliyetli. Yaklaşık 5 bin lira nakliye ücreti ve buradaki hayvan pazarına da 2 bin 500 lira ödüyorlar. Bunlara ilaveten çadır, veteriner ve yem paralarını da eklediğinizde maliyet oldukça artıyor. Bir de kurbanlıklar satılamadığında ne yazık ki bu yüzden intihar edenlerin olduğunu biliyoruz” dedi.

30 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR