Cam Elyaf işçileri grevde

        Yurt genelinde 6 şirket, 11 fabrika ve 6 bin çalışanıyla faaliyet gösteren Şişecam grubu işçileri sabah saat 9 itibari ile greve başladı. Grev...

 

 

 

 

Yurt genelinde 6 şirket, 11 fabrika ve 6 bin çalışanıyla faaliyet gösteren Şişecam grubu işçileri sabah saat 9 itibari ile greve başladı. Greve gerekçe olarak da 6 aydan bu yana devam eden Kristal-İş Sendikası öncülüğünde toplu iş sözleşmesinde uzlaşılamaması gerekçe gösterildi.

 

SENDİKALARDAN DESTEK

Sendikanın grev kararı almasının ardından Çayırova’daki Cam Elyaf Fabrikası’nda 460 işçi davul zurnalı greve çıktı. Fabrikanın kapısında toplanan işçiler haklarını alana kadar greve devam edeceklerini ifade etti. Grev eylemine Kristal-İş Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Boğa, Gebze Şube Başkanı Orhan Koç, Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, Türk Metal Çayırova Şube Başkanı Bilal Uça, Çelik-İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, Türk Metal Gebze ve Dilovası Şube Başkanı Uysal Altundağ, Türk Metal Gebze 1 Nolu Şube Başkanı Şeref Özcan ile STK temsilcileri katıldı.

 

İKİ MADDE KALDI

Eylemde konuşan Genel Sekreter Mehmet Boğa, cam işverenleri ile ocak ayından bu yana görüşmelerin sürdüğünü belirterek, “İdari maddelerle ilgili işveren ilk defa 19 maddede değişiklik önerisinde bulundu. Bunların 17’si geçti. İkramiyeler ve yatay geçiş hakkıyla ilgili 2 madde kaldı. Şu an o maddeler üzerinde görüşmeler devam ediyor. Bu maddelerden geri adım atmayacağız. Açlık sınırı altında çalışmak istemiyoruz. Macera peşinde değiliz, arkadaşlarımızın alın terini savunuyoruz” dedi.

 

HALAYLAR ÇEKTİLER

Yapılan basın açıklamasının ardından işçiler davul zurna eşliğinde halay çekti. Sendika yöneticileri ve işçiler ellerinde Türk bayrakları ve sendika flamaları ile birlikte sloganlar atarak D-100 karayoluna kadar yürüdü. Topluluk karayolu kenarında yapılan kısa basın açıklaması sonrası tekrar greve başladıkları fabrikaya döndü.

22 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR