Taksicilerin ihale tepkisi!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi UKOME’nin 30.09.2015 tarih ve 2015/255 sayılı kararıyla; T plaka ihalesi düzenledi. Kartepe’de 11 adet durak için 108 a...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi UKOME’nin 30.09.2015 tarih ve 2015/255 sayılı kararıyla; T plaka ihalesi düzenledi. Kartepe’de 11 adet durak için 108 adet, Başiskele’de 9 taksi durağı için 37 adet, Körfez’de 3 taksi durağı için 10 adet ve Dilovası’nda da 4 adet taksi durağı için 12 T plakanın ihalesini Fuar İçi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda yapılırken 167 adet T plaka için 246 kişi ihaleye başvurdu.

 

İHALEYE GİREMEDİLER

Çok sayıda kişinin katıldığı T plaka ihalesinde çok sayıda dosya sahibi katıldı. Ancak birçok ihale dosyasında eksikleri bulunan, Turhan Akbaş, Aslı Akyol, İhsan Akbaş, Şaban Akyıldız, Selime Karagöz, Kemal Serin, Salih Bülte, Bayram Turan, Edip Güray, Kadriye Şahin,  Müjdat Karakadılar, Hamza Şişman, Meryem Soyer, Ahmet Erekli, İlknur Okur, İsmail Genç, İbrahim Dursun, Murat Baş isimli şahıslar teklif veremediler.

 

PRETOSTO ETTİLER

İhale başlamadan önce Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans salonuna gelen Kartepe SS 136 No’lu Taksiciler Kooperatifi kapı önünde basın açıklaması yaparak ihaleyi protesto ettiler. Daha öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun kendilerine çeşitli vaatlerde bulunduğu ifade eden grup ihaleye tepki gösterdiler.

 

“MAĞDUR EDİLİYORUZ”

Kooperatif adına bir açıklama yapan Onur Yılmaz, “Kartepei’de; Maşukiye’de 15, Derbent’te 16, Acısu’da 8, Suadiye’de 12, Sarımeşe’de 4, Uzuntarla’da 2 ve Arslanbey’de 9 olmak üzere taksici esnafı 20 yılı aşkın bir süredir bölge halkına hizmet etmektedir. Ancak ilçemizde 11 durak ve 108 T plaka için bugün yapılacak ihale nedeni ile Kartepe’de 20 yılı aşkın süredir taksicilik yapılan bizler mağdur ediliyoruz” dedi.

 

“İHALEYE KATILMIYORUZ”

T plaka için yapılacak ihalede 10 bin TL teminat ve 16 bin 667 TL iştirak bedeli istendiğini dile getiren Yılmaz, “Muhammen bedel 62 bin 500 TL, ihale başlangıç bedeli ise 50 bin TL olarak belirlenmiş. Kıt kanaat geçinen ve yıllardır bölgeye hizmet eden bizlerin tek kalemde 27 bin 500 lira yatırması mümkün değildir. Bu koşullar altında SS 106 No’lu Taksiciler Kooperatifi’ne üye 66 taksici olarak bu ihaleye katılmıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

“İHALENİN İPTALİNİ İSTİYORUZ”

Seçimden önce Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmaoğlu ve birkaç milletvekili ile görüştüklerini belirten Yılmaz, “Karaosmanoğlu bize, ‘Sizi kimseye ezdirmem. Biz sizden memnunuz. Siz yıllardır bölge halkına hizmet ediyorsunuz. Sizin için uygun koşullar oluşturularak bu ihale yapılacak” şeklinde konuştu. Ama geldiğimiz noktada Kartepe’ye yıllardır hizmet eden 66 taksici yok sayıldı. Şimdi ihaleye hep AKP’li yöneticiler ve meclis üyeleri giriyor. Biz bu ihalenin iptalini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

KARTEPE’DE EN YÜKSEK TEKLİF 121 BİN

Kartepe’nin; Eşme, Uzuntarla, Acısu, Derbent, Suadiye, Arslanbey, Köseköy D-100 Güney, Köseköy D-100 Kuzey, Maşukiye, Uzunçiftlik  ve Sarımeşe ikametlerinde açılacak olan 11 adet taksi durağında, 87 adet ticari taksi ile birlikte  faaliyet gösterecek T plakaların ihalesinde en yüksek teklif 121 bin 340 TL ile Tamer Karakut’un olurken, en düşük telif 50 bin 100 TL ile Tuğrulcan Efe’den geldi.

 

BAŞİSKELE’DE EN 255 BİN TL

Başiskele’nin Kullar mevkii, Tepecik Mahallesi Karamürsel Caddesi M.Kemal İlköğretim Okulu karşısı, Yuvacık, Serdar Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi, Pazar Sokak, Sağlık Ocağı yanı, Yuvacık mevkii, Paşadağı Mahallesi diş hastanesi önü, Kullar mevkii, Yaylacık Mahallesi Kocaeli Meslek Yüksek Okulu, Kullar Vezirçiftliği Mahallesi Ulucami Caddesi, Bahçecik, Şehit Ekrem Mahallesi Hürriyet Caddesi, Fatih Mahallesi Ahmet Yesevi Caddesi Yeni Hal önü, Ovacık Mahallesi, D-100 Karayolu Üzeri No: 34 (Symbol AVM önü) ikametleinde açılacak olan 9 adet taksi durağında, 37 adet Ticari Taksi ile birlikte faaliyet gösterecek T plakaların ihalesinde en yüksek teklif 255 bin TL ile Fatih Sultan İpek’in olurken, en düşük telif 83 bin 450 TL ile Faruk Ayaz’ın oldu.

 

EN YÜKSEK TEKLİF DİLOVASI’NDAN

Dilovası’nda belediye önünde, tren istasyonunda, Tavşancıl Mahallesi’nde, Çerkeşli Mahallesi’nde açılacak olan 4 adet durak 12 adet taksinin ihalesinde en yüksek teklif, 302 bin TL ile Metin Girgin ve Nahit Öztan’dan gelirken en düşük teklifi veren ise 85 bin TL ile Şimal Altunlu oldu.

 

KÖRFEZ’DE SON FİYAT 162 BİN

Körfez’de Körfez Devlet Hastanesi önüne, İlimtepe Mahallesi muhtarlık yanı, Yukarı Hereke Mahallesi adreslerin 3 adet taksi durağı 10 T plaka için en yüksek teklifi 162 bin TL Uğur Karadeniz’in verirken en düşük teklif 95 bin 100 TL ile Hidayet Cansız’ın oldu. Serkan BORLAK

29 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR