KOTO’da Fas tanıtımı yapıldı

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’nda önceki gün Fas Krallığı Ülke Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) işbirliği...

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’nda önceki gün Fas Krallığı Ülke Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) işbirliğiyle gerçekleştirilen programa, Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı Osman Kocaman, Ekonomi Bakanlığı Fas Ülke Masası Uzmanı Oğuzhan Kösosman, Fas Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Taoufik Maazouzi ve STFA İnşaat Fas Safi Limanı Proje Müdürü Levent Cengiz oda üyelerine Fas’ın yatırım ve iş fırsatları ile ilgili kapsamlı bilgiler sundu.

 

BU TOPLANTILAR ÖNEMLİ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO yöneticilerinden Fuat Berna, oda olarak üyelerini uluslararası pazarlara açmayı temel sorumluluklardan birisi olarak gördüklerini ifade etti. Bugüne kadar 21 farklı ülkeden 28 heyetle yaklaşık 300 yabancı işadamını oda üyeleri ile buluşturduklarını dile getiren Berna, uluslararası anlamda çalıştığımız ülkeleri seçerken üyelerinin iş yapma potansiyeli olduğuna inanılan ülkeleri tercih ettiklerinin altını çizdi.

 

“FAS’A YATIRIMLAR YAPMAK İSTİYORUZ”

Tanıtımı yapılan Fas hakkında da konuşan Berna, “Fas, Kuzey Afrika’nın giriş kapısı, Avrupa’ya çok yakın ve ABD ile güçlü iş bağlantıları olan bir ülke. 32.9 milyon nüfusu ve Afrika’nın 5. büyük ekonomisi. İstikrarlı ve potansiyel bir ülke. İlimizin Fas’a olan ihracatı 1 Ocak-30 Kasım tarihlerinde bir önceki yıla kıyasla yüzde  24 artırdık ve 74 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu iş birliğini geliştirmek ve Fas’a yatırımlar yapmak istiyoruz” dedi.

 

AFRİKA’NIN TİCARİ DURUMU GELİŞECEK

Fas’ın Afrika ve Sahraaltı ülkelerine açılan bir kapı konumunda olduğunu söyleyen Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı Osman Kocaman ise, ülkede yaklaşık 70 Türk firmasının faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Fas’taki Türk yatırımların toplam tutarının 245 milyon dolar seviyesine ulaştığına dikkati çeken Kocaman, “Afrika kıtası, Türkiye’nin uluslararası stratejisinde öncelikli bir yer tutuyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 1 milyar 800 milyon dolar düzeyinde. Ancak, Afrika kıtasının piyasa büyüklüğünün önümüzdeki 20 yıl içinde 2.8 trilyon dolara ulaşacağı düşünüldüğünde bu rakamlar yeterli değildir. Türk yatırımcılar bölgede 6 bin kişiye istihdam sağlıyor” dedi.

 

YATIRIM YAPILABİLECEK SEKTÖRLER

Yatırımcıların Fas’a ve bütün Afrika’ya açılma imkanı bulacağını dile getiren Kocaman, “Biz DEİK olarak; endüstriyel, sağlık, enerji santrali, arıtma tesis, elektrifikasyon, petrokimya, enerji başta olmak üzere ulaştırma, otomotiv montaj ve bakımı sektörleri ile çimento, alüminyum tesis kurulum ve montajı gibi alanlarda işbirliği yapabileceğini öngörmekteyiz” diye konuştu.

 

“FAS’A AFRİKA ÜLKESİ GİBİ BAKMAYIN”

Ekonomi Bakanlığı Fas Ülke Masası Uzmanı Oğuzhan Kösosman ise, ‘Kocaeli Fas’ta ne yapabilir?’ sorusu üzerinden katılımcıları bilgilendirdi. Kösosman, şöyle konuştu: “Türk işadamlarının iş yapabileceği 15 ülkeden biri Fas’tır. Fas, bölge ülkelerinin dünyaya geçiş noktası ve Avrupa’ya da yakın. Başlattığı ekonomik reformlarla Arap Baharı denen türbülansa girmeden o süreci çok doğru atlattı. Buraya Afrika ülkesi muamelesi yapmak çok doğru değil. Dünya Bankası’nın verilerine göre ülkede iş yapabilme kolaylığı var. Fas ekonomisinin motor güçleri Fransa ve İspanya, bunun bizim açımızdan hem avantajı hem de dezavantajları var. Fas ile ekonomik ilişkilerde Türkiye çok gerilerde. 2014 yılında Fas ekonomisinden aldığımız pay 2.7. Bu payı Kocaeli bile tek başına ilerletebilir. Bu kent için doğru bir tercih olur” ifadelerine yer verdi.

 

“İŞBİRLİĞİ LEHİMİZE OLUR”

Kocaelili işadamlarına hitap eden Fas Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Taoufik Maazouzi, Fas ile Türkiye arasındaki bağların her geçen gün daha da güçlendiğine dikkat çekti. Maazouzi, “Fas ekonomisi her yıl yüzde 5 büyüyor. Türkiye ile Fas arasında ticari ilişkiler sürekli güçleniyor. 2004 yılındaki serbest ticaret anlaşmasından sonra ilişkiler çok gelişti. Türkiye ve Fas arasındaki ilişkilerin yüzde 80’i büyük inşaat projeleri ve ticaret üzerine. Biz Fas olarak Türk yatırımcıların ülkemize yatırımlarını sürdürmesini istiyoruz. Faslılar Türkleri çok sever” dedi. Son konuşmacı STFA İnşaat Fas Safi Limanı Proje Müdürü Levent Cengiz de, firmanın Fas’ta yürüttüğü inşaat projeleri ve ülkede yatırım yapma modelleri ile ilgili bilgiler verdi. Oda üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği program, katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.

14 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR