DP-BTP ittifakı adaylarını tanıttı

DP ile BTP ittifakı, milletvekili adaylarını dün kamuoyuna tanıttı. Aday tanıtımında AKP hedef alınırken, DP’den istifa edenlere sert tepki gösterildi...

BÜYÜT

DP ile BTP ittifakı, milletvekili adaylarını dün kamuoyuna tanıttı. Aday tanıtımında AKP hedef alınırken, DP’den istifa edenlere sert tepki gösterildi.

Demokrat Parti İl Teşkilatı (DP) ile Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) ittifakı 24 Dönem Milletvekili adaylarını Sabancı Kültür Merkezi’nde dün tanıttı. Tanıtımda adaylıktan çekildiği ve partiden istifa ettiği iddia edilen 8. sıra milletvekili adayı Neriman Şerifoğlu’nun da ismi okundu. Ardından salonda bulunmayan Şerifoğlu’nun sınava gittiği için tanıtıma katılamadığı açıklandı. Bu açıklamalar sonrası salonda bulunanlar arasında kısa süreli gerilim yaşandı. Ayrıca aday tanıtımına BTP’nin yüksek katılımı DP cephesinde rahatsızlık uyandırdı.

BAŞKANLAR KONUŞTU
Aday tanıtımına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. DP İl Başkanı Kadir Ayhan açılış konuşmasında “DP ‘yeter söz milletindir’ demektedir. Milli ve manevi değerlere sahip çıkarak yola çıktık. Vatan bir bütündür, bölünemez. Hükümet açılım zırvalarını anlatmasın. Bölücü başıyla yapılan pazarlıkların hesabı sorulacaktır. Kalkınma yeniden başlayacak. İşçi, memur ve emekliler haklarını alacaktır. Seçim beyannamesinde neler yapacağımız anlatılmaktadır. Halkımızın bütün sorunlarına gereken hassasiyet gösterilmiştir” dedi.

İTTİFAKLA YOLA ÇIKTILAR
BTP İl Başkanı Muharrem Can ise “İttifak yapılarak yola çıkılmıştır. Ülkemizin kaynakları ABD’ye verilmiştir. Projesi olanlarla olmayanları görüyoruz. DP tarafından yapılanlar satıldı. Satılanları yeniden yapacak olanlar buradadır. Milletvekili adaylarımızı en iyi şekilde temsil edeceğiz. AKP’yi de bu aciziyet içersinden kurtaracağız” açıklamasında bulundu. Bu konuşmaların ardından DP milletvekili adayları sahneye davet edildi.

TEK TEK SAHNEYE ÇAĞIRDILAR
Sondan başa doğru yapılan davetlere göre sahneye 11. sıra milletvekili adayı Şenol Kalafat, 10. sıra milletvekili adayı Coşkun Köseoğlu, 9. sıra milletvekili adayı Nazmiye Köprülü davet edildi. 8. sıra milletvekili adayı Neriman Şerifoğlu’nun kürsüye davet edilmesi beklenirken, sınava gittiği ifade edildi. Bu kısa süreli bekleyişin ardından 7. sıra milletvekili adayı Arzu Aykanat, 6. sıra milletvekili Adayı Erdoğan Uzun, 5. sıra milletvekili adayı Cahit Barutçu, 4. sıra milletvekili adayı Selma Aydın ve 3. sıra milletvekili adayı Şükrü Gül sahneye davet edildi.

ÇÜRÜK DALLAR ALINDI!
Daha sonra sahneye davet edilen 2. sıra milletvekili adayı Fevzi Canbaz, partilileri coşturdu. Canbaz şunları kaydetti “Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 485 bin oy alacaklarını söylüyor. Milletvekili olarak bu kentte ne verdin ki ne istiyorsun. DP-MHP’ye ittifak önerisinde bulundu. MHP birinci sıra adayı Lütfü Türkkan bizden destek istiyor, demek ki zor durumdalar. AKP, DP içerisinde bulunan çürük dalları almıştır. Bütün DP buradadır. Gidenlere kendim ve Körfez ilçe adına hakkımı helal etmiyorum. 2009 seçimlerinde de bu durumlar yaşanmıştır.

AKP’LİLER OTELDEN ÇIKMIYOR
AKP’nin her zaman ki işleridir bunlar. Kartepe’de kurulan otelin yapımında benimde imzam var. Ancak bir gün dahi oraya gitmedim. AKP’liler oradan dışarı çıkmıyorlar. 7 şehidimizin olduğu gün burada göbek attılar. Milletin DP’ye borcu vardır. Babalarının malları gibi Türkiye’nin kazanımlarını sattılar. Eğer seçilip meclise girersem orada ilk cümlem “Varlılığım Türk varlığına armağan olsun” olacak Bu seçimler bütün kalmak için yapılmaktadır. Hedefimiz yüzde 25’dir.”

AKP’YE SERT ELEŞTİRİ
Sahneye son olarak 1. sıra milletvekili adayı Muhiddin Fuat Şengül geldi. Şengül, “AKP’ye oy verenlere soruyoruz. Neden AKP’ye oy veriyorsunuz Ehven-i Şer deniliyor. Türkiye’de susan ezanları, DP yeniden okunmasını sağladı. AKP ne yaptı peki? Merkezi ezan sistemine geçildi. AKP ülkemizin başına beladır. Yani şerrin şeridir. DP tercih edilmelidir. Hadisi şerif vardır ‘Bereket atın nallarındadır’ O da kırattır. 12 Haziran seçimlerinde ampulü geç, kıratı seç” dedi. Aday tanıtımı sonrasında partiye yeni katılanlara rozetleri takıldı. n Serkan BORLAK – Emir ÖZKAN

ADAY TANITIMINDAN NOTLAR
- Tanıtıma organizasyon bozukluğu damgasını vurdu. Partililerin bir kısmı Sabancı Kültür Merkezi’ne direk giderken, bir kısmı partide toplandı.
- Sabancı Kültür Merkezi’ne girişte Celal Bayar, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Turgut Özel, Tansu Çiller, Namık Kemal Zeybek’in fotolarının ve “Gelenekten Geleceğe”, “Güçlü Lider, Güçlü Demokrasi”, “Hedef Demokrat İktidar” sloganlarının yer aldığı pano dikkat çekti.

- Salon içerisinde ve dışarısında “Türkiye Kıratı Bekliyor” afişleri asıldı.
Sahnede kurulan sinevizyon sayesinde Adnan Menderes belgeseli katılımcılara izletildi.
- Sahneye Türk Bayrağı ve Atatürk resminin yanı sıra Namık Kemal Zeybek ile Haydar Baş’ın yan yana fotoları asıldı.
- Salon içerisinde Bağımsız Türkiye Partisi (BTP)’nin ağırlığı dikkat çekti.
- Özellikle BTP’nin adaylarının isimleri anons edildiğinde yaşanan coşku, DP yüzlerine gerilme olarak yansıdı.
- DP Kurucu İl Başkanı Hüseyin Şenses de salondaki yerini aldı.
- DP etkili isimlerinden Sefer Ekşi, rahatsızlığı dolayısıyla tanıtıma katılamazken, bu duyuruyu milletvekili adaylarından Fevzi Canbaz yaptı.
- DP birinci sıra adayı Muhiddin Fuat Şengül tarafından dile getirilen Ehven-i Şer’in anlamı: “Kötüden en az kötü olanı, kötünün iyisi.” AKP’ye yakıştırdığı Şerrin Şerri ise “Birçok din ve kültürde tanımlanan, kötü davranış, düşünce, bencillik ve fenalıklar” demektir.
- Aday tanıtımına BTP Genel Başkan Yardımcısı Selim Kotil, eski Milletvekili İbrahim Artvinli, eski İl başkanları Hayrettin Çetinkaya, Recai Gönenç’in yanı sıra Serdar Kaman, Olcay Çelik, İbrahim Bingöl, Sinan Saral, Merkez Karar Kurulu Üyesi Ahmet Aydın, Müzeyyen Koşar, Mustafa Gerzeli, Fuat Çakır, Tahmiran Yıldırım, ender Altınay, Levent Yağız, Turan Turan, Ayşe Yüce katıldı.
- Körfez İlçe Başkan Yardımcısı Ömer Dilek’in DP’den istifa edenlere sert tepki göstermesi salondan büyük alkış aldı. Dilek “İhanetçilere bir şey söylemeyecek misiniz? Başkan“ diyerek İl Başkanı Kadir Ayhan’a gönderme yaptı.

02 Mayıs 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR