Hıdırellez Bayramı kutlandı

3. Uluslararası Hıdırellez Bayramı Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildi. 5-6 Mayıs tarihlerinde 2 gün süren programların ilk gününde, S...

3. Uluslararası Hıdırellez Bayramı Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildi. 5-6 Mayıs tarihlerinde 2 gün süren programların ilk gününde, Seka Kültür Alanı’ndaki Balkan Evi’nde gül dibine bakır kazan gömüldü, Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde Balkanlarda Hıdırellez Geleneği paneli düzenlendi. Kartepe, Karatepe Köyü’nde koyun sağma ve yoğurt mayalama ritüellerinin yapıldığı bayram programı dün de devam etti.

 

GÜL DİBİNE BAKIR  KAZAN GÖMÜLDÜ

Büyükşehir Belediyesi ve Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) öncülüğünde bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen Hıdırellez Bayramı programı, Seka Kültür Alanındaki Balkan Evi’nde gül ağacı dibine bakır kazan gömülerek başladı. Ritüel gereği 7 evden 7 kap su toplandı ve hazırlanan demet çiçeklerle bakır kazana dilek dilenerek gömüldü. Makedonya ve Bulgaristan’dan misafirlerin de bulunduğu etkinlikte, baharın müjdecisi Hıdırellez Bayramı kutlamaları başladı.

 

BALKANLARDA HIDIRELLEZ

Kartepe Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde ‘Balkanlarda Hıdırellez’ konulu panelin moderötörlüğünü Balkan Türkleri Derneği Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu yaptı. Makedonya’dan Eyüp Salih ve Bulgaristan’dan Dr. Emine Bayraktorova’nın katıldığı panelde, Balkanlarda Hıdırellez’de yapılanlar katılımcılara aktarıldı.

 

FOTOĞRAF HEDİYE

Makedonya Ohri kentinde Hıdırellez’de maniler okunduğunu, türbe ziyaretleri yapıldığını ifade eden Eyüp Salih, baharın gelişini müjdeleyen Hıdırellez’in binlerce yıldır kutlanan bir kültür olduğunu vurguladı. Eyüp Salih, Bal-Türk Derneği Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu’na günün anısına Balkanlarda Hıdırellez kutlamalarına katılmış bir kızın fotoğrafını hediye etti.

 

KOYUN SAĞILDI

Bulgaristan’dan gelen Dr. Emine Bayraktorova da Hıdırellez Bayramı kutlamalarındaki ritüellere bakıldığında birçok ortak unsurun olduğunu belirtti. Bulgaristan’da Hıristiyanlar ve Müslümanlar tarafından Hıdırellez’in kutlandığını belirten Bayraktorova, 6 Mayıs günü kırlardan toplanan çiğlerin yoğurt mayalanmasında kullanıldığını ifade etti. Maniler söylenen Hıdırellez’de gül ağacı dibine dilekler dilenerek çömlek gömüldüğünü söyledi. Kartepe Karatepe Köyü meydanında, koyun sağıldı ve yoğurt mayalandı. Köy meydanında folklor gösterileri yapıldı ve hep birlikte halaylar çekildi.

06 Mayıs 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR