Kentliler, köylülerden daha sağlıklı!

Kronik hastalıklarının izlenmesi amacıyla yapılan PURE çalışmasının ikinci etabı 25 Nisan’da Karamürsel’den başlayacak. PURE çalışmasının ilk etap son...

BÜYÜT

Kronik hastalıklarının izlenmesi amacıyla yapılan PURE çalışmasının ikinci etabı 25 Nisan’da Karamürsel’den başlayacak. PURE çalışmasının ilk etap sonuçlarına göre kent insanının köyde yaşayanlara göre daha sağlıklı olduğu belirlenmişti.

Türkiye’nin kentsel ve kırsal kesimlerde değişen yaşam tarzı ve risk faktörleri ile ilişkili kronik hastalıklardaki değişikliklerin izlenmesi ve önlem alınmasını hedefleyen PURE çalışmasının ikinci etabı 25 Nisan’da start alıyor. 2008 yılında yapılan ilk etap çalışmalarına göre sanılanın aksine köyde yaşayanların kentte yaşanlardan daha sağlıksız olduğu belirlenmişti. Projenin ikinci etabı için Terminal Halk Sağlığı Tarama ve Araştırma Merkezi’nde yapılan toplantıda projeyi anlatan Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, çalışmanın Kandıra’nın Özbey, Gebze’nin Pelitli, Gölcük’ün Hasaneyn ve Nimetiye Köyü ile İzmit Çayırköy’de devam edeceğini söyledi.

YÜZ KİŞİDEN 50’Sİ DİYABETLİ
Büyükşehir Belediyesi’nin proje ile ulusal ve uluslar arası sağlık politikalarının şekillenmesinde önemli bir veri tabanına kaynak oluşturacağını ifade eden Daire Başkanı Poyraz, “Türkiye genelinde 7 ayrı ilde daha uygulanan proje çalışmalarında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eğitimci statüsünde yer alıyor. Kocaeli örnekleminde bin 272 kadın ve 822 erkek üzerinde yapılan araştırmada her 100 kişiden 51’inde hipertansiyon, 21 kişide diyabet, 10 kişide de kardiyovasküler hastalılar görüldü” dedi.

KARAMÜRSEL’DEN BAŞLAYACAK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, ilkini 2008 yılında gerçekleştirdiği çalışmasının ikinci etap çalışmaları 25 Nisan’da başlayacak. Dünya Sağlık Örgütü’yle birlikte yapılan çalışmanın ilki Karamürsel’in Karaahmetli Köyü’nde gerçekleşecek. Burada sağlık kontrolünden geçirilen vatandaşlar Kocaeli’nin sağlık haritasının oluşmasında veri olacak. Çalışma kapsamında 1371’i kentsel 739’u kırsaldan olmak üzere 2110 kişi 3 yıl aradan sonra tekrar sağlık kontrolünden geçirilerek sağlık durumları gözlenecek.

PİLOT BÖLGE KOCAELİ
Öte yandan toplumda şişmanlık, şeker ve kalp hastalıklarının nasıl ortaya çıktığını araştırmak için tasarlanan PURE çalışması 15 ülkeden 120 bin kişi üzerinde gerçekleştiriliyor. Türkiye’de pilot bölge olarak seçilen Kocaeli’deki çalışmalar 2020 yılına kadar periyodik olarak sürecek. Projede kan basıncı, nabız, boy, tartı, bel çevresi gibi ölçülere bakılıp, el sıkma kuvveti ölçülüyor. Solunum fonksiyon testi yapılarak akciğer kapasitesi değerlendiriliyor. Kalp elektrosu çekilerek kalp hastalığı riski taşıyanlar bilgilendiriliyor. Kan örnekleri alınarak genel sağlık ve özellikle kalp damar ve metabolizmayla ilgili biyokimyasal testler yapılıyor.

İLK ETAP ŞAŞIRTMIŞTI
Uluslararası İleriye Dönük Kentsel ve Kırsal Epidemiyolojik Araştırma (PURE) çalışmasının ilk etabında sanılanın aksine köy yaşamının kent yaşamına göre daha stresli ve sağlıksız olduğu belirlenmişti. Proje kapsamında köylerde ve kentte yapılan sağlık kontrolleri köy halkındaki hastalık oranının daha fazla olduğunu ortaya koymuştu. Köyde bilinçsiz beslenmeye bağlı olarak yağ ve tuz tüketiminin fazlalığı ve hareketsizlik sağlıksız yaşamda etken olduğu ifade edilmişti.

20 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR