Körfez’de Elektronik Atık Tanıtım ve Toplama Projesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Körfez Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüklerinin, Körfez’de yürüttükleri, Elektronik Atık Tanıtım ve Toplama Projesi v...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Körfez Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüklerinin, Körfez’de yürüttükleri, Elektronik Atık Tanıtım ve Toplama Projesi vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Körfez’de, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Körfez Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüklerinin yürüttüğü Elektronik Atık Tanıtım ve Toplama Projesine, Exitcom Elektronik Atık Geri Dönüşüm Firması da destek veriyor. Proje kapsamında Kocaeli Üniversitesi Çevre ve Temizlik Yüksek Okulu öğrencileri ve Körfez Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü personeli kapı kapı dolaşarak, elektronik atıkların insan ve doğaya zararlarını anlatılıyorlar. Çevre ve elektronik atıklarla ilgili broşür, el ilanı gibi bilgilendirici dokümanlarda dağıtıldığı çalışmada, evlerde bulunan elektronik atıklar, atık piller ve diğer geri dönüşümü mümkün atıklarda toplanıyor.

ELEKTRONİK ATIKLAR TEHLİKELİDİR
Elektronik atıklarında mutlaka geri dönüşüm bidonlarına atılması gerektiğini vurgulayan Körfez Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Ali Osman Yıldırım, “Elektronik atıklar, tehlikeli bir atık türüdür. Bu atıklar hurdacılara verildiğinde işe yaramayan kısmı çevreye atılmakta, motor yağları toprağa dökülmekte ve zehirli gazlar ise havaya uçurulmaktadır. Bu olay önemli bir çevre kirliliği oluşturmaktadır. Geri dönüşümlü malzemeler Çevre Bakanlığı’ndan lisanslı tesislerde sağlıklı bir şekilde bertaraf edilmeli ve geri kazanılmalıdır. Evlerde ve işyerlerinde bulunan bu atıkları toplayıp Körfez Belediyesi Atık Getirme Merkezimizde depoluyoruz. Daha sonra Çevre Bakanlığı’ndan lisanslı elektronik atık geri dönüşüm tesislerine bu atıkları vererek, ülke ekonomisine geri kazandırıyor, çevremizi de korumuş oluyoruz.”diye konuştu. Yıldırım “Körfez Belediyesinin çevre projeleri artarak devam edecektir. Halkımızın desteğiyle bu tür projeleri hayata geçirerek, gelecek nesillere yaşanabilir, güzel bir Körfez bırakacağız” dedi.

17 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR