Zekeriya Özak’tan CHP’lilere sert yanıt

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Başkan Karaosmanoğlu’nu eleştiren CHP’lilere yaptığı basın toplantısı ile cevap verdi. Özak C...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Başkan Karaosmanoğlu’nu eleştiren CHP’lilere yaptığı basın toplantısı ile cevap verdi. Özak CHP’li Sefa Sirmen’e de 2 adet otel yapması için meclisin onay verdiğini ve CHP’li meclis üyelerinin her şeye karşı çıktıkları gibi ona da “Hayır” dediklerini hatırlattı. CHP’li Fahri Örengül’ü eleştiren Özak, “Fahri bey sırça köşkten hüküm veriyor” dedi

Antikkapı Restaurant’da gerçekleşen basın toplantısında konuşan Zekeriya Özak, “Büyükşehir Meclisi’ni terk eden daha sonra kamuoyuna ve basına açıklamalar yapan CHP’li meclis üyelerinin özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı’mızı ve iktidarı hedef alan birtakım beyanlarına cevaplar vermek istiyoruz. Özellikle başkanımızın meclisten kaçtığına dair birtakım beyanatlar var. Başkanımız halkın sevdiği, birçok başarıya imza atmış, Kocaeli’nin çehresini değiştirmiş bir başkandır. Halkın seçtiği ve kentin karar organı olan meclisi terk etmekle esas bu arkadaşlarımız saygısızlık yaptılar” dedi.

“CHP SEÇMENİNE SAYGISIZLIK ETTİNİZ”
Halk onları mecliste temsil etsinler diye seçti. Halktan devamlı kaçan kendileridir. 9 yıldır Büyükşehir yönetimimizde hep şeffaflıktan yana olduk. Her hizmeti halkımızla paylaştık ve sürekli hesap verdik. Halkın yüzde 50’siyle seçilen iktidara ‘marangoz hatası’ demek en basit tarifiyle milyonlarca insana saygısızlıktır. 1940’lara olan özlemin ifadesidir. Mecliste muhatabımız yoktur dediler. Büyükşehir Belediyesi yasal bir kurumdur, bir bütündür. Meclisten kaçmak suretiyle elbette muhatap bulamazsınız. Sizi orda temsil etmeniz için seçen CHP seçmeninize de büyük saygısızlık ettiniz” şeklinde konuştu.

KOCAELİ VE İZMİR ARASI KIYAS
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun meclis toplantılarına katılım yüzdesini karşılaştıran Özak, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın toplantılara katılımı yüzde 60 civarında. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi 131 toplantı yapmış ve belediye başkanı bu toplantılardan 96 tanesine katılmamış. Yani katılımı yüzde 27. Bu kentin yüzde 52’si AKP’yi istemiyor diyorlar. Bu hesaba göre yüzde 75’i de bu kentte CHP’yi istemiyor. Onlara tavsiyemiz bizim oyumuzu bir kenara bıraksınlar, bizim oyumuzla uğraşacaklarına CHP’nin oylarını nasıl artıracaklar ona kafa yorsunlar” dedi.

“5 YILDIZLI OTELLER ARTACAK”
CHP’lilerin, AKP’li meclis üyelerine imar rantının sağlandığını iddia ettiklerini dile getiren Özak, “Bizler otel konusunda yatırım yapanın kimliğine bakılmaksızın yeri uygunsa bu güne kadar destek verdik; ama bunu bugüne kadar anlamadılar. Turizmin kalkınmasına yönelik 5 yıldızlı oteller yapılması için yeri ve konumu uygunsa Büyükşehir Belediye Meclisi bu desteklerini sürdürdü. Birkaç ay öncesine kadar 1 tane 5 yıldızlı otel vardı. 2023 vizyonunda Kocaeli’ye 500 bin turist gelmesi hedefleniyor. Peki bu gelecek olan turistleri nerede konaklatacağız? Biz de otellerin desteklenmesine karar verdik. 5 yıldızlı oteller 8’e çıktı ve sayısı artarak devam edecek” ifadelerini kullandı.
“CHP’Lİ SEFA SİRMEN’E DE ONAY VERDİK”
Yatırımların önüne engel olmakla bu kentin gelişemeyeceğini söyleyen Özak, “Bir girişimci 11 bin metrekarelik alanda 5 yıldızlı otel yapılması için müracaat etti; ama bize kişisel rant sağlıyor dediler. Yatırımları kişisel rant olarak değerlendirmek bu kente büyük saygısızlık. Biz siyasi kimliğine bakılmaksızın herkesin şartları uygunsa otel yapımını destekledik. Bunların içinde 2 otelde CHP’li kimliğiyle tanınan eski belediye başkanı Sefa Sirmen’indir. Bir tanesi Kartepe bölgesinde bir tanesi de Gölcük bölgesinde olmak üzere kendisinin 2 tane tercihli imar durumu talebi olmuştur. Bizler de yeri itibarıyla olumlu olduğunu düşündüğümüz için desteklemişizdir” dedi.

“ONA DA ‘HAYIR’ DEDİLER”
Özak, “Bu arkadaşlarımız ona da ‘Hayır’ dediler. Her şeye ‘Hayır’ diyorlar. Halkta onlara ‘Hayır’ diyor. Her türlü yatırıma karşı çıkarsan böyle bir anlayışla bu kenti geliştiremezsin. Kimliğine bakmış olsaydık onları onaylar mıydık? Bu kentin yarısı AKP’li. AKP’li işadamını alkışlamak gerekir çünkü kentin gelişimine ve istihdamı için zor bir arazide böyle bir yatırıma kalktı. CHP’li olsaydı biz yine aynı desteği verirdik” şeklinde konuştu.

“ÖRNEK BİR KENT OLDUK”
Yatırımların önüne engel olmakla bu kent gelişmeyeceğini vurgulayan Özak, CHP’li meclis üyelerinin her türlü yatırıma karşı çıktıklarını belirterek, 120 köyün suyunu sağlayacak olan Avluburun içme suyu hattını yine CHP’nin yargıya taşıdığını kaydetti. Özak, “Siyaseten engelleyemiyorlar; ama vatandaşın taktir ettiği yatırımı yargıyla engellemeye çalışıyorlar” dedi. Özak, Büyükşehir’in 9 yılda yapmış olduğu yatırımlarla bölgede örnek olmuş bir kent olduğunu belirtti.

“CHP’LİLERİN RUHLARI ŞENLENSİN”
Özak, “Büyükşehir Belediyemiz 5 buçuk milyondan fazla ağaç dikmiş, peyzaş düzenlemeleri, kent düzenlemeleriyle Kocaeli örnek alınan bir kent haline gelmiştir. Laleler ise Sekaparkı süslüyor. İnsanlar akın akın o güzelliği görmeye gidiyorlar. Soruyorum bunda ne sakınca var? İnsanlarımıza bu güzelliği niye çok görüyorlar? CHP’li meclis üyelerini Sekapark’ı görmeye davet ediyorum. Gitsinler biraz ruhları açılsın, biraz ruhları şenlensin. Buradan özellikle bir tavsiye olarak söylüyorum. Her şeye kapkara bir gözlükle bakmasınlar. İnsanlarımızın önünü açıcı, kenti geliştirici bir takım projelerle karşımıza gelsinler” dedi.

HAYVAN BARINAĞI
Hayvan barınağı konusunda da açıklamada bulunan Özak, “Hayvan barınağıyla ilgili bir bilirkişi raporunu maalesef çarpıttılar. Yapmış olduğumuz anketlerde sokak hayvanları ve özellikle köpek sorunu en önemli sorun olarak karşımıza çıkmıştır. Sorun olduğu kadar toplum sağlığını tehdit eden hale gelmiştir. Bu sorunu çözmek içi Kandıra yolu üzerinde bir alanda 170 dönümlük bir alanı hazineden tahsis almak üzere çalışma başlattık” ifadelerini kullandı.

“SIRÇA KÖŞKTEN HÜKÜM VERİYOR”
Özak, “Raporun son bölümünde ‘Adı geçen alana sokak hayvanlarına geçici rehabilitasyon hizmetlerinin görülebileceği rehabilitasyon merkezi kurulabileceği kanaatine varılmıştır’ yazıyor; ama bunu okumuyorlar. Büyükşehir Belediyesi olarak burada yapmayı planladığımız tesis hasta, saldırgan, güçsüz, yaşlanmış hayvanların toplanıp iyileştirilebileceği, bakımının yapılabileceği bir rehabilitasyon merkezidir. Bu rapora aykırı bir düşüncemiz söz konusu değildir. Sağlıklı bir köpek niye toplansın götürülsün. Demek ki Fahri Örengül bu konuda hiç rahatsız değil sırça köşkten hüküm veriyor. Bugüne kadarda kendisini hiçbir köpek kovalamamış ki sorunu hafife alıyor” dedi.

ÖZAK’TAN NASİHAT
CHP’lilere nasihatlerde de bulunan Özak, sözlerini şöyle tamamladı; “Ne yazık ki CHP’de kendi koltuklarını koruyabilmek ve önümüzdeki yerel seçimlerde bir yere taşıyabilmek için seviyesiz bir muhalefet anlayışı görüyoruz. Projeleriyle Kocaeli’ye katkı sağlayan bir muhalefet istiyoruz. Arkadaşlarımız çirkin muhalefet yaparken siyasetin seviyesini de aşağılara çekiyorlar. Bu kadar sivrilen belediye başkanımıza kusura bakmasınlar bu sözleri ettirmeyiz. Bizi anlamsız işlerle uğraştırmasınlar yapacak çok işimiz var.”

18 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR