Kocaeli Şehir Tiyatrosu’nda istifayla sonuçlanan kriz

Tiyatro oyuncusu Mehmet Çevik, Başkanlığın ve Belediye’nin maddi ve manevi desteklerine rağmen ne yönetsel ne de sanatsal anlamda yetkinliği olmayan b...

BÜYÜT

Tiyatro oyuncusu Mehmet Çevik, Başkanlığın ve Belediye’nin maddi ve manevi desteklerine rağmen ne yönetsel ne de sanatsal anlamda yetkinliği olmayan birinin bu kentin zorluklarla yarattığı tiyatromuzun başında olması büyük talihsizliktir dedi, istifa etti.

Sağır Oda dizisinde radikal dinci Zahit Menekşe ile Halil dizisinde de kötü baba Hasan rolünde başarılı bir performans sergileyerek hafızalarda yer eden, Kocaeli Şehir Tiyatrosu’nun da kurucu sanatçısı Mehmet Çevik, dün şehir tiyatrolarından istifa ettiğini söyledi. İstifa nedenini, Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik’in şehir tiyatrosunu adeta baskı, hakaret ve korku tiyatrosu haline getirmiş olması olarak açıklayan Çevik, Nejat Birecik’in yönetim tarzını eleştiren diğer arkadaşlarının da aynı şeyleri yaşadığını fakat ekmek parası nedeniyle konuşamadıklarını vurguladı. Çevik’in, Birecik hakkında “ Bizleri yakın akrabam diye tabir ettiği bakanlar aracılığıyla tehdit ediyor” demesi ise dikkat çekti.

KORKU TİYATROSU
Kente sırtını dönmüş, seyircisiyle bütünleşmenin tüm yollarını kapatmış, vizyonu olmayan bu kişi, sanatçıları küstürülüp ekmek parası ve hayat endişesinin üstüne basarak korkuya endeksli bir Nejat Birecik tiyatrosu oluşturmuştur” diyen Çevik, “Birecik’in Repertuarları tek başına yapması, rol dağılımını ceza ve mükâfat mantıklı bir silah haline getirmesi ve sezonun içinde en çok seyirciye seslenmiş bir oyunu ertesi yıl kaldırmasıysa ayrı bir mevzu” dedi.

BAKANLAR, YAKIN AKRABALARI
Çevik,“Erturul Günay ve Çemil Çiçek’in isimlerini kullanarak bizi tehdit ediyor” dediği Birecik için şu söylemlerde bulundu: “Arkadaşlarım mutsuz, sıkıntılı 657’ye bağlı olduğumuz için demeç verme hakkımız yok. Tek geliri tiyatro olan gerçekten çok başarılı insanlar, susmak zorunda kalıyor”.

‘İSTİFASI ULAŞMADI’
Konu ile ilgili telefonla görüştüğümüz Nejat Birecik ise, “Bahsi geçen kişinin istifası henüz elimize ulaşmış değil. Konuyu üstlerimle konuşup daha sonra değerlendireceğim. Tüm tiyatro oyuncularının yer alacağı 50 kişilik dev kadroyla perde açacağız. Keşke bahsi geçen kişide aramızda yer alsaydı” dedi.

07 Eylül 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR