AKP'den sızan ankete göre HDP Kocaeli’den Milletvekili çıkarıyor

İl Başkanı Mehmet Akgül, 78’ler Vakfı Başkanı Celalettin Can ve 10. Sıra Milletvekili Bediha Salhan haricinde bütün vekil adaylarının katılım gösterdi...

İl Başkanı Mehmet Akgül, 78’ler Vakfı Başkanı Celalettin Can ve 10. Sıra Milletvekili Bediha Salhan haricinde bütün vekil adaylarının katılım gösterdiği kahvaltıda İl Başkanı Av. Mehmet Akgül Türkiye’nin rejimi etkileyecek önemli bir seçimden geçeceğini söyleyerek konuşmasına başladı. Akgül “Başarılı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye de demokrasinin gelişmesi için her kesimden önemli ölçüde destek istiyoruz. Kocaeli’ndeki faaliyetlerimiz ufak tefek sıkıntılar dışında barışçıl bir şekilde devam ediyoruz” dedi.  Toplantı daha sonra gazeteciler sordu HDP’liler cevap verdi.

 

AKP ZİYARET ETTİĞİMİZ BÖLGELERE GİDİYOR

İl Başkanı Akgül,  ziyaret ettikleri bölgelere daha sonradan AK Parti heyetinin gittiğini bildiklerini belirtti.  Temeldeki amaçlarının tıkanan demokrasi sistemini yeniden ve sağlıklı bir biçimde yükseltmek olduğunu ifade eden Akgül “Seçim çalışmaları centilmence yürütülüyor bir takım sıkıntılar dışında. Benim öncelikle isteğim bu havanın seçim gününe kadar sürmesi. Halkların Demokratik Partisi’nin toplumun her kesimden oy bekliyor. Arınç’ın dediği gibi %50 bizden nefret ediyor. Ülkeyi böyle yönetmek yarar sağlamayacaktır” dedi.

 

“BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞIYIM”

Akgül, gazetecilerden gelen Koalisyon düşünceniz var mı sorusu üzerine “Koalisyon düşünülebilir ama şu anki iktidar partisi en son koalisyon kuracağımız partidir. Bir parti ismi vermemiz hata olur. Herhangi bir partiyle koalisyon görülmüyor” ifadelerini kullandı. Söz alan 1. Sıra Milletvekili adayı Ali Haydar Konca Şark toplumlarının otoriterleşmeye her zaman müsait olduğunu fakat kendisinin Başkanlık Sistemine karşı olduğunu, temel tercihinin parlamenter sistemin yeniden düzenlenmesi olduğunu belirtti.

 

80 BİN İLE 100 BİN ARASI OY BEKLİYORUZ

6. Sıra Milletvekili adayı olan Ayfer Koçak iktidara gelen partinin devletin bütün kurumlarına sızmasını doğru bulmadıklarını, iradenin olabildiğince tabana yayılmasından yana bir parti olduklarını belirtti. Arıca Koçak HDP’nin yerel yönetimleri destekleyen bir parti olduğuna da vurgu yaptı. Gazetecilerden gelen HDP Kocaeli’den ne kadar oy bekliyor sorusu üzerine İl Başkanı Akgül “80 Bin ile 100 Bin civarından oy bekliyoruz. İlk kez HDP olarak seçime giren bir partiyiz. 49.700 Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan oydur. Çıtayı yükseltmeyi hedefliyoruz” dedi. Akgül ayrıca bu rakamların AKP’nin yaptığı anketlerden sızan rakamlar olduğunu sözlerine ekledi.

 

KOBANİ SÜRECİ HALKI HDP’YE YAKINLAŞTIRDI

Milletvekili Adayı Ayfer Koçak “En çok oy beklediğimiz ilçe en çok nüfusa sahip olan ilçedir” dedi ve “Kobani süreci AKP’den umudunu yitirmiş seçmen HDP’ye oy vermeye hazırlanıyor. IŞİD çetelerine karşı olan tavır da halkı HDP’ye yakınlaştırmıştır” ifadelerini kullandı. Seçim vaatlerinden olan asgari ücretin 1.800 lira olması ile ilgili olarak Koçak “Açlık sınırı 1.600 liranın altı olarak belirlenmiş en azından yoksulluk sınırında olması için bu sınırı belirledik. Kocaeli üretimden gelen en çok gelirin elde edildiği ildir. Sosyal refah düzeyi olarak 37. Sırada Kocaeli’nde halkın büyük kısmı asgari ücret ile geçinmek zorunda” ifadelerini kullandı.

 

KÜRT ÖZGÜRLÜK HAREKETİ YÖNÜNÜ BATIYA ÇEVİRDİ

78’ler Vakfı Başkanı Celalettin Can Kürt özgürlük hareketinin yönünü batıya çevirdiğini belirtirken “Batıda Kürtleri görünce boğa gibi saldıranların sayısı çok fazla. Büyük bir Türkiye içerisinde Kürtlerin haklarını koruyan bir parti oldu. İnsanların haklarının pek gözetilmediği ülkede herkesin hakkını koruyan, savunan bir partidir” ifadelerini kullandı. Can ayrıca Çözüm Süreci’nin rafa kalkmış durumda olduğunu 40 günden beridir HDP heyetinin Öcalan ile görüştürülmemesiyle ilgili olarak “Öcalan’ın politika belirtmemesi için heyet Öcalan ile görüştürülmüyor” dedi.

 

AKP’DEN HDP’YE GENÇ

Milletvekili Adayı İbrahim Ergin sohbetin sonunda kısa bir açıklama yaparak AK Partiden ayrılan bir gencin HDP ye katıldığını bu olaydan sonra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın bu gencin evine gittiğini ve aileden HDP’ye oy vermemelerini eğer oy evden çıkarsa yer yarın sabah işten çıkarılırsınız dediğini iddia etti. Buket SEZER

22 Mayıs 2015 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR