KSO’da meclis sonrası iftar

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın meclis toplantısı önceki akşam Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis başkanı Tuğru...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın meclis toplantısı önceki akşam Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis başkanı Tuğrul, toplantı başında KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) gibi önemli bir kurumun başkanlığına seçilmesinin ilimiz için gurur kaynağı olduğunu vurgulayarak kendisini tebrik etti.

 

EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ

Meclis toplantısında ekonomik gündem üzerine değerlendirmelerde bulunan KSO Başkanı Zeytinoğlu, işsizliğin yüzde 11,2’den 10,6’ya gerilediğini belirterek, “Bu gerilemeyi mevsimsel etkiye bağlıyoruz. Mart ayında istihdam sayısı 377 bin kişi artarken, işsiz sayısı ise 157 bin kişi azaldı. Dolayısıyla işgücüne katılım oranı 0,3 puan artışla yüzde 50,4’e yükseldi. Önümüzdeki aylarda sezonsal nedenlerle işsizliğin daha da gerileyerek tek haneli rakamlara düşmesini bekliyoruz” dedi.

 

İHRACAT VE İTHALAT AZALDI

KSO Başkanı Zeytinoğlu, Kocaeli dış ticaret rakamlarının da Türkiye geneli ile ayrıldığını belirterek, “Haziran ayı ihracatı 1,4 milyar dolar geriledi. İthalat ise 3,8 milyar dolar oldu. İlk 6 ayda ihracat yüzde 9,4 ve ithalat yüzde 7,9 azaldı. İlimizde Türkiye’nin tersine ihracat ithalattan daha fazla azaldı” açıklamasında bulundu.

 

İSO’NUN 500 LİSTESİ

Konuşmasında İSO tarafından 500 büyük sanayi kuruluşunun açıkladığının altını çizen Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “İSO 500 listesinde ilimizden 89 firma yer aldı. Geçen yıl sayı 87 firmamız vardı. TÜPRAŞ, Ford Otomotiv Sanayi ve Aygaz ilk 10’da yer aldı. 500 büyükte yer alan tüm firmalarımızı kutluyorum. 19 Haziran’da Başiskele’deki yangınlar sonucu ve 23 Haziran’da da Acısu ve Eşme’deki sel sularından birçok firma mağdur oldu. Sanayi kuruluşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

 

İKV BAŞKANLIĞI

Konuşmasında İKV’nin yeni başkanlığı görevini üstlendiğini vurgulayan Başkan Zeytinoğlu, “İktisadi Kalkınma Vakfı; AB ve Türkiye-AB ilişkileri alanında uzmanlaşmış olan bir sivil toplum ve araştırma kuruluşudur. Kurulduğu yıldan bugüne; Türkiye’nin tam üyelik başvurusu, Gümrük Birliği, AB adaylığı ve katılım müzakereleri ile devam eden süreçte önemli roller üstlenmiştir. Özetle İKV; Türkiye’ye AB’yi, AB’ye de Türkiye’yi anlatır. Bu dönemde, görevi en iyi şekilde yürütmek için çaba sarf edeceğim” dedi. Öte yandan meclisin sonunda TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “TÜYAP ve Fuarcılık” konulu bir sunum gerçekleştirdi ve sanayicileri “Santek 16” fuarına katılıma çağırdı.

 

İFTAR DÜZENLENDİ

Öte yandan KSO’nun meclis toplantısı sonrasında üyeler ve protokol mensuplarını iftar programında ağırladı. KSO Sosyal Tesisleri Club Bithynia’nın bahçesinde düzenlenen iftar programına Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak,  KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, İl Müftü Vekili İlyas Öztel, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz ve yaklaşık 300 oda üyesi ve konuk katıldı. Serkan BORLAK

09 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR