Körfez’de gergin meclis toplantısı

Körfez Belediye Meclisi, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan Başkanlığında toplandı. Zaman zaman sert konuşmaların geçtiği toplantıda Başkan Yunus...

BÜYÜTKörfez Belediye Meclisi, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan Başkanlığında toplandı. Zaman zaman sert konuşmaların geçtiği toplantıda Başkan Yunus Pehlivan tartışma çıkmasına izin vermedi.
“KAÇILASI BİR KENT OLDUK”
8 maddelik gündemle toplanan Körfez Meclisinde tartışmalı sahneler yaşandı CHP’li Tuğman Kayalı Başkan Yunus Pehlivan ve AKP’ye yüklendi. “Göreve geldiğinizde Kocaeli’yi yaşanılası bir yer yapacağız dediniz, ancak kentimiz kaçılası bir yer oldu” dedi. Kentte 70-80 bin kamyon olduğunu belirten Kayalı, bunlara önlem alınması gerektiğini vurguladı. Yolların toz toprak olduğunu vurgulayan Kayalı, en ufak bir yağmurda vatandaşın çamur içinde kaldığını söyledi.

“AKP DARBELERDEN BESLENİYOR”
Kayalı’nın ardından söz alan diğer isim CHP’li Zeynel Sarıkaya oldu. Konuşması boyunca sık sık AKP’ye yüklenen Sarıkaya, AKP’nin demokratik gibi göründüğünü ancak demokrasiyle uzaktan yakından alakası olmadığını dile getirdi. Halkın AKP’nin vizyonuna kandığını vurgulayan Sarıkaya, “Halk AKP’nin vizyonuna kanıyor. AKP’nin vizyonu çok büyük. Sürekli atıyor, her şeyi yapacağız diyorsunuz. Hiç bir şey yapılmıyor ama halk bu vaatlere kanıyor” diye konuştu. “AKP üretici olmayan sermayenin hizmetçisi konumunda” diyen Sarıkaya, AKP’nin darbelerden beslendiğini, sürekli gözyaşı dökerek halkı aldattığını ifade etti.
“SATILMADIK YER KALMADI”
“Belediyelerin satmadığı yer kalmadı” şeklinde konuşan Zeynel Sarıkaya, “10 yıldır satıyorsunuz. Petkim’i sattınız, bütün önemli ve büyük kurumları sattınız da caddeleri bile satıyorsunuz. Yakında oksijeni de satacaksınız da daha ölçüm birimini tutturamadınız herhalde” dedi. AKP’nin seçim için yapmayacağı şey yoktur diyen Sarıkaya, “Ahlaki olsun olması AKP seçim için her yola başvurur” diye konuştu.
“400 MİLYON LİRALIK YATIRIM”
Eleştirilere cevap veren Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, eski Körfez ile şimdiki Körfez arasında dağlar fark olduğunu belirterek “Aradaki farkları göremiyorsanız size diyecek hiçbir sözüm yok” dedi. Kente 400 milyon liralık yatırım yapıldığını ifade eden Başkan Pehlivan, “Yaptığımız her şey belgeli, isterseniz görebilirsiniz” şeklinde konuştu. Vatandaşların çamur mağduriyetlerine de değinen Pehlivan, hızlı tren çalışmaları nedeniyle bu sorunu yaşadıklarını, kısa zamanda çalışmaların bitmesiyle böyle bir derdin kalmayacağını dile getirdi. Körfez’in coğrafi konumu nedeniyle yerli ve yabancı yatırımcıların gözbebeği olduğunu ifade eden Pehlivan, “Yerimiz, coğrafi bölgemiz çok uygun. Denize açılabiliyoruz. Bu yüzden yatırımcılar Körfez’i tercih ediyor. Tabi ki herkese hemen yer vermiyoruz, belirli şartlarımız, kriterlerimiz var. Ancak her şeyi kusursuz olan yatırımcıyı da geri gönderemeyiz, ki zaten göndermeyiz. Çünkü ben sanayi düşmanı biri değilim” diye konuştu.
“AKP 2 DEĞİL, 8 YÜZLÜ”
Konuşmasında Demokratikleşme paketine değinen Zeynel Sarıkaya, paketin ne Türklere ne de Kürtlere yaradığını belirterek, AKP’nin Türklüğü yok etmeye çalıştığını söyledi. AKP iktidarının 2 yüzlü değil 8 yüzlü olduğunu vurgulayan Sarıkaya, “AKP 2 yüzlü olsa yine halledeceğiz ama bu kadarla başa çıkamıyoruz” dedi. Sarıkaya’ya cevap veren Başkan Yunus Pehlivan, muhalefeti konuya çok sığ bakmakla itham ederek “Atılmış her demokratik adım çok önemlidir. Ama bunu görmek gerekir” şeklinde konuştu.
Körfez Belediyesi 2014 Yılı Performans Programı, 2014 Mali Yılı Belediye Bütçesi, 2014 Yılı Belediye Tarifeleri ve Belediye Gelirlerinin Haczedilemeyeceği maddeleri, yapılan açık oylamayla kabul edilerek önergelere geçildi. Yenikapı Mahallesi’ndeki bir bölüm alan ve Körfez İlçesi Güney Mahallesi’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Körfez Belediyesi arasında imzalanan protokol gereği Körfez Belediyesi’ne bırakılan alanlar için yöneltilen önergeler oy çokluğuyla Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
BAYRAMDA ULAŞIM
Bayramlarda bütün il ve ilçelerde otobüslerin vatandaşları ücretsiz taşıdığını dile getiren Zeynel Sarıkaya, Körfez’de de bayramlarda otobüslerin ücretsiz olmasını talep etti. Talebi reddeden Başkan Yunus Pehlivan “Ulaşım hizmetleri ilçe belediyesine bağlı olmadığı için buna bir şey yapamayız” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin de Körfez Belediyesi’nin de kendi araçlarını ücretsiz verdiğini söyleyen Pehlivan, yine de durumu Büyükşehir Belediye Başkanı’na ileteceklerini söyledi.
HODRİ MEYDAN
AKP’lilerin ihalelerde usulsüzlük yaptığını iddia eden Sarıkaya “İhalelere girmeye korkuyoruz” dedi. AKP’lilerin ihalelerde anlaştığını bu yüzden ihalelere kendilerinin ve vatandaşların girmediğini dile getirdi. İddialara sert tepki gösteren Pehlivan, bunları çirkin bir itham olarak değerlendirdi. “Sizde ne kadar inanç, ne kadar devlet malını gözetme varsa bizde de var ve hatta daha fazlası var” diyen Pehlivan “10 yılımı tamamladım. Namusum üzerine yemin ederim ki en ufak bir usulsüzlüğe imza atmadım. Hodri meydan, 10 yılda yapılan bütün ihalelerin evrakları var belgeleri var. Bunları size gösteririm ve en ufak bir şey bulursanız başkanlığı bırakırım” diye konuştu.
Toplantının 2. Oturumunun Perşembe günü saat 11.00’de yapılması kararlaştırılarak toplantı son buldu.

06 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR