Latif İşcen: Kafanızı kuma gömerek gerçeklerden kaçmayın

Sosyolog, Endüstri Mühendisi ve Aile Danışmanı H. Latif İşcen, önemli uyarılarda bulunarak şunları kaydetti: “Kafanızı kumun içine gömerek gerçeklerd...

Sosyolog, Endüstri Mühendisi ve Aile Danışmanı H. Latif İşcen, önemli uyarılarda bulunarak şunları kaydetti: “Kafanızı kumun içine gömerek gerçeklerden kaçmayın! 3 yaşındaki çocuğa tecavüz eden hasta ruhlu caninin mimari kim? Toplumlarda kültürel bozukluğun temelinde ahlak bozukluğu vardır. Değer belirsizliği ve hukukun düzensizliği kültürel bozulmanın çıktılarıdır. Toplumlardaki bu üç unsur toplum sözleşmesine göre düzenlenmelidir. Toplum sözleşmesi var olan kültürdeki toplumsal örf, adet ve dinin temel değerleri esas alarak değerlendirilir.

 

Ahlaki farklı bir kültürün etkisi ile toplumumuzda değerlendirmeler yaparak toplumsal kurallar ve yaşantı şekilleri düzenlenmelidir. Başka kültürün etkisini en aza indirgemek için sosyal etkenler kontrol altına alınmalıdır. Kendi öz din temelleri normlarını sembolik yaşatan, bir başka kültüre benzemeye çalışan toplumlar; helva yaparken içine tuz ve acı biber atarak bozuk beklentiler, karşılamayan bir yapının oluşmasına neden olur.

 

“KOMŞUYLA SOSYALLEŞMEYİ ORTADAN KALDIRDIK”

Ahlaki yapımıza uymayan ve şiddet içerikli güdülemeler ve hatalı sunulan normalleştirme planları (Medya haberleri, kültürümüze ve dinimize aykırı filimler gibi) sunan medya unsurlarını izleyerek ya da dinleyerek farkında olmadan uyma davranışı gösteriyoruz. Toplumsal sosyalleşme ve grup içine katılım kişinin sosyalizasyon ihtiyacıdır. Kimlik ve kişilik oluşumunda en iyi araçtır. Modernizim çılgınlığı içinde birbirimizle yarışırken komşumuzla sosyalleşmemizi ortadan kaldırdık. Mahalle kültürünün ortadan kalkması ile birlikte sosyalleşmesini tamamlanmamış medyatik etkilerinin bağlılığında yaşıyoruz. Kontrolsüz bilgi kirliliği ve aşılanan normal dışı davranışlar hatalı bilgi alan ve duygu oluşumuna neden olan bireylerin yetişmesine neden oluyor.

 

“BEN MERKEZLİ BİREYLER YETİŞİYOR”

Mahalle baskısı aslında mahalle kontrolünü de sağlarken bugün ise kontrol edilmediğini hisseden yabancılaşmış ben merkezli bireyler yetişiyor. Modern insan için büyük binalar dikerken komşuluk ilişkilerini sonlandırarak ev içinde yetişen bir duygu yoksunu bireyler yetiştiriyoruz. Dayanışma, izleme ya da yargıyı düzensizleştirerek ahlaksız ve sınırsız hasta bireyler yetiştirdik. Ortak değerin aşılanmadığı toplumlarda kimliksiz, kişilik yapısı bozuk ve yabancılaşmış bireylerin yetişmesine neden olması kaçınılmazdır.
Hukukun temeli devlet unsurlarının eşitlik ve bireye yönelik düzenlenmesini beklemek, özgürlüğün tüm yönleri ile korunduğu bir yapı ile ele alınması hayal etmek için bizlerin kök nedeni ortadan kaldıracak planları hazırlamalı ve hayata geçirmeliyiz.

 

“İLAÇLI UYGULAMALARI DEVREYE ALMALIYIZ”

Topluma göre düzenlemeleri hukukçular ya da mühendislerin yaptığı bir toplumda, mesleği bu kültürel değişimleri izlemek ve hareket yapılarını sunmak olan sosyologlar işsiz mesleğini icra etmemesinin çıktılarını ne yazık ki en acı şekilde duymaktayız. Bugün hasta ve kişilik bozukluğu sahibi bireylerin medyatik unsurlarla en ince detayı ile bu olayları duymaları onları harekete geçireceğini ve vaka sayısını artıracağını unutmamalıyız. Biz yetişkin anne ve babalar bu olayları çocuklarımıza duyurmalı ve onların kaygı duymalarını sağlamamalıyız. Yapılacak en acil düzenleme bir bireyin özgürlüğünü fiziksel ya da zihinsel sınırlayan kişilere en ağır cezalar verilmesi için yasal düzenlemelerin yapılmasını sağlamak. Taciz ya da tecavüz vakalarında gelişmiş ülkelerdeki ilaçlı uygulamaları devreye almalıyız. Tabi ki bizler vicdanımız ile bu yapıların ortaklığında kendimizi sorumlu ve suçlu hissetmeliyiz.”

09 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR