İlginç şirket yasakları, çalışanların performansını düşürüyor

Hugent İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya ise her kurumun belli kuralları ve yasakları olabilir fakat bu yasakların çalışan performansını...

BÜYÜT

Hugent İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya ise her kurumun belli kuralları ve yasakları olabilir fakat bu yasakların çalışan performansını düşürmemesi için mantıklı birer açıklamaları olmalı diyor.

Kahverengi kıyafet, önü açık ayakkabı ya da renkli oje yasağı gibi bazı şirketlerin kurum kültürlerinde yer alan yasaklar çalışanlar tarafından hem ilginç hem mantıksız bulunabiliyor. Çalışan performanslarını olumsuz etkileyip motivasyon düşüklüğüne yol açabilen bu gibi şirket yasaklarının mantıklı birer açıklaması olması gerektiğini vurgulayan Hugent İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya: “Sosyal medya hesaplarına giriş, kahverengi kıyafet giyiminin yasaklanması, renkli oje, çalışanın masasında yemek yiyememesi, bayanlar için önü açık topuklu ayakkabı giyiminin yasaklanması gibi yasaklar, karşılaştığımız ilginç yasaklar arasında yer alıyor. Bu tip yasaklar, olduğu zaman motivasyonu ekstra artırmayan fakat olmadığında düşüren, şirketlerin uyguladığı bir hijyen faktörü diyebiliriz” diyor.

Engellenmek kimseyi mutlu etmez diyen Özlem Veryeri Taşkaya: “Giyim ve kişisel bakım ile ilgili olan yasakların, çalışanın birinci derece özel tercihi olmasından ötürü doğru olduğunu düşünmüyorum. Bankada ya da firmaların satış departmanlarında müşteri ile birebir irtibatta olması gereken pozisyonlarda çalışanlar için de belirli bir tertip ve düzen çerçevesinde her renk oje de sürülebilir, top sakal da bırakılabilir diye düşünüyorum. Sosyal medyanın kullanımı cep telefonlarıyla da mümkün olduğundan böyle bir yasak da çok mantıklı değil. İş yerinde kişinin sosyal hayattan tamamen kopmasını beklemek günümüzde pek mümkün değil, sağlıklı da değil” diyor.

 

Çalışanlar Üzerinde Fazladan Stres ve Gerginlik Yaratıyor

Engel ve kısıtlanma duygusunun, her insan için heves kırıcı duygular olduğu biliniyor. İş hayatında karşılaşılan bu tip yasaklar, çalışan performansını olumsuz etkiliyor. Genç nüfusun sosyal medya kullanımındaki aktifliğine değinen Özlem Veryeri Taşkaya: “Çalışanların mevcut mesaileri içerisinde ilgi ve odaklarını dağıtmadan normal iş akış sürelerine bağlı kalmaları gerekli. Tabi ki kontrol altında da tutulmaları gerekiyor. Bu noktada özellikle genç çalışanların sosyal medya kullanımındaki aktiflik söz konusu olduğunda işe girerken kişilerin bu konuda uyarılması ve takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu tür yasaklar, çalışanlar üzerinde fazladan bir stres ve gerginlik yaratabiliyor. Burada konu yasaklamak değil aşırıya kaçmadan işin dengesini kurabilmek” diyor.

20 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR