Aziz Alemdar’ın başı dertten kurtulmuyor

  ABM Mühendislik, ARA Danışmanlık ve Belediye Aşevi ile ilgili yapılan doğrudan teminlerde yaşanan usulsüzlük iddialarıyla ilgili görevi kötüye kulla...

 

ABM Mühendislik, ARA Danışmanlık ve Belediye Aşevi ile ilgili yapılan doğrudan teminlerde yaşanan usulsüzlük iddialarıyla ilgili görevi kötüye kullanmak gerekçesiyle yargılanan Derince Belediyesi eski Başkanı Aziz Alemdar’la ilgili bir şikayet daha değerlendirildi ve dava açıldı. CHP Derince İlçe eski Başkanı Hakan Savaş’ın şikayeti neticesinde açılan davada, belediyenin fahiş fiyatlarla mal ve hizmet alımı yaptığı, usulsüz ödemelerde bulunduğu ve bu şekilde belediyenin zarara uğratıldığı iddia edildi.

 

BAKANLIK İZİN VERDİ
İddialar üzerine başlatılan soruşturmada 2010 yılında ERT Reklam isimli bir firmadan piyasa değerinin üzerinde alım yapıldığı gerekçesi ile İçişleri Bakanlığı tarafından Başkan Aziz Alemdar, başkan yardımcıları Halit Yiğit, Veysel Kadir Akkuş, Sayim Oral ve Cumhur Seferoğlu, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Abdullah Mallı ile Basın Yayın Müdürü Esra Kam hakkında soruşturma izni verildi. Tarafların soruşturmaya ile ilgili itirazı ise reddedildi. Şüpheliler hakkında yürütülen soruşturma neticesinde dava açılmasına karar verildi.

 

İKİ DOSYA BİRLEŞTİ

Savcı da sanıklar hakkında ceza isteminde bulundu. Buna göre Aziz Alemdar ve beraberindekiler 3.5 yıla kadar hapis cezası alabilecek. Öte yandan Alemdar ve kurum görevlilerinin billboard baskı işleriyle ilgili bu dosyası 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde devam eden ve yine doğrudan satın alımlarla ilgili olan dava dosyası ile birleştirildi.

 

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA

Eski başkan Aziz Alemdar, görevi kötüye kullanma suçundan dün hakim karşısına çıktı. Daha önceki kamu davasıyla birleştirilen davanın ilk duruşmasına, sanıklar Aziz Alemdar ve Veysel Kadir Akkuş ile müşteki Hakan Savaş ve müdafii Av. Başar Değer katıldı. Görevi kötüye kullanma suçundan bir başka dosyası daha bulunan Aziz Alemdar’ın hakkında açılan ikinci kamu davası, ilk dosya ile birleştirildi. Geçtiğimiz pazar günü sulh ceza mahkemelerinin kapatılması kafa karışıklığına yol açarken, taraflar savunma yapmak için süre talep etti.

 

SAVAŞ KATILMAK İSTEDİ

Öte yandan davaya katılma talebinde bulunan Hakan Savaş’ın isteği mahkeme tarafından suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle reddedildi. Tarafların diyecek bir şeyi olmaması ve savunma yapmak için süre istemesi üzerine mahkeme, duruşmayı erteledi. Mahkeme, duruşmaya gelmeyen sanıklar Esra Kam, Cumhur Seferoğlu, Abdullah Mallı ve Halit Yiğit’in zorla getirilmesine karar verirken, duruşma tarihinin sanık Sayim Oral’a tebliğ edilmesine hükmetti. Mahkeme, duruşmayı 23 Ekim tarihine erteledi.

 

ALEMDAR’DAN GÖNDERME

Adliye çıkışında kısa bir açıklama yapan Derince Belediyesi eski Başkanı Aziz Alemdar, “Bunlar idari işlemlerden kaynaklanan konular. Bunlara verecek cevabımız var. Asıl olan üzerimize atılı iftira kampanyalarına cevap veremiyoruz” diyerek, göndermede bulundu.

 

İDDİANAME

Davanın iddianamesinde şu ifadeler yer aldı: “2010 yılında Derince Belediyesi’nin çeşitli etkinliklerini duyurmak ve yapılan hizmetler konusunda vatandaşı bilgilendirmek ve bayram günlerini kutlamak gibi sebeplerle bu işle uğraşan firmalardan teklif almak ve araştırma yapmak suretiyle çeşitli ebatlarda afişler bastırıldığı, bu afişlerin bir kısmı billboardlara konulurken daha büyük ebatta olan bir kısım afişlerin bina cephelerine ve benzeri yerlere monte edilmiş.

Billboardlara konulan afişler için herhangi bir işçilik gerekmediği halde bina cephelerine konulanlarda işçilik ücreti de fiyata yansıdığından bu afişlerin diğerlerine nazaran daha pahalıya mal olduğu, dolayısıyla afişlerde iki farklı fiyat oluştuğu, yüklenici firma ile bu konunun sözleşmeye bağlanmaması ve sözleşmede belirtilmemesi bir eksiklik.

Ortalama her ay afiş yaptırma hizmeti alındığından ve bazı aylarda birden fazla hizmet alımı yapılması, aynı hizmetin sürekli olması ve 2010 yılında bu konuyla ilgili harcanan paranın KDV hariç 72 bin TL'ye ulaşması sebebiyle bu alımın yıllık olarak ihale açmak suretiyle gerçekleşmesi gerektiği, zira doğrudan teminle yapılan alım limitinin 2010 yılı için 35 bin 37 TL olduğu, bunun üzerindeki alımların açık ihale usulü ile yapılması ve belediyenin menfaati gözetilmesi gerekirken, alımların doğrudan temin yoluyla yapılması mevzuata uygun değil.

Değişik zamanlarda birden fazla yapılan hizmet alımlarıyla atılı suçun zincirleme biçimde işlendiği iddiası ile sanıklar haklarında TCK'nın 257/1, 43/1 ve 53/1.maddelerince cezalandırılmalarına karar verilmesi talep edilmiştir.”

03 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR