Soma için uzmanlar konuştu

        Kömür ve linyit çıkaran kayıtlı 740 işletmede 49 bin madenci yeraltında çalışıyor. Uzmanlar, kömür madenlerinin patlamaya hazır bomba olduğunu...

 

 

 

 

Kömür ve linyit çıkaran kayıtlı 740 işletmede 49 bin madenci yeraltında çalışıyor. Uzmanlar, kömür madenlerinin patlamaya hazır bomba olduğunu belirterek, “Kötü durumdaki işyerleri için acil eylem planı şart” diyor.

 

GEREKLİ ADIMLAR ATILMALI

Türkiye, Soma’ya yaşanan maden kazasıyla yasa boğulurken, ülke genelinde halen 49 bin maden işçisi yeraltında çalışmaya devam ediyor. Kömür ve linyit çıkaran 740 işletme çalışmalara devam ediyor. Hurriyet.com.tr’nin haberine göre uzmanlar Soma’daki madenlerden daha kötü durumda olan işletmelerin bulunduğunu hızla gerekli adımların atılıp özel ekiplerin kurulması gerektiğini söylüyor.

 

OPERASYON DOĞRU YAPILAMADI

Türkiye Maden Mühendisleri Odası (TMMOB) Başkanı Ayhan Yüksel de, maden işletmelerinde yaşanan güvenlik sorunları için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizerek, şöyle konuştu: “Her zaman öncelik işçiler olmalı. Alınacak güvenlik önlemleri de uluslararası standartlarda sağlanmalı. Yoksa daha vahim olaylarla karşılaşılabilir. Soma’da kurtarma operasyonu bile tam anlamıyla doğru yapılamadı. Kurtarma ekipleri cesetleri battaniyelere sararak dışarı çıkardı. İşçilerin kurtarıldığı bölgeler işaretlenir künyeler, belirlenir” dedi.

 

DENETİM KAĞIT

ÜZERİNDE KALIYOR

Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı ve iş güvenliği uzmanı Mehmet Torun ise, “Soma’daki madenden daha kötü durumda olanlar var. Kömür ocakları her an patlamaya hazır bir bomba gibi. Hemen projeler hazırlanmalı. Kamusal denetim artırılmalı. Tüm bu denetimler kağıt üzerinde kalmamalı. Göstermelik yapılmamalı. 8 bin maden işletme ruhsatı alınmış. Bu madenlerin hepsi denetlenmeli” diye konuştu.

 

İŞ GÜVENCESİ SAĞLANMALI

Öte yandan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Çelik de konu hakkında bir değerlendirme yaptı. Avrupa’daki benzer maden ocakları hakkında görüş belirten Çelik, “Avrupa’nın gelişmiş birçok ülkesinde Soma benzeri ölümlü kazaları yaşanmamasının en büyük nedeninin şirket sahiplerinin ‘vicdanı’ değil, devletlerin ve sendikaların ‘kontrol’ gücü olduğunu görüyoruz” dedi. Çelik, iş güvenliği uzmanlarının iş güvencesi olmaması nedeniyle patron aleyhine rapor yazamadığını söyledi.

 

MİLYAR DOLAR TAZMİNAT

Bugüne kadar dünyadaki birçok dev şirket, büyük ölçekli iş kazalarındaki sorumluluğu nedeniyle milyar dolarları aşan cezalar ödedi. ABD’nin Teksas eyaletinde West Fertilizer isimli gübre fabrikasında meydana gelen patlamada 15 kişi öldü, 160 kişi yaralandı. Şirket, işçi aileleri ve çevrede yaşayanlara 1 milyar doları aşan tazminat ödedi.

19 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR