İzmit ve Başiskele’de dereler ıslah edildi

Açık ve kapalı kesit menfez olarak yapılan dereler çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde düzenli akışları sağlandı.   KAPALI KESİT MENFEZLER İki ilçe...

BÜYÜT

Açık ve kapalı kesit menfez olarak yapılan dereler çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde düzenli akışları sağlandı.

 

KAPALI KESİT MENFEZLER

İki ilçede yağmursuyu ile yüzey sularının aktığı derelerin sanayi kuruluşları ile yerleşim alanları için tehdit oluşturması üzerine proje hazırlayan İSU Genel Müdürlüğü, Şubat ayında başladığı çalışmaları kapsamında Başiskele Yeşilyurt Mahallesi Fay Yolu Caddesi üzerinde 3 ayrı yerde 12 ile 24 metre ebatlarında kapalı kesit 3 adet menfez ve Mehmet Akif Caddesi’nde 50 metre kapalı menfez yapıldı.

 

SANAYİ BAĞLAR DERESİ ISLAHI

Proje kapsamında ayrıca İzmit Sanayi mahallesi Eski Bağdat Caddesi’ndeki Bağlar deresi bölgedeki sanayi kuruluşları ile yerleşim alanlarına tehdit oluşturuyordu. Yapılan çalışmalarda toplam 200 metre açık menfez olarak ıslah çalışması yapıldı. Üzerinde köprüler ile korkuluklarda yapılan dere çevreye tehdit oluşturmayacak hale getirildi. 

 

ÖMER TÜRKÇAKAL BULVARINDA MENFEZ

Bağlar deresinin İzmit Körfezi’ne deşarj noktası yetersiz kalıyordu. Bunun için Ömer Türkçakal Bulvarı’nda kapalı menfez yapıldı. Her biri 5 metre genişliğinde olmak üzere 4 göz olarak yapılan menfez 60 metre uzunluğunda inşa edildi.  

 

1,6 MİLYON TL MALİYET

Proje kapsamında toplam 350 metre açık ve kapalı kesit menfez ile dere ıslahı tamamlandı. Yerleşim alanları için tehdit oluşturmayacak hale getirilen dere ıslah çalışmaları 1,6 milyon TL’ye mal oldu.

22 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR