Çocuk hastanesinde doktor yetersiz

İzmit Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne muayene olmaya gelen hastalar doktor sayının yetersizliğinden şikayetçi. Muayene sırası alan bir hast...

BÜYÜT

İzmit Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne muayene olmaya gelen hastalar doktor sayının yetersizliğinden şikayetçi. Muayene sırası alan bir hastaya 3 saat sonra sıra geldiğini söyleyen vatandaşlar, bu durumun bir an önce düzeltilmesini istiyorlar

Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi acil servis bölümünde sadece bir doktorun çalışması nedeniyle hastalar en az 3 saatlik bir bekleme süresinin sonunda muayene olabiliyor. Acil olarak çocuklarını hastaneye getiren aileler saatlerce muayene sırası beklediklerini belirttiler. Vatandaşlar, yetkililerin bu soruna bir çözüm bulmalarını istiyor.
BİR DOKTOR ÇOK SAYIDA HASTA
İl sınırları içerisinde özel hastanelerden başka çocuklara hizmet veren bir hastane olmaması Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin yoğunluğunu arttırıyor. Ancak hastane bu yoğunluğu karşılayamıyor. Hafta sonlarında bir doktor gelen tüm hastaları muayene etmeye çalışıyor. Tek doktor hastalara bakabilmek için öğle tatiline bile çıkmıyor. Bu durumun sonucunda hasta yakınları ile doktorlar arasında da tartışmalar yaşanıyor.
ŞİKAYET ETTİLER
Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ndeki doktor sayısının azlığı ve doktorların hastalara karşı olan davranışları çok kez şikayet konusu oldu. Hastane başhekimine kadar giden şikayetlere gerekli önlemlerin alınmaması hasta yakınlarının tepkisine yol açıyor. Şikayetlerini İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’nın Alo Şikayet Hattı 184’e bildirdiklerini dile getiren hasta yakınları bir an önce bu durumun düzeltilmesini istedi.
BİR MUAYENE İÇİN 3 SAAT BEKLİYORLAR
2007 yılında Alikahya’da kurulan hastane ana dallar olan kadın doğum ve çocuk hastalıkları branşlarının yanı sıra çocuk cerrahisi, çocuk ve ergen psikiyatrisi, çocuk alerjisi yan dallarında da sağlık hizmeti vermekte. Bebek dostu hastane sertifikasına sahip hastanede hasta ve çalışan memnuniyetinin en üst seviyede tutulduğu, hasta haklarına saygılı, çağdaş, güvenilir, hızlı ve güler yüzlü sağlık hizmeti verildiği iddia ediliyor. Ancak hastaneye gelen vatandaşlar sıra numarası aldıklarında muayene olabilmek için yaklaşık 3 saat beklediklerini söylüyorlar. Bu durumdan şikayetçi olan Hasan Çelik isimli bir vatandaş, oğlunu önceki gün saat 13.00’te hastaneye getirdiğini 131 no’lu muayene sırasını aldığını; ancak aradan 3 saat geçmesine rağmen hala beklediklerini ve çocuğunun muayene olamadığını belirtti.
“SORU SORMAYA KORKTUK”
Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile ilgili önceki gün gazetemize gelerek şikayette bulunan Mahmut Biliz adlı vatandaş ayın 16’sında yüksek ateş sebebiyle hastaneye götürdüğü çocuğuna burada suçiçeği bulaştığını ve kendilerini de hastaneden kovduklarını iddia etti. Mahmut Biliz hastane ile ilgili iddialarını şu şekilde dile getirdi; “Muayenesinin ardından doktoru Keremcan’ın hastaneye yatırılmasını istedi. Keremcan’ın annesi 7 haftalık hamile olması sebebiyle yanında kalamayacağı için Keremcan’ın anneannesi ve ben yanında refakatçi kaldık. Bu durumdan rahatsız olan hemşireler bizi iki kişinin kalamayacağı üzerine uyardı. Bunun üzerine hemşirelerle aramızda tartışma oldu. Hemşirelere soru sormaya bile korkar olduk.” Mahmut Biliz de diğer hasta yakınları gibi hastaneden şikayetçi olduğunu ve çözüm getirilmesini istedi.

22 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR