Hisarcıklıoğlu: CERN’ü iyi kullanın

Kocaeli ekonomi konusunda önemli bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı. ‘Türk Firmalarına CERN’de İş Fırsatları’ konulu seminer önceki akşam Leyla A...

Kocaeli ekonomi konusunda önemli bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı. ‘Türk Firmalarına CERN’de İş Fırsatları’ konulu seminer önceki akşam Leyla Atakan Kültür Merkezi’’nde gerçekleşti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) Sanayi İrtibat Ofisi, Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ve Kocaeli AB Bilgi Merkezi ve işbirliği ile tertiplenen ve Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) ile ilgili sunumların yapıldığı seminerde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yüksek teknolojiye dönebilmenin etkeni CERN’dir. CERN’i iyi kullanın bizler TOBB olarak odalara her türlü yardımı yapacağız” sözleriyle sanayicilere seslendi.

 

GENİŞ KATILIM VARDI

Seminere Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra; KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı Murat Özdağ, Türk Hızlandırıcı Merkezi Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ömer Yavaş, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkant Ali Çetin, Sönmez Transformatör Genel Müdürü Oğuz Sönmez, EAE Machinery Genel Müdürü Selçuk Baydar, TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz, CERN Türkiye Sanayi İrtibat Görevlisi M. Hakan Kızıltoprak katılım gösterdi.

 

“KOCAELİ SANAYİ VE LİMAN KENTİ”

Seminerdeki sunumların ardından protokol üyeleri konuşma gerçekleştirdi. İlk olarak konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli, Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden biridir. Bölgemizde yaklaşık 2 bin 500 tesis bulunuyor. En büyük 500 firmasından 89’u ilimizde faaliyet gösteriyor. Yabancı sermayeli firmaların sayısı ise 260. Ülkemizin kimya sanayisinin yüzde 27’sine, araç üretiminin yüzde 40,7’sine ve metal sanayisinin de yüzde 19,7’sinin üretimi burada yapılıyor. İzmit Körfezi’ndeki 35 liman ve iskele ile Kocaeli aynı zamanda bir liman kentidir” sözleri ile Kocaeli’nin sanayi alanındaki özelliklerinden söz etti.

 

“16,9 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPILDI”

3. köprü otoyolu ve Körfez Geçiş Köprüsü yatırımlarının Kocaeli’yi lojistik açıdan bir cazibe merkezi konumuna getireceğini dile getiren Zeytinoğlu, “Kocaeli 59,8 milyar dolarlık dış ticaret ile Türkiye bu alandaki ticaretinin yüzde 17’sini karşılıyor. 2015 yılında 16,9 milyar dolar ihracat, 42,9 milyar dolar ithalat yapıldı. Toplanan vergilerin yüzde 12,1’ini karşılayan Kocaeli, bu oranla İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Firmalarımız 600 milyon Avro’luk mal ve hizmet alımlarının gerçekleştiği fuarımızı sizlerle birlikte gerçekleştirmek istiyoruz. Bir diğer çalışmamız Nükleer Enerji Santralleri üzerine. Ülkemizde henüz nükleer santral olmaması nedeniyle nükleer teknoloji alanında gelişmiş bir alt yapımızda yok” dedi.

 

“HEPİMİZ 5 YILDIZLI ODAYIZ”

KOTO Başkanı Murat Özdağ ise, “TOBB için 4 oda olarak kol kola çalışıyoruz. Hepimiz 5 yıldızlı odalarız. Doğru yolda olmanın bizi bir bütün olarak başarılı kılmadığını biliyoruz. Birçok şeyi koordineli olarak yapmamız gerektiğini biliyoruz. CERN firmalarımız için yeterli bir pazar. Sistemlerin devamlılığın sağlanması çok önemli. Bu durumda CERN ile birçok firmamızın ihaleye girebileceğine ve satış yapacağına yürekten inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

İNTERNET, CRN’DEN ÇIKMA

Son olarak konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, CERN’in, teknoloji yarışından kopmamak için kurulduğunu dile getirdi. Hedeflerin daha yüksek teknolojiye ulaşabilmek olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bugün dünyayı avucunuzun içine getiren internet CERN’den çıktı. Türkiye yakın zaman da CERN’e ortak oldu. Türk sanayi ve girişimciler için bu müthiş bir fırsattır” dedi.

 

“CERN’Ü İYİ KULLANIN”

Bu konuda daha iyi bir noktaya geleceklerini ifade eren Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “CERN ile iş yapmak büyük itibar demektir. CERN ile mal satıyorum deyince emin olun size bütün kapılar açılır. Bunun başında Kocaeli geliyor. Kocaeli sanayi olarak Türkiye’de ikinci sırada. Yüksek teknolojiye dönebilmenin en önemli etkeni CERN’dir. CERN’ü iyi kullanın, bizler TOBB olarak yardıma hazırız. Türk sanayicileri, Nükleer Santrallerde iş alabilsin ki en üst teknolojiye çıksın. Benim şahsen çıkarım yok siz zengin olun diye yapıyorum. Top şimdi ayağınızda, gol atın. CERN ile mal satmak aynı Mercedes’e binmek gibi.”Hilal GÜDÜCÜ

27 Şubat 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR