Özdağ Grup’un açıklamasına Savcılık inceleme başlatacak

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ gözaltına alınmıştı. Özdağ, ifadesinin ardından mahkemeye sevk edilmiş...

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ gözaltına alınmıştı. Özdağ, ifadesinin ardından mahkemeye sevk edilmişti. Geçtiğimiz ay FETÖ/PYD Teröre Örgütü ile bağlantısı bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve ardından mahkemeye sevk edilen Özdağ, kefalet, yurt dışı yasağı ve iki haftada bir karakola imza atma tedbiriyle salınmıştı. Darbe girişimi sonrası tekrar gözaltına alınan Özdağ, daha önce salındığı 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından bu kez tutuklandı.

 

TUTUKLAMA KARARI İÇİN

KORUMA TEDBİRİ DENDİ

Tutuklama işleminin ardından Kandıra F Tipi Cezaevine konan Kocaeli Ticaret Odası Başkanıyla ilgili sahip olduğu şirketten açıklama yayınlandı. Özdağ Grup imzasını taşıyan açıklamada Murat Özdağ’ın darbe girişimiyle ilgili değil, 8 Haziran’da görülen bir önceki davayla ile ilgili olarak “koruma tedbiri” nedeniyle tutuklandığı belirtildi. Gönderilen yazılı açıklamada Özdağ’ın, darbe girişimine iştirak ettiğini gösteren bir delile rastlanılmadığının altı çizildi.

 

İŞTE O AÇIKLAMADA

YER ALAN KARAR KISMI

Şüpheli Murat Özdağ’ın soruşturma konusu anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçu bakımından, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetine rağmen şüphelinin 15/07/2016 tarihi ve sonrasındaki süreçte kanlı darbe girişimine iştirak ettiği hususindeki delillerine rastlanmamış olup, şüpheli ifadesi mevcut delil durumu suç vasfı veya delil durumunun şüpheli lehine ileride daha fazla değişme ihtimali, işin önemi ve ölçülülük ilkesi de dikkate alındığında bir tedbir uygulanması koşullarının oluşmadığı anlaşılmakla; hakkındaki tutuklama talebinin REDDİNE, tutuklama kararı verilmediğinden, CMK’nın 101/4. maddesi gereğince soruşturma konusu suçtan derhal bırakılmasına, Ancak; 08/06/2016 tarih ve 2016 /211 sayılı sorgu işleminde adli kontrol altına alınmasına karar verilen Murat Özdağ’ın koruma tedbiri olarak tutuklanmasına karar verilmiştir.

 

TUTUKLAMA MÜZEKKERESİ’NDE

NE YAZIYOR

1’inci Sulh Ceza Hakimliğinin Murat Özdağ ile ilgili tutuklama müzekkeresinde tutuklamayla ilgili şu metin yer alıyor, “Murat Özdağ’ın, darbe eylemini gerçekleştiren aynı örgüte mensup kişilerden olduğu hususunda soruşturma dosyası içerisinde yapılan üst aramasında silahlı terör örgütü lideri tarafından kutsandığı şeklinde özel anlam yüklenen 4’e katlanmış 1 dolar çıkması,  müşteki Hüseyin Ergün ile bilgi sahibi Erdal Yıldız’ın ifadelerinde şüphelinin örgütün ilimizdeki mütevelli heyetinde olduğunu beyan edilmesi, MASAK raporundan hareketle küvetli suç şüphesinin varlığını gösteren delillerin mevcut olduğu, tutuklama talebine konu edilen suç ile ilgili eylemin vasıf ve mahiyeti mevcut delil durumu öngörülen ceza miktarının yüksek oluşu, suç ve şüpheli hakkında delillerin henüz toplanamamış olması atılı suçların CMK’nın 100/3-a maddesinde belirtilen ve tutuklama nedeni var sayılan katalog suçlardan oluşu, ön görülen ceza miktarıyla talep edilen tedbir karşılaştırıldığında tutuklama tedbirinin bu aşamada ölçülü kabul edilmesinin gerektiği ve adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağı kanaatiyle ve tutuklama koşullarının oluştuğu kabul edilerek CMK 100’üncü maddeye göre hükmüne tevfikan yukarıda yazıldığı sebeplerden dolayı tevkifine karar verilmiştir.

 

BAŞSAVCI, “ İNCELEYECEĞİZ”

Özdağ Grup Tarafından hazırlanıp gazetelere servis edilen açıklamanın saptırıldığı gerekçesiyle, yapılan açıklamanın inceleneceği öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, “Bu konuyla ilgili bir inceleme başlatacağız. İncelemenin sonucunda gereken yapılacaktır” şeklinde konuştu.

 

24 Temmuz 2016 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR