Kocaeli Üniversitesi 27’nci sırada

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK'ta düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin en girişimci ve en yenilikçi ilk 50 üniversitesi...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK'ta düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin en girişimci ve en yenilikçi ilk 50 üniversitesinin sıralandığı, 2015 yılı TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksini açıkladı. Bu yılın birincisinin 88,40 puanla Sabancı Üniversitesi olduğunu aktaran Işık, ikinci sırada 85,96 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), üçüncü sırada ise 79,66 puanla Boğaziçi Üniversitesi’nin bulunduğunu ifade etti.

 

KOÜ ÜÇ SIRA GERİLEDİ

Açıklanan Üniversite Endeksi Kocaeli açısından ise beklenen düzeyde olmadı. Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Kocaeli Üniversitesi’nin sıralamada geçen yıla göre gerilediği bildirildi. Geçen yıl 41,75 puan ile 24. sırada yer alan toplam Kocaeli Üniversitesi, 2015 yılında ise 41,27 puan ile 27’nci sıraya geriledi. Yapılan beş kategorideki değerlendirmelerde KOÜ, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği’nde 7.6, Fikri Mülkiyet Havuzu’nda 1.4, İşbirliği ve Etkileşim’de 12.6, Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü 4.7, Ekonomik Katkı ve Ticarileşme’de de 14.9 puan almayı başardı.

 

GTÜ BİR SIRA YÜKSELDİ

Ayrıca yeni adı Gebze Teknik Üniversitesi ise sıralamada yükselişe geçti. Geçen yıl Gebze İleri Teknoloji Enstitüsü adı ile 56,81 puan alan ve sıralamada 12 sırada bulunan GTÜ, 60,43 puan ile listenin 11. basamağında yer aldı. GTÜ’nün kategorilerine göre aldığı puanlar şöyle: Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği (18.1), Fikri Mülkiyet Havuzu (3.8), İşbirliği ve Etkileşim (19.8), Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü (1.3), Ekonomik Katkı ve Ticarileşme (17.5).

 

KALABALIK KATILIM

Öte yandan sıralamayı açıklayan Bakan Fikri Işık’ın düzenlediği basın toplantısına ise; Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Bozkurt, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar, TÜBİTAK Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Çelik, Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu ve TÜBİTAK Genel Sekreteri Arif Koyuncu katıldı.

 

BAKAN’DAN TEŞEKKÜR

Bakan Fikri Işık, üniversite ve teknoloji transfer ofisi sayılarında önemli artışlar yaşandığını, ancak hala arzu edilen noktada olunmadığını belirterek, üniversitelerdeki kalitenin artırılması gerektiğini bildirdi. Endeks sıralamasına giren üniversiteleri tebrik eden Işık, listenin hazırlanmasında katkısı bulunan kurum ve kuruluşlara da teşekkür etti.

 

“AR-GE PERSONELİ ARTTI”

Türkiye’nin mutlaka bilgiyi ve teknolojiyi üreterek, katma değere yansıtması gerektiğini vurgulayan Işık, “Ülkemizde bilimin, teknolojinin ve girişimciliğin önemi her geçen gün daha iyi anlaşılıyor ve bu alanda güzel gelişmeler yaşanıyor. Nitelikli insan kaynağı bakımından 2002’de 28 bin 964 olan Ar-Ge personeli sayısı 2013’te 112 bin 969’a yükseldi. Son 13 yılda ülkemizde 76 olan üniversite sayımız 193’e, 2 olan teknopark sayımız 61’e, Ar-Ge merkezi sayımız 192’ye ve teknoloji transfer ofisi sayımız ise 34”e ulaştı” dedi.

 

PROJELERİ ANLATTI

Türkiye’de, 2002 yılında 74 bin olan akademisyen sayısının 2014 yılında 142 bine yükseldiğinin altını çizen Işık, şunları kaydetti: “Ayrıca 2002 yılında 8 bin 995 olan bilimsel yayın sayısı da 2013 yılında 26 bin 259’a çıktı. Patent açısından 2002 yılında 414 olan başvuru sayısı, yaklaşık 12 kat artış göstererek, 2014 yılında 4 bin 869’a yükseldi. Bu rakamlar ülkemizde bilim, teknoloji ve Ar-Ge alanındaki gelişimi net olarak ortaya koyuyor.”

 

“ÜNİVERSİTELERDEKİ KALİTE MUTLAKA ARTIRILMALI”

Konu hakkında açıklama yapan ve üniversite ve teknoloji transfer ofisi sayılarında önemli artışlar yaşandığını, ancak hala arzu edilen noktada olmadıklarını dile getiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversitelerdeki kalitenin mutlaka artırılması gerektiğini bildirdi. Her üniversitenin bir misyon üstlenmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Işık, bunun, ülkenin sosyo ekonomik kalkınmasına da büyük katkı sağlayacağını, üniversitelerin rekabet etmeleri gerektiğini dile getirdi.

 

“ENDEKS ÇOK ÖNEMLİ”

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ni çok önemsediklerini vurgulayan Işık, şöyle konuştu: “4 yıl önce başlattığımız bu endeks çalışmamız bugün kamuoyu tarafından merakla beklenen bir sıralamaya dönüştü. Bakan Fikri Işık, söz konusu endeksin, üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste veya en başarılı üniversiteyi ortaya koyan bir sıralama olmadığını vurguladı. Bu endeksin amacı, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performansını ölçmektir.”

 

sira.jpg

06 Temmuz 2015 Kocaeli- Eğitim


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR