Avrupalılardan restore çalışmalarına övgü

İsviçre ve Fransa’dan gelen araştırmacılar Büyükşehir’in restore çalışmalarını inceledi. Avrupalı Misafirler restore çalışmalarından övgüyle bahsetti....

BÜYÜT

İsviçre ve Fransa’dan gelen araştırmacılar Büyükşehir’in restore çalışmalarını inceledi. Avrupalı Misafirler restore çalışmalarından övgüyle bahsetti.

İsviçre Teknoloji Enstitüsü’nde araştırma görevlisi Milo Hofmann, Fransız yer ve yapı araştırma görevlisi Annalisa Caimi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Kocaeli’deki incelemelerinde, eski yöntemlerle tarihi yapıların gerçeğe çok yakın olarak restore edildiğini gören konuk araştırmacılar bu çalışmalar hakkında Büyükşehir Belediyesi’nden bilgi aldı.
FRANSA VE İSVİÇRE’DEN
İsviçre Teknoloji Enstitüsü’nde araştırma görevlisi Milo Hofmann, Fransız yer ve yapı araştırma görevlisi Annalisa Caimi, depremin eski yapılar üzerine etkileri ve depremden sonra eski yapıların bugünkü durumunu incelemek üzere Kocaeli’ye geldi. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Tarihi Mekanlar Şube Müdürlüğü’nün Tavşancıl, Saraylı, İzmit Ereğli ve Darıca’daki Osmanlı Dönemine ait geleneksel yapılardaki restorasyonunu inceleyen araştırmacılar merak ettiği konularda bilgiler aldı. Araştırmacılar, eski yöntemlerle tarihi yapıların gerçeğe çok yakın olarak restore edildiği çalışmaları çok beğendiklerini ifade etti.
MERAK EDİLEN KONULARDA SORULAR
Depremin tarihi yapılar üzerinde oluşturduğu etkilerin neler ve nasıl olduğu konusunda sorular soran araştırmacılar İzmit’e özgü bu yapıların inşa teknikleri ve malzemeleri hakkında bilgiler aldılar. Misafir araştırmacılar Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmalarının kendilerini çok etkilediğini, eski yapıların eski sisteme çok yakın bir şekilde restore edilmesinin nasıl hayata geçirildiğini yetkililere sordu.
ANALİZLER SONUCUNDA
Büyükşehir Belediyesi KUDEB uzmanları çalışmalarda öncelikle malzeme analizlerini yaptıklarını dile getirerek bu bilgiler ışığında malzemeler çıkarttıklarını belirtti. Büyükşehir uzmanları, eski malzemeleri olduğu gibi kullandıklarını ifade ederek kullanılmaz olan malzemeleri ise analizler sonucu aslına en uygun şekilde imal edilerek yapılara uygulandığını söyledi. Araştırmacılar ise izlenimlerini bilimsel çalışmalarında kullanacaklarını ifade etti.

12 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR