“Vites atlamamız için sanayi- üniversite işbirliği şart”

KSO meclis toplantısında konuşan Başkan Ayhan Zeytinoğlu “Türkiye’nin vites atlaması için üniversite-sanayi işbirliği şart” dediKocaeli Sanayi Odası (...

BÜYÜT


KSO meclis toplantısında konuşan Başkan Ayhan Zeytinoğlu “Türkiye’nin vites atlaması için üniversite-sanayi işbirliği şart” dedi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) 7’inci dönem 7’inci meclis toplantısı KSO meclis Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sarper Erürk ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Çanakçı konuk oldu. Toplantıda KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından, Türkiye’nin vites atlaması için üniversite-sanayi iş birliğine ihtiyaç olunduğu söylendi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Temmuz ayında işsizlik oranı yüzde 9,3 olarak açıklandı. Yaz aylarında tarım sektöründe yaşanan işgücü talebi nedeniyle, işsizliğin azalacağını umuyorduk. Normal şartlarda, Temmuz ve Ağustos aylarında işsizlik oranı en düşük seviyelerdeyken, bu yıl Mayıs ve Haziran aylarında taban yaparak, yükselişe geçmiştir” şeklinde konuştu. Oysa alınan geri bildirimlere göre sanayinin eleman ihtiyacı olduğunu bildiklerini söyleyen Zeytinoğlu, bu konuda yapısal bir sorun gerçekleştiğini ve önümüzdeki aylarda işsizlik ile ilgili beklentilerinin artacağı yönünde olduğunu ifade etti.

“BU ŞARTLARDA AÇIK VERİLMEMELİ”
Yılın ilk dokuz ayında 4,7 milyar TL bütçe açığı verdiklerini söyleyen Zeytinoğlu, geçen yıl aynı dönemde 14,4 milyar TL açık verdiklerini belirtti. Durum değerlendirmesi yapan Zeytinoğlu, gelirlerdeki artışın yüzde 19,4 giderlerdeki artışın yüzde 14,7 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

“ÜNİVERSİTEDEN DESTEK İSTİYORUZ”
4 Kasım Pazartesi günü Bölgedeki OSB’lerle rutin 9’uncu istişare toplantılarını gerçekleştirdiklerini söyleyen Zeytinoğlu, “Toplantımızda; aldığımız birçok kararlarla ile ilgili mesafe kat ettik. Toplantımıza; Sayın Rektörümüz katılarak OSB-üniversite işbirliği fırsatlarını değerlendiren bir konuşma yaptı. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi nezdinde emlak rayiç bedelleri ile ilgili yaptığımız girişimler sonuç verdi. Bu kapsamda mutabık olunan miktar ve oranlarda uzlaşma sağlandı” dedi. İtfaiye Müdahale Noktaları sayılarının 5 bölgeye çıkartılması için yaptıkları girişimlerde gelişmeler kaydettiklerini de sözlerine ekleyen Zeytinoğlu, “Binali Bey’in ziyareti sonrası OSB’lerin yoğun olduğu Gebze Kuzey yan yolu üzerinden TEM’e direkt otoyol bağlantısı sağlanıyor” şeklinde konuştu. Zeytinoğlu, rektör Komsuoğlu’na, “2013 yılında Devlet tarafından verilen en çok ödenek yüzde 41,2 ile genel üniversite fonlarına ayrıldı. 2013 yılında Ar-Ge için tahsis edilen ödenek 4,8 milyon TL, dolaylı destek ise 1 milyon TL olarak tahmin ediliyor. Hükümetimizin verdiği bu desteklerin artmasını ve daha aktif kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Üniversitede bu fonlar var ve biz de sizin desteğiniz ile bunları kullanmak istiyoruz” dedi.
“KÜLTÜRSEL BİR GELİŞİME İHTİYAÇ VAR”
Bugüne kadar KOÜ’ye 4 ziyaret gerçekleştirdiklerini belirten Zeytinoğlu, “Bu ziyaretlere 17 meslek grubumuz katıldı. En sonuncusu 1 Kasım tarihinde Makine ve Ana Metal Sanayi gruplarına yönelik idi. İlgili tüm sektörlerin katıldığı ziyaretlerle ilgili ikinci turlar için üniversitemiz ile görüş birliğine vardık. İşbirliğimizi diğer sektörleri de kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyoruz. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde yeni alanlarda daha faydalı işbirlikleri gerçekleştireceğiz” şeklinde konuşarak kültürsel bir gelişmeye ihtiyaç olduğunu ifade etti.
“AB’NİN TERCİH ETTİĞİ ÜNİVERSİTEYİZ”
Kocaeli Üniversitesi hakkında bilgileri aktaran Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, “Lider üniversiteler teknoloji odaklı şirketlerle işbirliği arıyorlar. Türkiye dünyanın 16. büyük ekonomisi, AB’nin 6. büyük ekonomisi, G-20’nin faal bir üyesidir. Fakat rekabet gücünde 148 ülke arasında 44. sırada yer alıyoruz. Kasım 2013 itibarıyla Türkiye’de 120’si devlet, 72’si vakıf olmakla birlikte 192 üniversite var. Eğitmekte olduğumuz neslin sayısı da oldukça fazla” dedi. Kocaeli Üniversitesi’nde 72 bin öğrenci, olduğunu fakat bu sayıdan 65 bine yakın öğrencinin okula geldiğini belirten Komsuoğlu, “Bizi tercih edin, iyi durumdayız. Kendimizi olağanüstü buluyorum. Avrupa Birliği’nin tercih ettiği bir üniversiteyiz” şeklinde konuştu.
“BİZ VARKEN ORTADOĞU’YA GİTMEYİN”
Komsuoğlu, üniversite-sanayi işbirliği hedefi koyanların, bu kültürü verecek çalışmalar üretmeli ve iyi derecede İngilizce bilmeleri gerektiğini söyledi. Komsouğlu, Sanayi Odası’na ithafen, “Biz burada dururken Ortadoğu’ya gitmeyin lütfen” diyerek esprili bir dil kullandı. Komsuoğlu, KOÜ’nün 5 yıldaki stratejinin uluslararasına açılmak ve üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek olduğunu ekledi.

14 Kasım 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
Düğünde oynarken kalp krizi geçirdi! mask
Düğünde oynarken kalp krizi geçirdi!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR