65 yaş üstü ücretsiz taşımada sorun yok!

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası üyeleri 6 Nisan tarihinde düzenlediği basın açıklamasında 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi ka...

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası üyeleri 6 Nisan tarihinde düzenlediği basın açıklamasında 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi kartları bulunan vatandaşlar için yapılması gereken ödemelerin yapılmadığı içi 11 Nisan Pazartesi gününden itibaren ücretsiz olarak taşınmayacağı duyurmuştu.

 

TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Alınan bu karar sonrasında AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan krize el attı. Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve kooperatif başkanlarıyla 10 Nisan tarihinde bir araya geldi. Ödemelerin yapılması sonrasında Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve yönetimi AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ı parti binasında ziyaret etti.

 

SORUN YAŞANDI

Ziyarette söz alan AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “Hükümetimizin ortalama her araç başına ortalama 750 lira olarak taahhüt edilen rakamın alınması, hem 2015 yılının seçim yılı olması hem de bütçesinin geç yapılması gibi teknik nedenlerden ötürü gecikme yaşanması gibi bir sorun ortaya çıkmıştır. Bu minvalde minibüsçü kardeşlerimizin yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılardan ötürü minibüsçü kardeşlerimizin 65 yaş üstü engelli ve engelli refakatçisi kartları bulunan vatandaşları taşıma konusunda farklı bir irade beyanı olmuştur” dedi.

 

III GÜNDEM MADDESİ

Eylemin başlayacağı Pazartesi gününden 2 gün önce Mustafa Başkan ile telefonda görüştük diyen İl Başkanı Ceyhan “Yine Pazar günü Mustafa Başkan ve yönetimi ile bir araya geldik. Bu karar çerçevesinde bizler sizlerin gecikmiş olan ödemelerinize aracılık edeceğimizi ve en geç nisan ayının sonuna kadar biriken ödemelerini yapılacağını beyan etmiştik. Birincisi birikmiş ödemeleri ay sonuna kadar yaptıracağımızı ve girişimlerde bulunacağımızı söylemiştik. 2’cisi yaşanan sıkıntıları il Başkanları toplantısı esnasında Başbakanımıza ya da ilgili bakanımıza söyleceğimizi ifade etmiştik. 3. Olarak ta havuz sistemi çalışmalarının ve görüşmelerin hızlanacağı konusunda Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler yapacağımızı söylemiştik” dedi.

 

SÖZÜMÜZÜ SENET SAYDINIZ

“Yaklaşık 10 gün geçti dün itibari ile minibüsçü esnafının büyük bir çoğunluğun ödemeleri dün itibari ile hesaplara geçti bizde bunu duyunca mutlu olduk” diyen İl Başkanı Ceyhan, “Bu duruma vesile olduğumuz için çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Özellikle bu süreçte şahsımıza ve teşkilatımıza güvendiğiniz için, sözümüzü senet saydığınız için gönülden teşekkür ediyorum. Eylem kararı alındıktan sonra bu kararı döndürmek çok kolay değil. Hamdolsun bu kararı bağladığımız için çok mutluyuz” açıklamasında bulundu.

 

DOSYA ANKARA’YA GİDECEK

Alınan eylem kararının geri döndürülmesi çok zordur diyen İl Başkanı Ceyhan “Karşılıklı güven içerisinde bu sonuç elde edilmiştir. Bundan sonra ki süreçte ikinci aşamaya geçiyoruz. Hazırlanacak olan metni Başbakanımız ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ileteceğiz. Yaşanacak her sorunda sizlerle birlikteyiz” ifadelerini kullandı.

 

GÖNLÜNE TAHT KURDUNUZ

Bu kentte biz beraber yaşıyoruz diyen Oda Başkanı Mustafa Kurt “Dolayısı ile ciddi anlamda sıkıntılarımız vardı. Biz bu sıkıntılarımızı sizin gayretleriniz neticesinde çözüme kavuşturduk. Camia size teşekkür ediyor. Sorunları çok iyi biliyorsunuz. Allah’ın izni ve sizin yardımınız ile bu sorunların büyük bölümünü hallediyoruz. Esnaf zor durumda idi. Ama esnaf size inandı ve güvendi. Paralarımız hesaba yattı. Bu yüzden size teşekkür ediyorum. Karşılıklı kazan kazan durumu olsun. Belediyemiz de esnafımız da kazansın. Sorunları ortadan kaldıracağımıza inanıyorum. Sıcak ve samimi davranışınız yüzünden size teşekkür ediyorum. Siz ve yönetiminiz minibüsçü camiasının gönlüne taht kurdunuz” dedi.

 

RİSK ALDIK

Havuz ve hat konusunda KBB UKPME yetkilileri ile görüşülmesi gerektiğini belirten AKP İl Başkanı Ceyhan “İl Başkanı olarak derdimiz burada rol kapmak değildir. Derdimiz minibüsçünün gözüne hoş gelmek değildir. Derdimiz vatandaşımı, minibüsçümüzü ve büyükşehir belediyemizi topyekün hukukunu aynı anda korumaktır. Aradaki aracılık vazifesini yapıyoruz. Zaten para ayarlanmış denildiği söylendi. Bu doğru değildir. bizler risk aldık. Bakanlarımıza güvendiğimizden dolayı bu riski aldık” dedi.

 

YÖNETMELİĞE DÜZENLEME GEREKİYOR

Teknik yönde sıkıntılar yaşanıyor diyen Oda Başkanı Kurt “Kanunda sefer yapan araca ödeme yapıldığı söylenmektedir. Kooperatiflerin birleşmesi sonrasında yarı araçlar yatıyor. Taşıma yapılmadığı için de ödeme yapılmıyor. Bu yönde bir sıkıntı yaşanıyor. Ayrıca Karamürsel ve Suadiye gibi yerlerde ayakta yolcu ruhsatı olmayan minibüsçü esnafı da mağdur durumdadır. Bunlarla alakalı görüşmelerimiz olacaktır. Yönetmelikte düzenleme yapılması gerekiyor” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK

20 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR