Ekoköy’de dağıtılan fideler ekildi

      Geçtiğimiz yıl, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Bölgesi’nde bulunan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerine yönelik toplam bütçesi...

BÜYÜT

 

 

 

Geçtiğimiz yıl, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Bölgesi’nde bulunan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerine yönelik toplam bütçesi 16 Milyon TL olan mali destek programı kapsamında başarılı projelere ait sözleşmeler düzenlenen tören ile taraflar arasında imzalanmıştı. Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu paydaşlığında Kartepe Belediyesi tarafından Ekolojik ve Sağlıklı Yaşam Köyü Ketenciler’de yürütülen “Bir Başka Yaşam Mümkün” adlı proje de 173 proje arasından mali destek almaya hak kazanmıştı.

ORGANİK TARIM

Kartepe’de pilot bölge olan Ketenciler Köyü’nde gerçekleştirilen proje faaliyetleri kapsamında köylerin turizme kazandırılması hususunda yürütülen çalışmaların bir ayağı olarak organik tarımın geliştirilmesi ve teşvik edilmesi adına çeşitli meyve fidelerinin dağıtımı yapıldı. Organik tarımın yapılması konusunda Tarım İl Müdürlüğü’nden geçmiş dönemde eğitim alan köy halkınca projenin yaygınlaştırılması amacıyla domates, salatalık, biber, patlıcan, kavun, karpuz gibi organik ürünün fidelerinden 13 bin organik fide dikimi ilçede gerçekleştirildi.

TOPLAM 13 BİN FİDE

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in de turizmin geliştirilmesi yönündeki faaliyetlerine destek veren bu proje kapsamında Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği tarafından yürütülen uygulamalarda 13 bin fide toprakla buluşturuldu. Başkan Üzülmez, Ekoköy’de uygulanan proje çalışmasında hedef kitleyi oluşturan dezavantajlı kadınlar için istihdam olanakları yaratılacak ve bölgenin tarımsal ve turistik özellikleri değerlendirilerek yerli turist sayısının artırılmasına, turist profilinin çeşitlenmesine ve sürdürülebilir turizm hamlesinin başlatılmasına katkı sağlayacak çalışmaların çeşitlenerek artırılacağını ifade etti.

13 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR