Eczacı zor durumda, hastanın vay haline!

Eczacılar Odası Başkanı Usta’nın yaptığı açıklamaya göre Hükümetin ilaç fiyat politikasına göre ülkemiz en ucuz ilacın satıldığı bölgeler arasında. Bu...

BÜYÜT


Eczacılar Odası Başkanı Usta’nın yaptığı açıklamaya göre Hükümetin ilaç fiyat politikasına göre ülkemiz en ucuz ilacın satıldığı bölgeler arasında. Bu durumda üretici Türkiye pazarına sıcak bakmıyor. Bir yandan ilaç temininde sıkıntı yaşanırken diğer yandan da eczacılar düşük kâr marjlarıyla çalışmak zorunda kalıyor
Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Sinan Usta’nın açıklamasına göre ilaç fiyatlarının düşük olması, ilaç temininde sıkıntıya yol açıyor. Bunun nedeni ise yurtdışındaki firmaların Türkiye'ye ilaç satmak istememesi. Hükümetin ilaç fiyat politikası yüzünden yaşanan bu sıkıntı nedeniyle iş yerini kapatan pek çok eczacı bulunuyor. Yerine yenileri açılsa da sıkıntı devam ediyor. Ülkemize giren ilaçlar döviz kuruna göre getiriliyor. Kentimizde 427 eczane bulunuyor ve birçoğu ilaç fiyat politikası yüzünden zor günler geçiriyor. Özellikle fiyatı ucuz sirkülasyonu az olan ilaçların temininde büyük problemler yaşanıyor ve ilaç bulunamıyor.
3 BİN 500 KİŞİYE BİR ECZANE
Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Sinan Usta, “Şeni kararnameye göre her 3 bin 500 kişiye bir eczane düşmesi gerekiyor, ilimizde 470 eczane bulunması gerekiyor. Şu an 427 eczanemiz bulunuyor. İl merkezinde eczane fazlası bulunuyor? Gölcük'te de eczane fazlası var. Karamürsel tam sınırda. Bazı bölgelerde sıkıntılar var. Bu bölgelerde de eczane sayılarıyla ilgili sıkıntının aşılmasını hedefliyoruz, diyerek, “Şu an sektörde istihdam edilen yaklaşık bin 500 çalışanımız bulunuyor” şeklinde konuştu.
HER İSTENİLEN YERE AÇILAMAYACAK
Sinan Usta, “Bu yıl Eczacılık Fakültesi’nde 1. sınıfı okuyan bir öğrenci mezun olduğu yılda istediği bölgeye eczane açamayacak. Nüfusa göre ihtiyaç olan bölgelerde eczane açabilecek. Ve herkes Eczaneci Eczacısı olamayacak. Nüfusun kaldırabileceği ölçüde eczane sayısı olacak. Ayrıca yeni bir eczane açılamayacak. Daha önce 7 olan Eczacılık fakülteleri mantar gibi arttı. Bugün yaklaşık 40 fakülte var ve çok fazla eczacı yetiştiriliyor.
ÖZEL HASTANELERDE ECZACI DÖNEMİ
Hükümet 2012’nin Aralık ayında yürürlüğe sokacakken son gün süreyi uzattığı özel hastanelerin bünyesinde eczacı bulundurması zorunluluğu 2014’te uygulamaya geçiyor. Böylece yatak sayısı 50’den fazla olan her hastane, yatak sayısı oranında eczacı çalıştırmak zorunda kalacak. Kamu hastanelerinde ihtiyaç duyulan eczacılarında istihdam edilmeye başlamasıyla, sektörde olumlu bir düzenleye yaşanacak” dedi.

ECZACILAR ODASI’NIN OLAĞANÜSTÜ
GENEL KURULU 13 ARALIK CUMA GÜNÜ
31. Bölge Kocaeli Eczacı Odası’nın 21 Eylül 2013 tarihinde yapılan Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda alınan karar gereği Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yapacak. 13 Aralık Cuma günü saat12.00’de Yenişehir Mah. Yılmaz Sokak No:2/1 İZMİT adresindeki Kocaeli Eczacı Odası Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. Çoğunluk sağlanamadığı taktirde 14 Aralık 2013 Cumartesi günü aynı saatte çoğunluğa bakılmaksızın yapılacak.
Genel Kurul gündemi ise şu şekilde oluşturuldu
1- Açılış ve Saygı Duruşu.
2- Genel Kurul Divan Seçimi.
3- E-Bilgi Nöbet Sistemi ile ilgili hukuki alt yapısının hazırlanması.
4- Nöbet hizmetleri protokolünde gerekli revizyonların yapılması.
5- Dilek ve Öneriler.
6- Kapanış.

05 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR