Kan, Denetim Komisyonu üyelerini suçladı

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, eski belediye başkanı Mustafa Öğren dönemi ve denetim komisyonu üyelerini suçladı. Kan konuşmasında ağır ifadeler...

BÜYÜT

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, eski belediye başkanı Mustafa Öğren dönemi ve denetim komisyonu üyelerini suçladı. Kan konuşmasında ağır ifadelere yer verirken, Bakanlıktan müfettiş talep ettiklerini söyledi.

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, Belediye Meclisi Denetleme Komisyonu raporunda yer alan yolsuzluk iddialarına dün yaptığı basın açıklamasıyla cevap verdi. Kan, CHP’li eski Belediye Başkanı Mustafa Öğren ve Denetim Komisyonu Üyeleri AKP’li Erkan İşler, Erdoğan Günay, Özcan Şenol, CHP’li Mehmet Tımaç ve DP’li Salih Akyıldız’ı suçladığı konuşmasında isim vermeden ağır ifadeler kullandı. Kan, İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talep ettiklerini belirterek, tüm iddiaların yanlış anlaşılmadan ve art niyetten kaynaklandığını iddia etti.

İKİ EDEPSİZ
Kan şunları kaydetti “İzmit’ten iki tane edepsinizin buradan oraya taşımasıyla insan değerlendirilmez. İnsanız, bizimde duygularımız var. Defalarda söyledik, defalarca anlattık ayıp değil mi? Ne yapmışız. Büyükşehir Belediyesi’nin adli müşavirinin yapmış olduğunu açıklamayı söylüyorum. 3 yıl önce yeni kanun çıktı. Denetim komisyonu oluşturulması. Bu denetim komisyonu belediyenin belgelerini inceler, denetler, eğer bir usulsüzlük, bir yanlışlık, bir yolsuzluk yapılmışsa onları belirler ve meclise bir rapor sunar. O raporda belediye başkanına verilir, eğer bir yerde bir yanlışlık yapılmışsa, usulsüzlük yapılmışsa, bu belediye başkanı tarafından mecliste okunur. Sonra da eğer gerekli görürse belediye başkanı, varsa bir olumsuzluk, bu olumsuzluk ile alakalı ilgili yerlere müracaata bulunur. Ya da usul hatalarını belge eksik olabilir, bilgi eksik olabilir, bunları düzeltir.

DAHA KALDIRAYIM MI TAŞLARI?
Bu dosyayı inceledik arkadaşlarla. Arkadaşlar dediler ki ‘Başkanım bir şey yapmamıza gerek yok.’ 29 Mart 2009 tarihinde seçim sonucu belli olduktan sonra 31 Mart’ta Kandıra Belediyesi eski Başkanı noterden parkın sözleşmesini imzalamıştır. Üç yıllığına kiraya vermiştir. Sonra burayla ilgili ihale yapılmış, ihale usulen yapılmış. İhaleye de kimse girmemiş zaten. İlginçtir ki evraklar kılıfına uydurulmuş. Nedense ihaleye hiç kimse girmemiş. Güya anons edilmiş. Anons edenleri çağırdım ‘Ben bilmiyorum başkanım bana getirdiler, imzala dediler bende imzaladım’ diyor. Adamın haberi yok, adam izinde. Neden oranın kiralarını işgal üzerinden almışlar. Bu park alanı bir yıllığına İsmail Durak’a işgaliye olarak verilmiştir. Kandıra Belediyesi’nin etrafındaki yapılar Kandıra Belediyesi’ne ait. Kandıra Belediyesi zamanında işçilerine maaş verebilmek için belediyeye ait dükkanları satmış.

ÖZGÜR BASIN HİKAYE
Şimdi belediye 2 yılda 300 bin liralık kamulaştırma yaptı. Belki sizlerin haberi yoktur. Buradan şaşı bakan arkadaşlar var. Yanlı tarif edenler var. Kendilerine göre. Öyle özgür basın, efendim tarafsız basın, araştırmacı basın hikaye. Ona bir bakmak lazım. Çok iyi incelemek lazım. Belediye altında bulunan bir dükkan var. Dükkanın sahibi burayı belediyeden almış. Şimdi satıyor işin etiği gereği belediyeye ‘Burayı siz alın’ dedi. Biz de konuyu meclise getirdik. Bu denetim komisyonunda imzası bulunan arkadaşların hepsi buna ‘Hayır’ dedi. Neden? İş yapmamızı istemiyorlar da ondan. Niye böyle oluyor. Derdi var. Karnı ağrıyor. Belediye çay bahçesini 10 yıldır. İşletenlerin su paralarını bu zamana kadar belediye ödemiş. Borcu çıkardık, icraya verdik. Borcuna karşılık bahçeye yapmış olduğu yapıyı bize teklif etti. Bizde kabul etmeyince, kendisi yıktı, aldı götürdü.

İSU GÖREVLİLERİNİ SUÇLADI
Belediye binasının yanındaki lokantanın belediyeye 25.000 lira borcu var. Bunu 1,5 yılda zor aldım. Bu zamana kadar işlerini bu şekilde yürütmüşler. Onlarda bizi böyle zannediyorlar ama yemez. Kandıra Belediyesi artık arşiviyle, düzeniyle, dürüstlüğüyle kuruşun hesabını yapıyor. Burada imzası olan meclis üyesi arkadaştan bir tanesi Ayyıldız Lahmacun Salonu’nda yemek düzenlemiş. Yemek bittikten sonra işyeri sahibine su borcunu biz öderiz demiş. Olayın üzerinden belli bir süre geçmiş. İşyeri sahibi Yalçın Ayyıldız’a ait olan bu borç bir türlü ödenmemiş. Bu arkadaşlar İSU ile çok organik. İSU’nun üst kademesinde olup da 60.000 lira su borcu olanlar var. Daha kaldırayım mı Kandıra’nın taşlarını.

ÖNCEKİ DÖNEMLERİ DE SORGULAYIN
Belediye denetleme raporunda mal ve hizmet alımlarının yükseldiği açıkça görülüyor. Çünkü biz hizmet yapmışız çalışmışız ki bu oranlar yükselmiş. Hizmet için varız başka bir maddeye bile bakmaya gerek yok. Deta İnşaat’ın, satılan dairelerin, Kerpe’nin kimlerden sorulduğunun hesabını versinler onlar. Daha önceki denetim komisyon raporlarında bunlar sorgulandı mı? 2004-2009 döneminde yapılanlar denetleme komisyonlarında gösterildi mi?”

MÜFETTİŞ İSTEDİK
Yeşil Camii’ye sadece sineklik takıldığını ileri süren Kan, ‘’200 liralık masraf Yeşil Camii’ye geriye kalan kısmı da Kocakaymaz Köyü İmranlar Mahallesi’ndeki caminin pencerelerinin değiştirilmesinde kullanıldı. Arkadaşlar diğer belgelerde tam olarak nereye kullanılacağını bilmediklerinden ‘’Yeşil Camii ibaresini koymuşlar. Denetleme Komisyonu da kalkmış bir şey bulmuş gibi cami derneğine ‘Buraya pencere yapıldı mı?’ diye sormuş. Buraya pencere yapılmadı denilince bize sormadan tutanak altına almış. Bu rapor art niyetle hazırlanmış bir rapordur. İçişleri Bakanlığı’na dilekçemizi verdik, müfettiş istedik. Kandıra Belediyesi’nde usulsüzlük yoktur. Bunların hepsi önceden yapılan şeylerdir. Kocaeli basınına sesleniyorum. Kandıra’yı tekele bırakmayın’’ diyerek sözlerine son verdi.

07 Nisan 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR