Kocaeli'de iş kazası bilançosu çok ağır

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Türkiye genelinde temmuz ayı ve yıl boyunca yaşanan iş kazaları sonunda hayatını kaybeden emekçilerin sayısını aç...

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Türkiye genelinde temmuz ayı ve yıl boyunca yaşanan iş kazaları sonunda hayatını kaybeden emekçilerin sayısını açıkları. Buna göre Kocaeli’den geride kalan 7 aylık dönemde toplam 41 işçinin hayatını kaybettiği öğrenildi. Meclisin söz konusu araştırmasına göre yaşamını yitiren 41 kişiden 38’inin işçi ve memur statüsünde çalıştığı, 1’inin çiftçi ve 2’sinin de esnaf olduğu belirtildi.

 

KORKUNÇ ŞÜPHE!

Öte yandan hastanelere gelerek yaşamını yitiren ve bazılarında iş kaydı tutulmadığı öne sürülen çalışmalarla birlikte bu sayının, belirtilen resmi rakamların çok üstünde olabileceği belirtiliyor. Bu arada ölenlerin 40’ı erkek, biri ise kadın. Hayatını kaybeden tek kadın olan Emine çelik’in ise 45 yaşında ve tarım sektöründe görev yaptığı öğrenildi.

 

ÖLENLERİN 33’Ü TÜRK

Söz konusu ölümlerle ilgili olarak detaylar da ilgi çekici. Hayatını kaybeden 41 emekçinin 33’ünün Türk ve 8’inin ise yabancı olduğu öğrenildi. Yaşanan iş kazaları ise farklı şekillerde gerçekleşti. Buna göre 8 işçi trafik kazası, 7 işçi kalp krizi, 5 işçi ezilme, 5 işçi düşme, 5 işçi zehirlenme, 2 işçinin de boğulma sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

 

EN FAZLA İZMİT’TEN

6 işçinin de beyin kanaması, elektrik çarpması, nesne düşmesi, kopma, bıçaklanma ve intihar gibi sebeplerle yaşamını yitirdi. 3 işçinin ise ölüm sebebi henüz bilinmiyor. Bu arada iş kazası sonucu ölümlerin en fazla olduğu ilçe ise 12 işçi ile İzmit oldu. Bu ilçeyi 9 işçi ile Gebze, 7 işçi ile Körfez, 3 işçi ise Dilovası ve Kartepe, 2 işçi ile Başiskele ve Gölcük, 1’er işçi ile de Çayırova, Darıca ve Kandıra takip etti. Derince ve Karamürsel’de ise resmi rakamlara göre hiç işçi ölümü yaşanmadı.

 

İŞTE KOCAELİ’DE HAYATINI İŞ KAZASI SONUCU HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLER

İŞKOLU - ÖLÜM NEDENİ - İSİM - İŞ BİLGİSİ

Tarım - Trafik kazası - Emine Çelik (İzmit) - Çiftçi, hayvanlarına bakmak için giderken traktörden düştü.

 

Metal – Ezilme - Mehmet Özdemir (Başiskele) - Vinçle makasın arasına kafası sıkıştı, yeni emekli olmuştu ama aynı yerde çalışmaya devam ediyordu.

 

Metal - Kalp krizi - Fevzi Metin (Gölcük) - Fabrika işçisi, işyerinde fenalaştı.

 

İnşaat – Düşme - Hasan Ağgez (Gebze) - Emekli olduktan sonra inşaatta çalışıyordu, iskeleden düştü.

 

Taşımacılık - Trafik kazası - Lokman Kaya (Kartepe) - Tutkal yüklü TIR şoförü 5 metrelik köprüden otoyola düştü.

 

Konaklama - Kalp krizi - Kenan Şenol (İzmit) - bir kebap salonunda bulaşıkçı, işyerinde oruç açtıktan 10 dakika sonra.

 

Tarım – Ezilme - Archıl Gegıdze (Gölcük) - Ağaç kesiminde çalışıyordu, kaçak işçi, kestiği ağacın altında kaldı, arkadaşları hastaneye bırakıp kaçtılar.

 

Çimento – Ezilme - İsa Temizel (İzmit) - Bir firmada işçi, üretilen camları monte ederken dev camın altında kaldı.

 

İnşaat - Beyin kanaması - Uğur Avcu (Körfez) - Dubai Port Limanı’nda işçi beyin kanamasından öldü.

 

Taşımacılık - Kalp krizi - Aşır Ahmet (Kandıra) - Devlet Hastanesi’ne yolcu taşıyan minibüs şoförü, hastane önünde yolcularını indirdikten sonra fenalaştı ve acile gitti, ağrılarını anlatırken can verdi.

 

Liman – Boğulma - Abdalla Hassan (İzmit) - Mısırlı işçi, çalıştığı gemiden denize düştü.

 

Gemi – Boğulma - Abdalla Abdelbaky (İzmit) - Mısırlı işçi, çalıştığı gemiden denize düştü.

 

Petro-Kimya - Elektrik çarpması - Ömer Faruk Genç (İzmit) - Fabrika işçisi, lastiklerin depolandığı T-10 ambarında Genesis firması çalışanı.

 

Petro-Kimya - Kalp krizi - Alim Aralı  (Körfez) - Mal almak için geldiği İpragaz’da kalp krizi geçirdi.

 

İnşaat - Nesne düşmesi - Ferhat Aygül (İzmit) - İnşaatta kafasına demir düştü 4 gündür hastanedeydi.

 

Taşımacılık - Kalp krizi - Necmi Yılmaz (Gebze) - Demtrans Taş. A.Ş.’de yemek sonrası çay içerken fenalaştı.

 

Taşımacılık - Trafik kazası - Celil T. (Körfez) - TIR şoförü                                                               

 

Bilinmiyor - Trafik kazası - Hüseyin Topçu (Dilovası) - Yol bakımı yapılırken işten çıkan fabrika işçisine yoldan geçerken araç çarptı, yüzlerce kişi protesto gösterisi yaptı.

 

Madencilik – Bilinmiyor - İbrahim Akar (Körfez) - 10 yıldır çalıştığı kireç ocağında gece mesaisinde aniden yere yığıldı.

 

Ticaret – Bilinmiyor - Kaan Okay (İzmit) - İşlettiği İzmit 361 no'lu Ganyan Bayisinde aniden fenalaştı.

 

Ticaret - Trafik kazası - Mehmet Bora Yakar (Çayırova) - Avustralya Konsolosluğu’nda görevli şoför.

 

Çimento – Ezilme - Resul Uysal (Körfez) - Nuh Çimento fabrika sahası içindeki inşaatta yaşanan çökme sonucu.

 

Metal – Bilinmiyor - Adil Korucu (Dilovası) - Diler Demir Çelik Fabrikası'nda geçirdiği kazada 3 gün evvel yaralanmıştı.

 

İnşaat – Düşme - Ramiz Arı (Körfez) - Tüpraş’ın eski Petkim arazisinde devam eden rafineri inşaatında müteahhit firma Tekfen’in elemanı, Bursa İnegöl’lü, inşaat şantiyesinde kalıyordu, 35 metre yükseklikteki inşaat iskelesinden düştü.

 

Gemi – Ezilme - Niyazi Uçar (Körfez) - Kamyon sürücüsü, Yılport Limanı’na getirdiği akülerin kamyondan boşaltılması sırasında üzerine forkliftle taşınan yük düştü.

 

Tarım - Trafik kazası - Hasan Akar (Kartepe) - Eşme Yankese Köyü mevsimlik tarım işçisi, traktör devrilmesi sonucu.

 

İnşaat – Düşme - Temel Şahin (İzmit) - Taşeron işçi, 10.kattan betona düştü.

                                                              

İnşaat – Düşme - Mustafa Ay (Darıca) - Kalıp ustası, 4. kattan düştü.

                                                              

İnşaat – Düşme - İlhami Nergiz (İzmit) - İnşaatta kalıp çakarken 2. kattan düştü, ilk işgünü.

 

Ağaç - Kalp krizi - Cevdet Kozluca (Kartepe) - Bir ağaç fabrikasında 13 yıllık işçi, 2 defa sırt ağrısı nedeniyle revire gitmesine rağmen ağrı kesici verildi, kalp krizi geçirerek tezgaha yığıldı, fabrikanın ambulansı yok.

 

Ağaç – Zehirlenme - Nikolozi Janalitze, Leyani Tchıtashvıcı, Mamvka Gabelala, Ramını Tsomaıa, Gersamıa Malkhazı - Gebze’de kurulu bulunan bir ahşap fabrikasında kaçak Gürcü işçiler, 30 Aralık’ta bazı aracılar tarafından Tuzla’dan çalıştırılmak üzere getirildiler, yılbaşı gecesini de burada geçiren Gürcü işçiler satılan kaçak ispirtodan zehirlendiler.

 

Basın - Trafik kazası - Şahin Kozca (Gebze) - Milli Gazete Gebze Sorumlusu ve gönüllü dağıtımcısı, yeni yılın ilk saatlerinde araba çarptı, Zonguldaklı.

 

Ticaret – İntihar - Adem Taştekin (Körfez) - Market işletmecisi, ekonomik sıkıntılar nedeniyle yaşamına son verdi.

 

Metal – Kopma - Kamuran Gümüş (İzmit) - Metal Makine doğrama atölyesinde işçi, makineye kapılan kolu koptu, kaldırıldığı hastanede ameliyatı gerçekleştirecek doktor bulunmadığı için KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderilmek istendi, tıp fakültesi hastanesinin yoğun bakım ünitesinde yer olmadığı gerekçesi ile kabul edilmedi, iki saati aşan hastane aramalarının ardından başka bir hastaneye sevk edildi, kan kaybı ve iç organlarının zarar görmesi nedeniyle kurtarılamadı.

 

İnşaat - Kalp krizi - Recep Çavuşoğlu (Başiskele) - Bahçecik Spor Kompleksi inşaatında gece bekçisi

 

Taşımacılık – Bıçaklanma - Harun Ömür (Gebze) - OSB’de 1200 TL alan işçi, 3 aylık çocuğunun masraflarını karşılamak için taksi şoförlüğü yapıyordu.

 

Belediye - Trafik kazası - Ali Ülkü Gül (İzmit) - İzmit Belediyesi’ne bağlı BEKAŞ’ta şoför, işe giderken

07 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR