Hasip Kaplan, Kocaeli’de halka seslendi

Kocaeli Körfez Yukarı Hereke'de yüzlerce yurttaşla bir araya gelen HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Erdoğan'a seslenerek, "Sahnelere çıkıp Kur’a...

Kocaeli Körfez Yukarı Hereke'de yüzlerce yurttaşla bir araya gelen HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Erdoğan'a seslenerek, "Sahnelere çıkıp Kur’an sallayarak, din tüccarlığı, din istismarlığı yaptın  ya artık sana oy yok Tayyip. Kürtçe mevlidi ben 7 yaşımda Ahmede Xani'nin çevirisiyle öğrendim. Bunu biz söyleyince bölücü oluyoruz kendisi yapınca hak veren oluyor" dedi.

 

HDP Kocaeli İl örgütü seçim çalışmaları kapsamında Körfez Yukarı Hereke Dört yol Meydanında kitlesel halk buluşması gerçekleştirdi. Buluşmaya HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, HDP Kocaeli Milletvekili adayları Ali Haydar Konca, Ayfer Koçak, İbrahim Ergin ile HDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Akgül katıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı buluşmaya kadınlar ve gençler yoğun ilgi gösterirken sık sık "Bizler HDP bizler meclise" sloganları atıldı. Burada söz alan HDP Milletvekili adaylarından Ayfer Koçak, özellikle kadınlara seslenerek ev hanımları diye bir tanımın olduğunu ve bu tanımda kadınların çalışmıyor olarak göründüğünü ifade ederek, "Peki soruyorum her gün lokantada yemek yeseniz, bakıcı tutsanız, temizlikçi tutsanız hangimizin bütçesi buna yeter. Biz HDP olarak evde çalışan kadınları çalışma ekonomisi kapsamına alacağız" ifadelerini kullandı. Daha sonra adaylardan Ali Haydar Konca ise Erdoğan'ı kastederek "Adamın biri çıkmış bağırıyor önce Kürtler yok diyor sonra  var ama hakkı yok diyor. İşte biz Kürtleri de haklarının varlığını da 7 Haziran’da sizlerle onlara öğreteceğiz. Biz hayatın gerçeğiyiz. Büyük insanlık projesiyiz. HDP yeni hayatın felsefesidir. Bunu kuracak olan da yönetecek olanda sizlersiniz" dedi. Son olarak söz alan HDP Şırnak ‘milletvekili Hasip Kaplan, bütün renklerin HDP bayrağı altında buluştuğunu, on binlerce yıldır farklı diller, kültürler bir arada yaşadığını ifade ederek “Birileri çıkıp bizlerin bu farklılıklarını yasaklıyor, dün var dediğine bugün yok diyor. Hangi sazı çaldığını bilmiyor. Bu ülkede birçok azınlık var HDP bu azınlıkların hakkını  korumak için var" dedi. Din tüccarlığı  yapanlara karşı mücadele edeceklerini söyleyen Kaplan, “Sahnelere çıkıp Kur’an sallayarak din tüccarlığı, din istismarlığı yaptın ya artık sana oy yok Tayyip. Kürtçe mevlidi ben 7 yaşımda Ahmede Xani'nin çevirisiyle öğrendim. Bunu biz söyleyince bölücü oluyoruz kendisi yapınca hak veren oluyor. Sen Türkçe  ibadet ediyorsun da biz Kürtçe edince mi bölücü oluyoruz? Ama biliyorum ki sizler 7 Haziran’da bunların saltanatlarını yıkacaksınız. Sonra sizden çaldıklarını geri almak için hep beraber çalışacağız" dedi. Hereke’de halkın coşkusunu gören Kaplan Kocaeli'nin artık HDP'nin barajı geçtiğinin göstergesi olduğunu söyledi. 

          
Yapılan konuşmaların ardından yurttaşlar ezgiler eşliğinde halaylar çekti.  Buradan ayrılan Kaplan ve adaylar Derince Çınarlı Mahallesi’nde büro açılışı gerçekleştirdi.

29 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR