Eşine ilaç almak için turşu yapıp satıyor

    Körfez ilçesi Güney mahallesinde ikamet eden ve 5 yıldır akciğer kanseriyle mücadele eden Haluk Çetin Buçan, yüzde 80 oranında ilerleyen hastalığı...

 


 


Körfez ilçesi Güney mahallesinde ikamet eden ve 5 yıldır akciğer kanseriyle mücadele eden Haluk Çetin Buçan, yüzde 80 oranında ilerleyen hastalığını yenmek için yardım istiyor. Hiçbir geliri olmadığı için ilaçlarını almakta zorlanan Haluk Çetin Buçan, gözüyaşlı eşi Alev Buçan ve bir buçuk yaşındaki çocuğu ile kirasını dahi ödeyemediği evde kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. Beş yıl önce kol ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede yapılan incelemelerde akciğer kanseri olduğunu öğrenen Buçan, hastalığı yenebilmek için tüm birikimini tüketti. Daha önce lokanta işletmecisi olan ve hastalığı nedeniyle işini bırakmak zorunda kalan Buçan, ilaç masrafını karşılayamaz hale geldi. Beş ameliyat geçiren ve vücudundaki kanserli alanları temizlenen Haluk Çetin Buçan, ameliyat sonrası ağrılarını gidermesi için yurt dışından ithal ettiği 3 bin Euro’luk ilacı temin için yardımseverlerin desteğini bekliyor. 
Körfez Kaymakamlığı'ndan üç ayda bir yardım aldığını dile getiren Haluk Çetin Buçan’a Kocaeli Valiliği tarafından 'Yardım Toplayabilir' belgesi verildi. Hiçbir geliri olmayan Haluk Çetin Buçan, kendisi adına açılan banka hesabına yardımseverlerin el uzatmasını bekliyor. Hastalığı nedeniyle yürümekte zorlanan Haluk Buçan, ilacı aldıktan sonra yürüyebilecek hale geldiğini belirterek, “Yaz geldi gezmek istiyorum; eşimle, çocuğumla dışarıda görülmek istiyorum. Tabi ilaç tedavimi yaptırabilirsem” dedi.
Her geçen gün hastalığı biraz daha ilerleyen Haluk Çetin Buçan, akciğer kanseri olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaklaşık 5 senedir bununla uğraşıyoruz. Şu an ameliyat olma durumu yok. Lenf tedavisindeyim. Fakat ilaç tedavisini karşılayamıyoruz. Yurtdışından ilaç getirtmem lazım. Tedavi sürecimi tamamlayamıyorum. Çok şiddetli ağrılar sancılar devam ediyor. Hep yataktayım. Yani dışarıya çıkamıyorum, gezemiyorum, dolaşamıyorum. Tabi ki, inşallah bir hayırsever insan destek verirlerse, yardımcı olurlarsa rahat bir yaşantı sürdürmek istiyorum başka bir şey yok.”
Hastalığı nedeniyle yatağa bağlı olmak istemediğini ve çocuğu ile dışarıda dolaşabilmek için en azından bir tekerlekli sandalyeye sahip olmak istediğini dile getiren Buçan, şunları söyledi: “Yaz geldi gezmek istiyorum eşimle, çocuğumla dışarıda görülmek istiyorum. Tabi ilaç tedavimi yaptırabilirsem, rahatlarsam daha da iyi olacak, sevineceğim. Beş ameliyat geçirdim ama ağrı şiddetli bir şekilde devam ediyor. Yani hayatımı tamamen bitirdi. Allah razı olsun eşimden. Eşim bir çocuğa bakar gibi benim üzerime titriyor. O beni neşelendiriyor. Biraz rahatlıyorum ama elektrikçi, elektriği kestiğinde bütün şalter tekrar atıyor. Doğalgaz faturası geldi mi atıyor. Yani moral olması için de en azından zaruri giderlerin hiçbirini düşünmemek gerekiyor.” 

YARDIMA İHTİYACIMIZ VAR
Haluk Buçan’ın eşi Alev Buçan ise hastalığı nedeniyle yatağa mahkum olan eşine destek olmak ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için turşu yaparak komşularına satıyor.
Alev Buçan, yaşamı sürdürmenin zor olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Ben evimde turşu yapmaya çalışıyorum evimi geçindirebilmek için. İki bebeğim var. Bir Haluk Çetin Buçan, bir Uğur Çınar Buçan. Elimden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyorum ama bir yere kadar. Neticede ben de insanım, tükeniyorum. Bunaldığım zamanlar oluyor ama elde bir şey yok. Adını siz koyun. Diyecek bir şeyim yok şu an. Elim ayağım titriyor. Gerçekten yardıma ihtiyacımız var. Yeter ki eşimin ağrı ve sancıları dinsin. Bir çocuk düşünün, böyle hayata küskün. Onu sevindirmek için bir anne ne yapması gerekiyorsa, onun hemen hemen tamamını ben yapmaya

04 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR